Първо правят нов анализ на трафика в района, а после пробват и промяна на плана
Столичната община ще се опита да забави максимално проекта за нов 215-метров небостъргач до мола на кръстовището при булевардите “Черни връх” и “Тодор Каблешков”.
Това ще стане с нов анализ на трафика в района, който ще се възложи от временния главен архитект Стефан Аспарухов на общинската “Софияплан” или друг външен експерт. Това становище прие комисията по архитектура в Столичния общински съвет. Причината е, че сегашният е от 2016 г. и инвеститорът не е длъжен да внесе нов.
Каквото и да покаже анализът, няма заложени в нормативните актове параметри, които да са основание за отхвърлянето му, обясни Аспарухов.
Следващата стъпка ще е да се стартира промяна в общия устройствен план за имота. Съветниците гласуваха да се предложи на кмета Васил Терзиев да го направи заедно със съдени имоти. Това обаче може да се атакува в съда и възможността инвеститорът да спечели е голяма.
Сагата около небостъргача започна преди 9 г., но през ноември е внесен инвестиционен проект за издаване на разрешение за строеж. То е направено от “Булфелд” с управител Давид Михайлович.
Направление “Архитектура и градоустройство” (НАГ) не е издавало разрешение за строеж, а срокът е изтекъл през януари. На втория етаж имаме кашони с документи, които нямат характеристики на документи, обясни арх. Аспарухов пред общинските съветници. Той обаче предупреди, че
ако бъде отказано разрешение за строеж инвеститорът ще спечели делото в съда
Убеден съм в това, категоричен е той.
Сагата започна в края на октомври 2016 г., когато процедурата бе одобрена и стартирана. Тогава обаче градоустройствените специалисти на Столичната община върнаха за доработване проекта за небостъргач, а забележките бяха свързани с липсата на анализ за визуалната намеса на сградата в градската среда, както и липсата на обосновка на транспортния достъп и анализ дали инфраструктурата в района ще издържи бъдещото натоварване. Година по-късно се появи нов инвеститор на строежа, който изкупува няколко парцела и ги обединява в един. През януари 2017-а и експертният съвет го одобрява, след като постъпва анализ на трафика, тогава “Тодор Каблешков” въпреки това те бяха направени при готов булевард. Те показваха, че ще генерира около 1/3 от общия трафик, или около 1000 автомобила. Трафикът от проучването е за 45-етажна сграда, каквито бяха първоначалните планове за зданието. Инвестиционният проект от 2024 г. е за 55 етажа. Тогава се е планирало паркоместата да са 720 места, а сега са около 460.
В небостъргача
ще има търговска, жилищна, хотелска и офис част,
а на последния етаж – панорамна площадка.
През април 2017 г. пък Столичният общински съвет приема и промяната в подробния устройствен план на местността “Кръстова вада”. През 2018 г. е издадена виза за строеж на “Магна МК” ООД. Тя е свързана с първия собственик на мол “Парадайз” – Давид Михайлович. Той продава терена от 6,76 декара на “Магна МК” през 2011 г.
В идейния проект на инвеститора липсва топлата връзка с мола. Тя е заложена като аргумент през 2018 г. за ползване на член 27, ал.3 от ЗУТ (вече отменена), с който тогава е било позволено строителство на сграда с 215 м височина.
“Има много сгради, за които можем да кажем, че не им е там мястото, където е планирано да се построят. Предстои ни дълъг разговор със софиянци и те да разберат как работи градоустройството”, обясни преди дни кметът Васил Терзиев.
Според него “разковничето” е кога и как се гласуват устройствените планове, както и кога те се разрешават и одобряват. Трябва да си дадем сметка какво е одобрено като устройствени планове и какво трябва да направим, за да се спрат подобни проекти за в бъдеще, каза кметът. В момента се виждали резултатите в градоустройство отпреди 10-15 години.
Това, което може да се направи, е да се даде отказ за издаване на разрешително за строеж и това нещо ще отиде в съда, отбеляза Терзиев и допълни, че този вариант се обмисля.
Високи сгради трябва да има. Те са нещо хубаво, но трябва да бъдат направени с мисъл. Има проблем със сгради, високи по 100 метра, които да са около сгради, високи 10 м. Има такива примери в София, като от тях искам да избягаме, каза още кметът.