Българската система за предучилищно и училищно образование не успява да гарантира качеството и това е основният проблем, каза експертът Георги Няголов

0
83



Българската система за предучилищно и училищно образование не успява да гарантира качеството на образованието и това е основният проблем. Това коментира Георги Няголов, експерт по образование от „Да, България“ и преподавател по английска литература в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, на кръгла маса в парламента относно подготвения от „Демократична България“ законопроект за изменения и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование. 

В проекта на Министерството на образованието и науката (МОН) в Закона за преучилищното и училищното образование изобщо не става дума за гарантиране на качеството, този проблем някак си се заобикаля, посочи Няголов. Тревожим се, че законопроектът на МОН не е достатъчно амбициозен, нито отразява констатираните сериозни проблеми, нито работата, която е свършена, затова се опитваме с нашия законопроект да допълним това нещо, обясни той.  

Във връзка със законопроекта на МОН говорим за религиозно обучение, посочи Георги Няголов. Той призна, че има проблем с това, че учениците не развиват граждански нагласи, не развиват социални и емоционални компетентности. По думите му обаче, това е проблем на качеството и на това, че не постигаме компетентностите по правилния начин, а не че имаме нужда да мислим за палиативни решения и да въвеждаме допълнителни предмети, които изглеждат сякаш ще поправят ситуацията, но няма да я поправят, защото не сме адресирали основния проблем.  

В законопроекта на „Демократична България“ за първи път се дефинират ясно понятията за „равен достъп“, „качествено образование“, „благополучие“ и „компетентности“. Предлага се нов учебен предмет “Добродетели”, като част от общообразователната подготовка, където учениците фокусирано да изучават ценностите, залегнали в основата на Конституцията, европейските ценности и Хартата на основните права. Същевременно се запазва предметът „Религия“ като свободно избираем, като се осигурява равен достъп до изучаване на всички основни религиозни традиции в България или неконфесионален вариант – така се зачита както свободата на съвестта, така и правото на родителите да възпитават децата си според своите убеждения, съобщиха от политическата сила.

/АБ/



Източник БТА