Изображение на Хермафродит, син на Хермес и Афродита в древногръцката митология, е открито в гроб с кремация от II – I век пр. Хр. на територията на Западния некропол на Хераклея Синтика. Това каза за БТА ръководителят на разкопките в античен град Хераклея Синтика професор Людмил Вагалински.
Изображението е върху интересна теракота, която намерихме в края на миналата седмица в един гроб, каза той. Когато беше измита теракотата, се очертаха детайлите. Разпознахме, че става въпрос за Хермафродит. Има достатъчно информация за мита за Хермафродит и неговото почитане. Но за пръв път откриваме пример, че и в Хераклея Синтика този мит и култът към хермафродита също е бил популярен, коментира професорът.
Теракотата е разпозната след консултация с изкуствовед. Легендата за Хермафродит – плод на любовта между Хермес и Афродита, е разказан в „Метаморфози“ на Овидий: как момчето, отблъснало нимфата Салмакида (Салмацида), се превърнало в двуполово същество заради нейното желание да се слее завинаги с него. За Хермафродит е писал и поетът Псидип от Пела още през IV в. пр. Хр., но се смята, че митът е възникнал по-рано на о. Кипър във връзка с култа към Афродитос.
Професор Вагалински уточни, че ръководеният от него екип продължава работата си по Западния некропол на Хераклея, където се опитват да очертаят нови гробове, за да планират по-добре дейностите си до края на седмицата. Очертава се да проучим такива гробове. По време на спасителните разкопки, които започнаха в началото на април , са проучени повече от 130 гроба, като погребенията в тях са над 150, защото голяма част от гробовете съдържат по няколко погребения, поясни ръководителят на разкопките.
Спасителните разкопки са не по-малко важни от редовните, защото носят информация, която няма как да добием, работейки на централния площад на античния град. Двете групи историческа информация се допълват – от една страна имаме данни от града на живите, а от друга – от града на мъртвите, т.е. от некропола, коментира ръководителят на проучванията в Хераклея Синтика. Той добави, че до края на месеца ще стане ясно дали спасителните разкопки ще продължат повече от планираното. Професор Вагалински разказа, че теренът, в който работят, е сложен. Има много подпочвена вода, кал и тиня, а проучването на гробовете изисква много време и внимание.
Всичко, което намерим, всяко късче се почиства и изследва внимателно. Работейки в неделя, например в археологическата ни база с колегите намерихме две чудесни находки. В черепа на женския скелет, който проучвахме в петък, излезе втората златна обица, която търсихме при разкопките. При друго проучване се натъкнахме на фаланга, т.е. кост от човешки пръст, на който се намираше бронзов пръстен. Трябва внимание и много търпение. Акрополът очевидно е богат, въпреки че е разбит от древни иманяри, категоричен е професор Вагалински.