АПИ: Отново призоваваме общините да заявят кои участъци желаят да бъдат освободени от винетни такси

0
1525

Призовали сме общините да подадат заявление за кои участъци желаят да бъдат освободени от винетна такса. Това каза председателят на АПИ Георги Терзийски в интервю за предаването „Сутрешен блок“ по БНТ.

„Процесът по разговори и преговори с общините започна от АПИ като активна страна още в началото на миналата година с отправяне на покана към общините да окажат за всяко населено място началото и неговия край, така че тези участъци да бъдат заснети отново с коректните данни, за да може обхватът на пътищата, които се таксуват с винетки, да бъде коректен.

Получихме отговор от по-голямата част от тях, 184 общини и в 74 общини в 210 населени места бяха преместени табелите за начало и край на таксуване. Сега напрежението е за участъци, в които гражданите извършват така наречените ежедневни трудови пътувания.

Отново сме призовали общините да подадат заявление за кои участъци те желаят да бъдат освободени от винетна такса, като поемат ангажимент да участват финансово в поддържането на тези участъци. Това са участъци, които са в градски агломерации или в урбанизирани територии, които не са устроени така, че разрастването на тези агломерации ще води до такива искания“, посочи той.

„Споразумението със Столична община ще бъде разписано, когато освен след решението на Министерски съвет има и решение на Общинския съвет на общината. В преговорите имаше много елементи, които трябваше да бъдат договорени. Такива например са участъци като Северната скоростна тангента“, каза още Терзийски.

„Ние удовлетворяваме всички искания на общини при положение, че поемат своята част от ангажимента. Трябва да се обърнат към своите местни власти. Ние не можем да дадем проект за решение към МС, защото не знаем какво искат общините и какво е желанието на гражданите. Най-вероятно това са оправдани искания, но има ред, по който трябва да бъде извървян пътят. Затова е по-дълъг пътят, защото има две страни, които трябва да се споразумеят.

Може и е нормално да има пропуски и в нашата работа, но това е двустранен процес. Още преди 19 февруари съм бил в контакт с много кметове на общини и неслучайно се стига и до споразумения. Общините трябва също да бъдат активна страна в този процес“, каза още Терзийски.

„Надявам се, че тол системата ще функционира пълноценно. Успешно е началото на тол системата, защото с толкова много функционалности система не е въвеждана за толкова кратко време.

Големите инфраструктурни проекти, по които АПИ работи, продължават да се развиват. Надявам се да се стигне до баланса, при който ще има достатъчно средства за поддържане и за строителство на нови пътища, от които България има нужда. Видно е, че където има добра инфраструктура, има и добър бизнес“, допълни той.

Монтирани са над 15 000 бордови устройства, както и има на около 30 000 автомобила GPS тракери на товарни автомобили, каза още Терзийски.

„От вчера системата е в търговска експлоатация. Разбира се, има преходен период и по тази причина сме осигурили условия за закупуване на маршрутни карти от граничните пунктове, но и мобилните екипи за тол контрола оказват съдействие на всяко едно място на всеки потребител, който не си е закупил маршрутна карта, да го направи на най-близкото място, където може да се извърши такава услуга. Всичко е договорено. Системата е много динамична и тя в своето функциониране създава въпроси, на които искаме адекватно да отговорим“, каза още Терзийски.

„С превозвачите сме в постоянен контакт. Ние сме активната страна. Дори участвахме в преговорите между тях и националните доставчици на услуги и GPS компаниите с цел наистина до 27 март да се осигури максимално бързо възможност всички превозвачи и автомобили, които желаят да се снабдят с бордови устройства и GPS тракери, да имат възможността да го направят. Убеден съм, че това ще се случи много по-бързо от датата 27 март“, добави той.

„Всичко е направено с цел системата да заработи в своята пълна функционалност.

Монтирани са над 15 000 бордови устройства, както и има на около 30 000 автомобила GPS тракери, които след подписване на договорите между компаниите и националните доставчици ще бъдат активирани.

Около 50 000 товарни автомобила ще бъдат снабдени с едно от двете устройства.

Нямам впечатление да има някакво напрежение сред автобусните превозвачи. Тъй като системата предполага един период на притеснение и обучение на хората, не виждам причина за някакви притеснения от страна на автобусните превозвачи. Те получиха едни много добри условия по отношение на тарифирането на автобусните превозвачи“, посочи Георги Терзийски.

По думите му на срещите с превозвачите е станало ясно, че се гарантира, че приходите, които АПИ е заложила за 2020 година, ще бъдат осъществени с тази тарифа и този обхват. „Нека да видим как системата ще функционира тези 3 месеца и след анализа ще договорим условия, които също ще бъдат приемливи за всички страни, но и ще гарантират едно по-добро финансиране на пътната инфраструктура“, посочи той.

На контактния ни център всеки потребител може да зададе своя въпрос за тол системата и да сигнализира за проблем, каза председателят на АПИ.

„Ъпдейт на тол системата е започнат след 6.00 часа тази сутрин, за да се използва смяната на митническите екипи. Ъпдейдът беше на цялата система, като осигурихме възможност да бъдат пропуснати шофьорите на границата, а екипите на тол контрола – мобилните екипи във вътрешността на страната, да дадат възможност на шофьорите да закупят карти от нашите търговски канали. Имахме възможност да пропуснем шофьорите на граничните пунктове“, посочи той.

„Ъпдейтите на тол системата вървят постоянно. Направихме ъпдейт и през нощта, но за по-малко време.

Използвайки анализа от въпросите, които възникнаха вчера в контактния ни център, сме осигурили 24-часова възможност всеки потребител да зададе своя въпрос и да сигнализира, ако някъде има проблем. Наложи го това, че вчера се появиха въпроси по отношение на по-разбираемото закупуване на маршрутни карти.

На всеки пункт и на всяко място има карта, която указва пътищата и маршрутите и го прави класифицирано т.е. с номерата на пътищата. За да стане по-достъпно за шофьорите, включително и за чуждестранните, се наложи да ъпдейтваме системата, за да може да ускорим времето за закупуване на една маршрутна карта“, добави Терзийски.

„От вчера де факто шофьорите се сблъскаха с това те да закупуват маршрутни карти. Ние сме дали възможността и вчера, и днес това да се извършва максимално бързо, като нашите служители не само указват местата, а и помагат при закупуване на маршрутни карти. За да се ускори процесът и да стане по-разбираем за тях, тази сутрин ъпдейтвахме системата.

Неудобството беше за част от потребителите, но след това ще бъде по-удобно за тях“, каза още той.

http://epicenter.bg