- Много е трудно на току-що завършил някой да даде шанс, а в „Инса ойл“ често го правим, посочи ръководител от компанията
- Такива жестове мотивират студентите, убеден е директорът на филиала на ТУ в Пловдив доц. Никола Шакев
Правим го за България и така амбицираме младите специалисти.
С тези думи управителят на „Инса ойл“ Георги Самуилов и директорът на филиала на Техническия университет в Пловдив доц. инж. Никола Шакев подписаха договор за сътрудничество. Бизнесменът, чиято рафинерия в Белозем непрекъснато се разраства, осигурява две стипендии, всяка в размер на 3000 лева, предназначени за магистри от висшето училище.
По думите на Самуилов глад за кадри винаги има. И затова бизнесът трябва да върви ръка за ръка с вузовете. Той е убеден, че бъдещото сътрудничество с реномираното висше училище ще даде резултат.
„Имаме няколко специалисти, възпитаници на Техническия университет, които работят при нас. Това е пример как да развиваме отношенията с висшите училища“, посочи Самуилов.
По думите на проф. Шакев вузът захранва от десетилетия с квалифицирани кадри предприятия в Пловдивския регион. В „Инса ойл“ също работят много млади хора.
„Много е трудно, когато на току-що завършил някой му даде доверие в аванс, тъй като няма опит, а иска да се развива. Повечето фирми търсят изградени специалисти, докато г-н Самуилов често дава шанс на младите да започнат, за да се докажат“, обясни Димитър Панайотов, член на съвета на директорите в „Инса ойл“. И разказа, че когато той завършил навремето право, му било трудно да започне работа, защото навсякъде търсели хора с опит. „Г-н Самуилов беше от малкото, който ми даде шанс“, посочи Панайотов.
„Нашите студенти намират реализация при вас. Това лято имах дипломант, Петко Колев от Белозем, който работи във вашата рафинерия. Завърши автоматизация“, припомни доц. Шакев.
Управителят на „Инса ойл“ пък припомни как навремето е взел на работа буквално от студентската скамейка на Химико-технологичния университет в Бургас Иван Рангелов от Белозем. Това е станало преди повече от 20 г. Сега той е доцент и ръководител в компанията. „Така се създават кадри, имаме опита“, обобщи Самуилов.
Бъдещите стипендианти на „Инса ойл“ трябва да имат успех най-малко много добър 5,00, да са български граждани и да не са служители на компанията. Сумите ще се изплащат всеки месец от обучението на равни вноски.
Доц. Шакев обясни, че обучават над 1700 студенти и си партнират с индустрията, осигурявайки им практики, стажове и стипендии. „Действа мотивиращо на студентите“, посочи ученият.