България става част от глобалната мрежа на Международния театрален институт (ITI) с нов център в София, съобщават от Съюза на артистите в България (САБ).
През май тази година генералният секретариат на ITI обяви официалното одобрение на своите нови центрове в България, Франция и Тунис, което беше потвърдено по време на 171-вата сесия на изпълнителния съвет. „Сърдечно приветстваме тези центрове в глобалната мрежа на ITI и с нетърпение очакваме да сътрудничим тясно с тях в нашата обща мисия да насърчаваме международния обмен и сценичните изкуства по целия свят“, се казва в публикацията на ITI.
Настоящото членство на България през САБ ще даде възможност за повече обмен от сферата на сценичните изкуства, за провеждане на съвместни инициативи, международни фестивали, форуми и събития, свързани с развитието и срещите в сферата на театъра и сценичните изкуства.
Международният театрален институт ITI е създаден по инициатива на първия генерален директор на ЮНЕСКО – сър Джулиан Хъксли, и на драматурга и романист Джон Пристли през 1948 година. Целта на основателите на ITI била да създадат организация, която да съответства на целите на ЮНЕСКО в областта на културата, образованието и изкуствата, и която да се фокусира върху подобряването на статуса на всички членове на професиите в сценичните изкуства. Те си представяли организация, която създава платформи за международен обмен и за обучение в областта на сценичните изкуства – както за начинаещи, така и за професионалисти, като същевременно използва сценичните изкуства за взаимно разбиране и мир. Днес ITI е най-голямата световна организация в областта на сценичните изкуства, с около 80 центъра разположени на всеки континент.
„България е във връзка с ITI от самото му създаване, дори се присъединява със свой център. Най-активна съвместна дейност е отчетена чрез САБ, по времето на председателството на актьора Любомир Кабакчиев през 1974 г. Тогава, с помощта на актьорите Филип Арно и Марта Коание, ITI развива сериозна международна дейност. Кабакчиев и Марта Коание, която тогава председателства ITI, съвместно организират домакинството на „Театъра на нациите“ в София през 1982 г. „Театъра на нациите“ и до днес се помни като едно необикновено събитие за времето си. В началото на 90-те години България престава да бъде член до 2024 година, когато инициативата на проф. Камелия Николова, Калина Вагенщайн и д-р Албена Тагарева за ново членство на България в ITI се увенчана с успех. Така САБ отново става приемник на ITI за България и официален партньор на организацията“, разказват от САБ.
/ДД
/ВБ/