• Волейболистките от националния отбор на България постигнаха трета победа на Европейското първенство. Момичетата на селекционера Лоренцо Мичели надделяха много трудно и драматично над Румъния с 3:2 (26:24, 18:25, 25:17, 22:25, 15:12) в 3-ия си мач от Група В на шампионата, игран тази вечер в зала “Паладзето дело Спорт Джани Асти” в Торино (Италия).

(Италия).

Така българските “лъвици” останаха твърдо на второто място във временното класиране в групата с 3 победи, 1 загуба и 8 точки. Утре (23 август) България ще изиграе последната си среща от Група В срещу отборът на Швейцария, който днес почива. Двубоят е отново от 19,00 часа българско време и ще бъде излъчен на живо по MAX Sport 2.

От друга страна това беше последния мач за Румъния, която завършва с 2 победи, 3 загуби и 7 точки. За момента Северните ни съседки са 3-и в класирането, като със сигурност ще продължат напред към 1/8-финалите на първенството.

След равностойното начало на първия гейм България поведе с 5:2 след атака от краче на Мира Тодорова последваха от две успешни контри на Радостина Маринова. Разликата леко нарасна до 8:4 след силна контра на капитанката Мирослава Паскова-Кънева. Преднината на “лъвиците” стана 11:6 след мощна контра на Мария Йорданова. Постепенно Румъния намали изоставането си до 9:11 след добра атака и отлична блокада на Елизабет Инне. Румънките дори стигнаха до равенство при 11:11 след контри на Аделина Будай-Унгуряну и Инне. България си върна предимството при 15:13 след две поредни грешки на Северните ни съседки. Резултатът стана 18:14 за България след отличен блок на Борислава Съйкова и аут на Родика Бутерез. България увеличи преднината си до 22:16 след нов аут на Унгуряну и силна контра блок-аут на Радостина Маринова. Румънките съумяха да стопят пасива си до 22:23 при сервис на младата разпределителка Ярина-Луана Аксинте, а след това се стигна до 24:24 след грешка при мрежата на Мира Тодорова. В крайна сметка България измъкна гейма с 26:24 след сгрешен сервис на Румъния и страхотен блок на Мира Тодорова.

В началото на втората част Румъния дръпна с 2:0 след отлична изява и ас на разпределителката Ярина-Луана Аксинте, а след това с 5:1 след грешка на Радостина Маринова и нова директна точка от сервис, този път на Аделина Будай-Унгуряну. Това накара селекционерът на България Лоренцо Мичели да поиска тайм-аут. Въпреки това, разликата се запази до 8:4 след успешна атака на Родика Бутерез. Постепенно българските момичета намалиха пасива си до 9:11 след атака през центъра на Борислава Съйкова и силна контра блок-аут на Ради Маринова. Играта продължи равностойно до 15:13, след което България успя да изравни за 15:15. Румъния веднага си върнаха преднината при 18:15 след силни атаки на Елизабет Инне и Аделина Будай-Унгуряну, което пък накара Лоренцо Мичели да вземе второ прекъсване. Независимо от усилията на българките, разликата стана 23:18 след отлична блокада и силна контра на Инне, след което Румъния затвори гейма в своя полза при 25:18 след атака в аут на Мария Йорданова и изравни за 1:1.

Третият гейм стартира по-добре за българските момичета, които поведоха бързо с 5:2 след ас на Радостина Маринова последван от блок на Мария Кривошийска и контра на Елена Бечева, двете които влязоха като резерви. След нова отлична блокада, този път на Ради Маринова резултатът стана 6:2, а селекционерът на Румъния Гийермо Наранхо Ернандес взе тайм-аут. Разликата нарасна до 9:4 след контра блок-аут на Маринова и нова блокада на Кривошийска. Постепенно Румъния успя да стопи изоставането си до 10:12 след грешка в атака на Мария Йорданова и пусната топка на Аделина Будай-Унгуряну, което пък принуди Лоренцо Мичели да поиска прекъсване. Българките си върнаха преднината при 18:12 след нови отлични изяви на Кривошийска и Бечева и аут на Елизабет Инне. Резултатът стана 20:12 за България след аут на Родика Бутерез и контра на Ради Маринова, след което “лъвиците” спечелиха гейма с убедителното 25:17 след отлична блокада на Мира Тодорова.

И четвъртата част започна отлично за България, която дръпна с 6:3 след отлични изяви а Ради Маринова и Мария Йорданова. След тайм-аута за Гийермо Наранхо Ернандес и Румъния разликата в полза на “лъвиците” нарасна до 9:3 след две страхотни блокади на Йорданова и Мария Кривошийска. Постепенно румънките намалиха пасива си до 8:10 след ас на Аделина Будай-Унгуряну и успешен блок на Роксана Роман, което пък накара Лоренцо Мичели да поиска прекъсване. Двата тима продължиха напълно равностойно до 14:12, след което се стигна до 14:14 след две поредни грешки на българките. България веднага си върна предимството при 17:14 след блокада и контра блок-аут на завърналата се в игра Мирослава Паскова и мощна атака на Ради Маринова. За пореден път Румъния изравни за 17:17 след две поредни атаки на Унгуряну. Северните ни съседки дори излязоха напред в резултата при 19:17 след нови две грешки на “лъвиците” и втори тайм-аут за Лоренцо Мичели. Въпреки това, разликата в полза на Румъния стана 21:18 след аут на влязлата като резерва Вангелия Рачковска. Грешка на Унгуряну и блокада на Мира Тодорова и 21:20. Нов блок на Тодорова и 21:21. Румъния все пак стигна до геймбол при 24:22 след атака на резервата на Дидона Задорожнай и грешка на Мира Тодорова. В крайна сметка румънките затвориха гейма след 25:22 след успешен блок на Родика Бутерез, с което вкараха мача в решителен тайбрек.

В началото на петия гейм България дръпна с 4:1 след блок-аут на Елена Бечева, отличен ас на Мира Тодорова и блокада на Ради Маринова. Това принуди селекционерът на Румъния Гийермо Наранхо Ернандес да вземе прекъсване. Въпреки това, разликата нарасна до 8:2 за “лъвиците”. Постепенно Северните ни съседки за пореден път намалиха изоставането си до 7:10 и тайм-аут за Лоренцо Мичели. Последваха страхотна блокада на Мира Тодорова и 11:7. Румънките отново стопиха пасива си до 10:11 след блок на Елизабет Инне и аут на Тодорова. Румъния стигна до 11:11 след успешна контра на Инне. Успешен блок-аут на Ради Маринова и грешка на Аделина Будай-Унгуряну и 13:11 за България. Контра блок-аут на Елена Бечева и 14:11. В крайна сметка България затвори тайбрека с 15:12 след нов блок-аут на Бечева, а с това и мача с 3:2.

БЪЛГАРИЯ – РУМЪНИЯ 3:2 (26:24, 18:25, 25:17, 22:25, 15:12)

БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова, Радостина Маринова, Мирослава Паскова-Кънева, Мария Йорданова, Мира Тодорова, Борислава Съйкова – Мила Пашкулева-либеро

Старши треньор: ЛОРЕНЦО МИЧЕЛИ

РУМЪНИЯ: Ярина-Луана Аксинте, Елизабет Инне, Родика Бутерез, Аделина Будай-Унгуряну, Раиса Йоан, Роксана Роман – Диана Вереш-либеро

Старши треньор: ГИЙЕРМО НАРАНХО ЕРНАНДЕС.