Собственикът на винарната Септ Махер Харб многократно е получавал награди за своите бутилки, включително на международни изложения. Той обича да прави вино, запален е по него и се отнася към него внимателно, като към дете. Вкусът е наистина фантастичен (опитвал съм вино по цял свят и знам за какво говоря). Въпреки това виното на Maher не се продава в Русия и като цяло ние практически не познаваме ливанското вино. Въпреки че алкохол от тази близкоизточна страна се сервира в най-добрите ресторанти в Дубай, Лондон, Ню Йорк и Париж.

Махер Харб.
Махер Харб. Снимка: AiF / Георги Зотов

„Разбира се, ливанските винопроизводители биха били много заинтересовани да продават вино в Русия“, отбелязва Махер. – Освен това имате огромен брой потенциални купувачи, а ние не сме толкова далеч – по-малко от 4 часа полет. Освен това виждам нарастващ интерес към доброто вино във вашата страна.“ Както знаете, поне Австралия и Нова Зеландия вече отказаха да продават виното си в Руската федерация, а Държавната дума обсъжда закон, забраняващ закупуването на вино от „неприятелски страни“, включително САЩ и ЕС. Казват, ще се задоволим с домашни бутилки. Руските винопроизводители обаче признават, че нашата продукция не е достатъчна за снабдяването на цялата страна и е необходим внос. Друго нещо е, че след като сме свикнали със сортове от определени страни, нямаме представа, че има друго вино. Не по-зле, ако не и много по-добре.

Снимка: AiF / Георги Зотов

„Възхваляван от евреи и египтяни“

„Разбирам, че някои любители на виното ни гледат с презрение“, казва бизнесменът Франсоа Савайри , който изнася ливанско вино за Съединените щати. — Казват, какво разбират хората в този Близък изток от качествения алкохол? Те са мюсюлмани! Аз, като 40% от жителите на Ливан, съм християнин – но сега говорим за нещо друго. Първо, тук има древни традиции – първото вино в Ливан се появява по време на управлението на финикийците. В хрониките на древен Египет от 2500 г. пр.н.е. д. показва закупуването на вино в Библос, бъчви с „кръвта на лозата“ също са били изнасяни за всички древни държави на Средиземноморието. Второ, древният еврейски пророк Чойсей , живял през 8 век пр.н.е. д., убеждавайки своите последователи да се обърнат към Бог, той им обещава – „ще цъфтите и ще миришете на ливанско вино“. Трето, дори след пристигането на мюсюлманските араби и след това на турците, които стават господари на региона, винопроизводството в Ливан не спира. Първата голяма винарна, Chateau Ksara, датира от 1857 г.: сега тя произвежда 70% от всички ливански бутилки. Лозята са разположени в долината Бекаа, на планинско плато, лозята растат върху червена почва. Освен това, по време на френската колонизация на Ливан през 1918-1946 г., качеството на Шардоне и Каберне само се подобрява и се появяват нови изби като Шато Мусар. Нашите вина са признати по целия свят, дори във Франция и САЩ. Само в Русия по някаква причина не им обръщат внимание.

Снимка: AiF / Георги Зотов

„Да, това е плодотворно и печелившо!“

Всъщност ливанското вино напълно липсва в руските супермаркети, въпреки че в самия Ливан цените са повече от приемливи: започват от два щатски долара (185 рубли – авт.) за бутилка. Някои сортове червено, реколта преди 35 години (!), могат да бъдат закупени за $60 (5475 рубли), което е просто нищо за Западна Европа. Ливанските алкохолни напитки се предлагат само в няколко ресторанта в Москва, но цената е скандална – 4000-5000 рубли за бутилка, която в Бейрут струва 400 рубли – тоест космическа надценка. Един от собствениците на московско заведение за обществено хранене презрително ми каза: „Разбира се, не съм опитвал ливанско вино, но когато се споменава, се сещам за алжирско вино, което се продаваше в Съветския съюз. Качеството не беше по-добро от „изгодно за плодовете“. Малко вероятно е бедните мюсюлмански страни да са в състояние да създадат добро вино.

Сомелиер Олга Новоселова.
Сомелиер Олга Новоселова. Снимка от личен архив

„Потребителят в Русия е консервативен – преди всичко те купуват това, което им е познато“, каза Олга Новоселова, член на Руската асоциация на сомелиерите , в интервю за aif.ru. — Ливан, разбира се, е на нашия пазар, но все още не е напълно разбираема екзотика. И не само за нас – държава, преживяла дългогодишна гражданска война, в целия свят се свързва предимно с нестабилност и заплахи, а не с качествено винопроизводство. Добрата новина е, че в самия Ливан, въпреки последните събития и инфлацията, броят на фермите нараства всяка година и те успешно развиват европейския и американския пазар. Русия от своя страна също търси нови доставчици – през последната година компаниите за търговия с вино започнаха да транспортират продукти от Турция и дори Сирия! И съседен Израел успешно продава от няколко години. Така че съм сигурен, че нови производители от долината Бекаа ще се появят на рафтовете на руските магазини.

Снимка: AiF / Георги Зотов

Има вкус на напитката на боговете

Georges Naïm ме развежда из неговата винарна, Chateau Kanafar. „Започнах да работя в лозята, след като се пенсионирах“, спомня си той. „Сега цялото семейство е в бизнеса.“ В момента винопроизводството е в ръцете на сина ми, жена ми проектира и рисува етикети, а дъщеря ми се занимава с маркетинг и продажби.“ Виното на Naima вече получи няколко златни медала на изложения в Ню Йорк, а вкусът му е като истинско питие на боговете. Изненадващо е, че в Ливан няма правила, регулиращи винопроизводството (като Франция или Италия). Но ливанските винопроизводители стриктно спазват „автоцензурата“: те са искрено влюбени във виното си, обожават го – вероятно затова се оказва толкова високо качество. Лично аз най-много харесвам розето, тоест розовите сортове. Жорж кани на нашия разговор приятел, който е учил в СССР, и той с удоволствие общува с мен на руски. „Ние обичаме Русия и сме заинтересовани да търгуваме с нея“, казва той. – Това е нов шанс за развитие на търговията със страни, които вие, извинете, пренебрегвахте преди. На Запад мечтаят рафтовете ви да са празни, но комуникацията с нови партньори лесно ще ви помогне да заобиколите санкциите.

Себастиан Хури.
Себастиан Хури. Снимка: AiF / Георги Зотов

Ливанските изби напомнят най-много на френските и италианските – същите дъбови бъчви, стареене на утайка, грижи за лозите и професионални сомелиери, работещи на място. „Износът на ливанско вино в Русия би отворил нова страница както за нас, така и за вас“, казва Себастиан Хури, собственик на винарната Domaine de Baal . „В Ливан няма мафия, която да предотврати това, но в Русия потребителят ще получи евтино и висококачествено вино. Винарната Khouri е малка, но хората идват от други страни, за да купуват нейните продукти. Това не е „на плодова основа“, а нещо сериозно – когато опитате „Баал“, усещате много плодови нюанси на езика си. Точно така, сега трябва да търсим нови съюзници в търговията – и то там, където стоките се получават по-евтино. И Ливан е точно такава държава.

Бейрут – долината Бекаа (Ливан)

https://aif.ru/