Без войници в Украйна, за миротворци – мислят (Обзор)

0
4


Задава се нова бежанска вълна, предупреди Борисов

България няма да изпраща военни в Украйна, но и няма убедителна единна позиция за постигането и опазването на мира там. Това са двата извода от двучасовите разправии в Народното събрание в петък по декларацията на управляващата коалиция, с която се заявява официално, че няма да пращаме войски.

Уж безспорният въпрос стана повод за дълги спорове на висок тон между парламентарните групи. В декларацията на мнозинството бе заложено, че парламентът изразява позиция за неучастие на български военни в конфликта извън съюзните ангажименти на страната към НАТО, Европейския съюз, ООН и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Съдържа и

призив в преговорния процес да участват всички заинтересувани страни – включително България

Украйна обаче изобщо не е спомената.

Всички депутати са единни, че наши военни не трябва да заминават, но настанаха спорове по текста на декларацията. От ПП-ДБ настояваха изрично да се допише, че Русия е агресорът. “Възраждане” видяха вратички в текстовете за ангажиментите на България към НАТО и настояха те да бъдат премахнати. От МЕЧ заподозряха управляващите и най-вече ИТН в пиар. В крайна сметка текстът бе приет без поправки.

Така Народното събрание излезе с позиция за неучастие на български сили във военните действия в Украйна, без някоя членка на НАТО да е питана изобщо за включване на фронта.

Въпросът за евентуално разполагане на военни се повдигна в началото на седмицата, след като САЩ изпратила запитване до европейските си съюзници как виждат опазването на мира, когато бъде постигнат. Сред 6-те въпроса е дали държавата е готова да изпрати войски като част от мирно споразумение.

Това отприщи реакции първо от президента Румен Радев, после от Бойко Борисов, Делян Пеевски и останалите лидери. Всички те твърдо казаха “не” на изпращането на войски в Украйна, но никой не изрази позиция по конкретния въпрос – изпращане на мироопазващи сили, каквито България има сега в Косово и Босна и Херцеговина.

Официално никой никога не е повдигал въпроса за изпращане на военни на фронта, увериха външният и военният министър, повикани от депутатите на изслушване в сряда.

Въпроса за мироопазващи сили в бъдеще засегнаха само бившият премиер акад. Николай Денков, който обясни, че това е дебат за по-нататък, и председателят на комисията по отбрана Христо Гаджев от ГЕРБ, който обясни:

Декларацията не е само за този конфликт, а и по принцип. Дали ще има български въоръжени сили след настъпването на мира за опазване на границите – аз мисля, че по-скоро няма да има.

Автори на декларацията са ИТН,

а БСП ги подкрепили. ГЕРБ били против, понеже никога не е имало тема за пращане на наши на фронта, но заради стабилността на коалицията хората на Бойко Борисов се съгласили, разказа самият той.

Преди месеци с Кирил Петков и Делян Пеевски говорихме с президента Зеленски и заявихме нашата подкрепа към Украйна – нищо към днешна дата това не го е променило. Русия е агресор и влезе на територията на Украйна. Ако администрацията в Киев е извършвала действия, които са противозаконни, това е съвсем друга тема. Подкрепата – моята и на ГЕРБ, към Украйна е такава, каквато е била и по време на сглобката, но сега ГЕРБ се намира в друга сглобка, обясни Борисов защо се подписали под декларацията. Украинското знаме в централата на ГЕРБ ще остане там, докато не приключи войната, увери той.

Борисов предупреди за задаващи се нови бежански вълни от Украйна след постигането на мира, дори и на мъже, връщащи се от война. Определи го като възможна опасност за Европа.

Българският парламент замълча дали украинският президент Володимир Зеленски трябва да участва в преговорите и как. Това се решава между президента Тръмп и президента Путин, лаконичен бе Борисов на въпрос дали Русия и Украйна са по-близо до мир. Не отговори дали Зеленски бил диктатор – според тезите на Тръмп, подети и от родни партийци.

Борисов отказа да каже дали Зеленски е диктатор. Зеленски не е диктатор и това е поредният пример, заедно с отказа да се спомене Русия, на опит за снишаване, да се види накъде ще духне вятърът, коментираха от ДБ.





Източник 24часа