Днес беше извършено въдворяване на новия игумен на Троянския манастир „Успение Богородично“ – Драговитийския епископ Василий. Денят започна със света литургия, отслужена от Ловчанския митрополит Гавриил в съслужение с Велички епископ Сионий и новия Драговитийски епископ Василий. Ловчанският владика, под чието духовно наставничество се намира Троянският манастир, извърши и въдворяването на новия игумен на манастира.
„Господ е казал – търсете първо Царството Божие и всичко друго ще ви се даде. Затова постарайте се, на първо място търсете духовното, а Господ ще ви помогне в това, което е необходимо за обителта, за да може манастирите да бъдат такива, че когато идват хората, да си припалват от кандилото на вярата и благочестието“, каза в обръщението си към новия игумен Ловчанският владика Гавриил.
На 6 юли архимандрит Василий (Савов) – председател на столичната митрополитска катедрала „Св. Неделя“, по решение на Светият синод на Българската православна църква – Българска патриаршия (БПЦ-БП), бе ръкоположен в епископски сан с титлата „Драговитийски“ в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“, припомня БТА.
До хиротонията (ръкополагане, посвещаване в епископски сан) на новия епископ и официалното му назначаване за игумен на Троянската обител, тази длъжност бе изпълнявана от Величкия епископ Сионий, който е игумен и на Бачковския манастир
„Тази светиня се предава във Вашите ръце, преосвещени владико Василий, на вашия мъдър опит който събрахте в годините и нека пречистата Богородица Троеручица да Ви милва, да Ви дава радост от служението и да привличате още много и много монаси в редовете на благословеното братство“, обърна се към новия игумен Величкият епископ Сионий.
Според установената традиция, досегашният игумен на Троянския манастир, Величкият епископ Сионий, предаде на Драговитийския епископ мантията, с която игумените на обителтта са служили и предстояли, както и кръста и медальона, подарени на архимандрит хаджи Макарий от руския император по време на Руско-турската освободителната война, като благодарност за оказаната подкрепа. Новият игумен получи и жезъла на най-дълго управлявалият игумен архимандрит Климент Коевски.
„Огромна отговорност се постави на моите плещи. Първо, отговорността на архиерейското служение, и второ – да бъда игумен на Троянската света обител. Обител, която не е случайна, която е историческа и е допринесла за културата и образованието на нашия православен български народ. С тази огромна история, с това културно, историческо и образователно наследство, човек не бива да говори прибързано, защото може да сгреши. Затова, доверявайки се на Божият благ промисъл и днес празнувайки светия образ на нашата обща майка – Троеручната икона, аз се надявам, именно Божията Майка, с тази нейна трета ръка, поставена в следствие на чудо, на милост, на любов към човека, да ме благославя и да ме ръководи занапред в трудовете ми в ръководенето на Троянската света обител“, каза пред събралите се в манастирската църква Драговитийският епископ Василий.
Поглеждайки Троянската света обител от днешна дата бих казал, че тук има един огромен фундамент, но той не е само една основа, а той е един огромен градеж. Градеж, който действително съм свидетел как се постигна, добави той.
Игуменът посочи, че през целия си живот, от ранна детска възраст, е следвал пътя на Христос. Винаги се е доверявал на Божията промисъл за служението – както лично неговото, така и на всеки един. „Всяка една среща с даден човек не е случайна – тя обогатява и Бог ни събира, защото нему е угодно тук на земята да бъдем в единство, в братолюбие, така изпълнявайки Христовия закон на любовта, да вървим по пътя към Царството Божие, където е непрестанна радост и вечно блаженство“, заяви новият игумен.
Днес аз не идвам на чуждо място, идвам в дома си и се радвам, каза епископът и припомни че през 2014 г. е станал ефимерий в манастира.
„Надявам се занапред да имам обичта и помощта на братството и разбира се, вашите подкрепа и обич, защото делото, което се твори тук е дело общо, дело Божие. И когато ние сме събрани двама или трима в името Господне, тогава и Христос е между нас, благославя ни и ни дарува всичко това, което ни е потребно и чрез нас върши делата, които са по строителството на Неговата църква и спасението на народите“, каза още той.
„Полагайки на гърдите ми този кръст и този медальон и взимайки в ръцете си този исторически жезъл, аз осъзнавам и знам, че те не са мои. Аз съм само техен пазител, пазител на светата обител, на православната вяра. Надявам се да опазя и своята душа, своето сърце чисто и непорочно и чрез добрите ми дела, чрез добрите дела на братството, тази перла на Северна България, отсам великия Балкан, да бъде действително светлина за просвета на нашия целокупен български народ“, каза новият игумен. И тази светлина да бъде Христовата светлина, за да просвещава всеки един, който дойде в светата обител с проблем или изпитание. Както и досега с молитва пред Божията майка, тя да го изпраща изцерен и удовлетворен и винаги да се връща с радост и благодарност към Бога, Божията майка и братството на светата обител, посочи още той.
Новият игумен на Троянския манастир изказа благодарност към Ловчанския митрополит Гавриил, българския патриарх и Софийски митрополит Даниил, към Светия синод за оказаното доверие. Той благодари и на Величкия епископ Сионий за огромния труд, положен за развитие и преобразяване на манастира.
„Благодаря му не само, защото днес приемам Троянската обител от него, а защото той от ранна детска възраст ме пое в своите обятия и ме поведе по пътя към Бога. Научи ме да бъда кротък и смирен, с твърда вяра, да не се отчайвам, да приемам изпитанията с радост и благодарност към Бога. Научи ме да свещенодействам, да бъда търпелив и човеколюбив“, каза епископ Василий. Той изрази надежда, че и занапред братята в манастира ще живеят в братолюбие и единомислие.
След света литургия в чест на чудотворния Богородичен образ, Драговитийският епископ прие поздравления в архондарика на светата обител от присъстващите миряни и официални лица. На церемонията присъстваха областният управител на област Ловеч Дора Стоянова, кметът на Троян Донка Михайлова, кметовете на Орешак и Черни Осъм Мая Найденова и Марин Сираков, представители на институции.