Южна Корея подготвя пътна карта, ако Тръмп поднови ядрената политика със Северна Корея

0
3


Министърът на външните работи на Южна Корея Чо Те-джул заяви, че разработва „пътна карта“ за подготовка за евентуално подновяване на преговорите със Северна Корея за ядрената политика от страна на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, като призна, че политическите сътресения в Сеул са нарушили връзките с екипа на Тръмп, предаде Ройтерс.

На съвместна пресконференция за чуждестранните медии министърът на външните работи и министърът на финансите Чу Кьон-хо се опитаха да успокоят съюзниците на Сеул и пазарите след въвеждането на военно положение на президента Юн Сук Йол на 3 декември, което беше отменено, но предизвика най-голямата политическа криза в страната от десетилетия.

Чо заяви, че Сеул е изградил мрежа и канали за комуникация с екипа на Тръмп, които са „по-силни от тези на която и да е друга държава“, но заповедта за военно положение е предизвикала смущения и е отслабила набраната политическа инерция между двете страни.

Екипът на Чо разработва пътна карта за евентуално възобновяване на преговорите между Вашингтон и Пхенян, каза той и посочи, че Тръмп е избрал бившия си шеф на разузнаването за пратеник за специални мисии, включително за политиката спрямо Северна Корея.

„Приемаме това назначение като доказателство, че новоизбраният президент Тръмп не пренебрегва ядрения проблем на Северна Корея и мисля, че трябва да реагираме по-активно“, каза той.

Докато Южна Корея се бори да овладее последиците от сътресенията на финансовите и валутните пазари, Сеул трябва да се ориентира в несигурното бъдеще със своя съюзник САЩ при управлението на Тръмп.

Юн беше подложен на импийчмънт в събота и Конституционният съд ще реши дали да го отстрани от длъжност или да възстанови правомощията му.

След опита за въвеждане на военно положение Вашингтон отправи необичайно остра критика, като заместник държавният секретар на САЩ Кърт Кембъл нарече решението на Юн „много погрешна преценка“, пише БТА.

Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан каза, че не е предвидил опита за въвеждане на военно положение, но го сравни с нападението на 6 януари 2021 г. срещу Капитолия на САЩ от поддръжници на Тръмп.

„Мисля, че е важно да признаем, че драматични събития се случват дори във високоразвити, стабилни демокрации“, каза Съливан по време на събитие. „Истинският тест е дали демократичните институции могат в крайна сметка да устоят, дори ако се огънат“, подчерта Съливан.

Чо и Чой бяха сред министрите от кабинета, които открито се противопоставиха на плана на Юн за въвеждане на военно положение по време на късна нощна среща, свикана малко преди обявяването му.





Източник 24часа