Броят на списание ЛИК, вдъхновен от ЮНЕСКО, бе представен днес в централата на организацията в Париж и в пресклубовете на БТА

0
90



Броят на списание ЛИК, който през месец юли е на тема „България в ЮНЕСКО“, бе представен днес в централата на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) в Париж, Франция. Събитието бе част от съпътстващата програмата на 47-а сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. През тази година тя се провежда под българско председателство във френската столица в периода от 6 до 16 юли. 

Чрез видеовръзка в премиерата на ЛИК се включиха и гости от зала „МаксиМ“ на Българската телеграфна агенция (БТА) в София, както и от 40 пресклубове в страната и чужбина. 

Изданието за литература, изкуство и култура на БТА излезе едновременно на три езика – български, френски и английски. Участниците от всички делегации на форума, който се провежда във Франция, ще получат като подарък екземпляр от списанието.

„Шестдесет години списание ЛИК приобщава към достиженията на културата, за което работи и ЮНЕСКО“, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев в централата на ЮНЕСКО в Париж. Негови събеседници бяха министърът на културата на Република България Мариан Бачев,  директорът на Центъра за световно наследство Лазаре Елунду Асомо и председателят на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство проф. Николай Ненов. 

„Чрез медии като ЛИК се осъществява още по-голяма мисия от моментното представяне на културата днес – пази се паметта за нея утре“, каза Кирил Вълчев. Той посочи, че в списанието са представени десетте обекта в България, вписани в Списъка на ЮНЕСКО – седем културни и три природни, както и осемте български обекта в световните листи на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство. По думите му накрая са представени и още няколко обекта, които заслужават да бъдат включени в списъка. Вълчев припомни, че в момента сред 168 държави с обекти в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, в която организация участват общо 196 страни, България е на 33 място с 10 обекта, какъвто брой имат още две държави.  „Това е сериозно признание за страна, която е на 105-то място по територия и на 107-мо място по население в света, но има култура и природа, заради които универсалните критерии на ЮНЕСКО я нареждат повече от три пъти по-напред спрямо мястото й според територия и население“, каза генералният директор на БТА. 

„Изключителна чест и отговорност за мен като министър на културата на Република България е да приветствам представянето на специалния брой на списание ЛИК на Българската телеграфна агенция – посветен на темата „България в ЮНЕСКО“ – именно тук, в централата на ЮНЕСКО в Париж. Тук, където културното многообразие се среща със стремежа към мир и устойчиво развитие чрез образование, наука и култура“, каза министърът на културата Мариан Бачев. „Благодаря на екипа на БТА и на редакторите на списанието за тяхната, бих казал, мисионерска работа по възраждането на едно важно издание, което днес говори на света на три езика. Символично и достойно, списанието излиза и в специалния шрифт ЛИК – създаден в чест на кирилицата, българската азбука, призната от ЮНЕСКО за нематериално културно наследство на човечеството. Този шрифт не е просто графичен избор – той е културен знак, припомнящ, че България е дала на света една от трите официални азбуки на Европейския съюз. Кирилицата не е само писменост – тя е жива връзка между поколения, традиции и култури“, отбеляза културният министър.

„Издаването на списание ЛИК за ЮНЕСКО е повод всички делегати на сесията тук да открият ролята и приноса на България за ЮНЕСКО и навсякъде. България наистина е държава, която развива международното сътрудничество по отношение на световното наследство“, каза Лазаре Елунду Асомо, директор на Центъра за световно наследство на ЮНЕСКО. „Настоящата сесия на Комитета за културно наследство е повод да научим повече за България и богатото й наследство и това списание посочва специфичното за световното наследство. Аз съм горд и щастлив да получа това списание, защото само разглеждайки го, можем да резервираме билет и да посетим България“, добави още той.

„Благодарение на Българската телеграфна агенция и на главния редактор Георги Лозанов, ние виждаме възродено списание. Едно изключително важно издание, което всъщност представя всички, нас, в сферата на културата“, каза председателят на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО проф. Николай Ненов. По думите му благодарение на ЛИК ние ще имаме по-голяма видимост. 

От зала „МаксиМ“ на БТА в София в събитието се включиха доц. Георги Лозанов – главен редактор на списание ЛИК, и Ирена Тодорова, изпълнителен директор на Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа. 

„ЮНЕСКО дава шанс на националните култури да станат част от световната култура“, каза доц. Георги Лозанов. По думите му световната култура е особен феномен: „Това е културата, в която влизаш с най-големите си национални постижения и когато те станат част от световната култура, започват да принадлежат на всеки. Това вече не е просто българско наследство, когато мине през механизма и оценката в ЮНЕСКО, това е наследството на всеки, който живее на планетата. И не само, който живее на планетата сега, а това е наследство, което се предава от поколение на поколение. Това е особено усещане – културна идентичност на базата на световната култура, което може да стане, благодарение на такива организации като ЮНЕСКО или като Нобеловата награда, и други форми, които успяват да дадат световна стойност на националните постижения и са несъмнено много важна реплика срещу агресията, простотията и скуката, които, за съжаление, са неизтребими“.

„Новият брой на списание ЛИК не е ценен само за сесията на ЮНЕСКО, а е ценен и за всички онези млади хора, които ще разгърнат страниците на това списание и, вярвам, ще се гордеят с постиженията на българската държава и с всички вписани елементи в световната съкровищница на културата, каквато е ЮНЕСКО“, каза Ирена Тодорова. Тя отбеляза, че Регионалният център, който се намира в София, представлява 17 държави и надскача Югоизточна Европа до голяма степен. „В цялата си упорита работа по опазване и популяризиране на нематериалното културно наследство се стремим постоянно да пазим паметта, да пазим живите наследства и през цялото това време да търсим диалог, разговор и сътрудничество не само на Балканите, а и отвъд това“, коментира Тодорова.

В събитието с видеовръзка се включиха и кореспондентите на БТА и техните събеседници от Казанлък и Русе. 

Галина Стоянова, кмет на Община Казанлък, и Радослав Петков, зам.-директор на Исторически музей „Искра“, взеха участие на живо от Казанлъшката гробница. 

„Освен с Казанлъшката гробница, Казанлък се подготвя за включване в списъка на ЮНЕСКО с още осем гробници от Долината на тракийските царе“, каза Галина Стоянова. По думите й тези гробници са консервирани, социализирани са и се посещават от туристи и ще бъдат един допълнителен ансамбъл към Казанлъшката тракийска гробница. 

„Екипът на Исторически музей „Искра“ работи по проект за подмяна на електрическата инсталация и подновяване на климатизацията на Казанлъшката тракийска гробница“, съобщи зам.-директорът на културния институт Радослав Петков. Той подчерта, че освен социализацията, опазването на подобен паметник на културата е изключително важно, за което ще допринесе и бъдещият проект. 

Сред гостите в пресклуба в Русе бяха Евгени Георгиев – уредник в Регионалния исторически музей в Русе, Еслица Попова – директор на Художествената галерия в Русе, и Пламен Бейков – директор на Държавната опера в крайдунавския град.  

„Ивановските скални църкви, които са част от списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, са най-посещаваният обект на Русенския исторически музей“, заяви Евгени Георгиев. Пламен Бейков отбеляза, че Ивановските скални църкви привличат много туристи от Европа и света, които пристигат по река Дунав и съчетават посещението си и с разглеждане на Русе. Според Еслица Попова Ивановските скални църкви са интересни не само за туристите, но и за художниците.

Кореспондентите на БТА бяха подготвили за зрителите и гостите на премиерата на ЛИК видеа от някои от обекти на България, включени в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Сред тях са: Боянската църква, Мадарският конник, Старият град на Несебър, Ивановските скални църквиСвещарската гробница, Резерват „Сребърна“, Национален парк „Пирин“, вековните букови гори в Национален парк „Централен Балкан“ – част от серийния обект „Старите и първични букови гори на Карпатите и други региони в Европа“.  

В представянето на броя на ЛИК се включиха и още гости в пресклубовете на агенцията в страната:

Варна 

Велико Търново 

Видин 

Враца 

Габрово 

Добрич 

Казанлък 

Кърджали 

Кюстендил 

Ловеч 

Монтана 

Пазарджик 

Перник 

Плевен 

Пловдив 

Русе

Самоков 

Свищов 

Сливен 

Смолян 

Стара Загора 

Търговище 

Ямбол 

 

Както и в чужбина: 

Белград

Босилеград

Одеса

Скопие 

Тараклия

 

От януари 2024 г. списание ЛИК е със свободен достъп. Всички броеве от неговото възстановяване през 2022 г. до днес могат да бъдат изтеглени в електронен формат от интернет страницата на БТА. Броят на тема „България в ЮНЕСКО“ на български език  можете да откриете на следния линк  – https://www.bta.bg/bg/lik-magazine/54, на английски – https://www.bta.bg/bg/lik-magazine/53, и на френски език – https://www.bta.bg/bg/lik-magazine/52



Източник БТА