България и още 15 страни призоваха Кая Калас да инициира дипломатическо ангажиране за глобална подкрепа за спиране на огъня в Украйна

0
103



България и още 15 страни от Европейския съюз (ЕС) изпратиха писмо до върховния представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Кая Калас с призив да инициира съвместно дипломатическо ангажиране с цел изграждане на широка глобална подкрепа за прекратяване на огъня в Украйна. Това съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР) в отговор на запитване на БТА.

В хода на подготовката на Съвет „Външни работи“ на 20 май и предвид последните развития около руската военна агресия срещу Украйна, Австрия предложи да бъде изпратено писмо до Кая Калас, в което се отправя призив към върховния представител да инициира фокусирано и координирано съвместно дипломатическо ангажиране с цел изграждане на широка глобална подкрепа за пълно, безусловно и незабавно прекратяване на огъня в Украйна, допълниха от МВнР.
 
В писмото се напомня, че ЕС вече се е присъединил към Украйна и партньори в призива за прекратяване на огъня от поне 30 дни. Спирането на огъня би послужило като жизненоважна стъпка за намаляване на страданията на цивилното население и би отворило пространство за смислени преговори за мир, насочени към прекратяване на агресивната война на Русия и постигане на всеобхватен, справедлив и траен мир. Русия последователно отхвърля тези призиви без никакви индикации за истинско желание да спре своята незаконна и непровокирана агресия срещу Украйна. Отново е подчертано, че на този етап отговорността е на руското ръководство да демонстрира своя ангажимент към мира.
 
От МВнР добавиха, че е посочено, че на този фон ЕС има стратегически интерес да засили глобалната подкрепа за предложението за прекратяване на огъня. Трябва да бъдат подновени усилията и да бъдат засилени контактите с трети страни, за да бъде осигурена подкрепата им за тази инициатива. Много държави поддържат тесни връзки с Москва, което може да се използва за увеличаване на дипломатическия натиск върху Русия. 
 
България реши да се присъедини към писмото, заедно с още 15 държави членки на ЕС – Австрия, Белгия, Хърватия, Дания, Естония, Финландия, Германия, Ирландия, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Словакия, Словения, Испания, Швеция, уточниха от външното ни министерство.

Министърът на външните работи Георг Георгиев подчерта последователната подкрепа на страната ни за суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна по време на Съвета „Външни работи“ вчера. Георгиев изрази необходимостта от засилен дипломатически и икономически натиск в отговор на руската агресия.

/РИ/



Източник БТА