ДОБРУДЖА ЗАГУБИ ОТ СТРУМСКА СЛАВА С 0:2

Още петима футболисти напуснаха отбора

В контролна среща, проведана на стадиона в село Дамяница, Добруджа загуби с 0:2 от Струмска слава (Радомир). Тимът от Радомир започна по-добре срещата и в 12-ата минута можеше да поведе в резултата от дузпа. Новият вратар на добричлии Стефано Кунчев прояви добър рефлекс и спаси удара от бялата точка на Александър Аспарухов. Три минути по-късно обаче стражът на „жълто-зелените” бе безпомощен след удар на Христо Кирев  и топката влезе в мрежата му. Малко по-късно Кристиян Григоров пропусна да се разпише с глава и да възстанови равенството. Тимът на Струмска слава удвои преднината си в 35-ата минута след точно изпълнен пряк свободен удар от Александър Аспарухов. При резултат 2:0 за отбора от Радомир дойде почивката.

След подновяването на играта добруджанци стояха по-добре на терена, но грешаха в завършващата фаза на атаката, пък и шансът не бе на тяха страна – след удар на Николай Минков топката удари греда, а след това негов гол бе отменен. В срещата взеха участие халфът Петър Тончев и бранителят Раиф Мурадов, които са последните нови попълнения в отбора.

Така добруджанци записаха първа загуба в контролите от предсезонната подготовка. Но това не е от особено значение, тъй като мачът със Струмска слава бе просто една проверка. Притеснителното е друго – в края на миналата седмица отборът бе напуснат от още петима състезатели. Още в петък централните спортни сайтове разпространиха новината, че капитанът Даниел Граматиков, Янаки Смирнов, Дони Дончев, Ахмед Адемов и вратарят Димитър Илиев, все опитни играчи, са си стегнали багажа и са напуснали лагера на отбора в Сандански. А Sportal.bg обяви, че причината за напускането им е финансова – за пореден път са били излъгани от клубното ръководство, че дължимите им суми ще се изплатят. Припомняме, че още преди Нова година старши треньорът Емил Велев обяви, че няма да разчита занапред на шестима играчи – Явор Колев, Кристиян Георгиев, Румен Николов, Георги Димитров, Кристиян Арсовски и Беадир Беадиров. Освен тях отбора напуснаха защитниците Георги Радев и Михаил Минков, халфовете Илия Джамов и Станимир Андонов и вратарят Иван Иванов. Общо 16 човека! Остава да се надяваме, че в следващите месеци няма да се наложи да говорим за поредните грешки в управлението на добричкия клуб, който в навечерието на своята 100-годишнина се бори за оцеляването си сред професионалистите.

ЧЕРНОМОРЕЦ (БАЛЧИК) И НЕФТОХИМИК ЗАВЪРШИХА 1:1 В КОНТРОЛА

Без победител завърши поредната контролна среща от зимната подготовка на Черноморец (Балчик). Възпитаниците на старши треньора Георги Иванов-Геша записаха равенство 1:1 с третодивизионния тим на Нефтохимик (Бургас). Мачът се игра в събота на стадиона в Обзор.

През първата част Нефтохимик имаше превес на терена. „Зелените“ създадоха повече опасности пред противниковата врата, но допуснаха грешки при завършващия удар. Най-чистото положение се откри пред голмайстора на тима Деян Христов, който направи опит да отбележи с глава, но вратарят Черноморец се намеси успешно. В самия край на полувремето балчиклии поведоха в резултата с гол на Валентин Йосков. „Шейховете“ изравниха няколко минути след подновяването на играта чрез Стойко Иванов, който се разписа от пряк свободен удар. До края на двубоя имаше интересни ситуации и пред двете врати, но резултатът остана непроменен.

Тимът от Белия град вече проведе две контроли с отбори от родния елит. В първата завърши наравно 1:1 с Черно море на стадион „Младост” във Варна, а във втората загуби със 7:0 от пловдивските „железничари” на „Лаута”. Първенството във втория ешелон ще бъде подновено на 22 февруари със срещите от 18-ия кръг. Тогава балчиклии ще гостуват на един лидерите в групата – състава на Монтана, който е втори в подреждането и се бори за място в Първа лига.

ДИНАМО (КИЕВ) РАЗГРОМИ ЦСКА-СОФИЯ

ЦСКА-София загуби с 0:3 от Динамо (Киев) последната си зимна контрола в Испания. Украинският гранд дръпна с два гола преди почивката след точни изстрели на Циганков (3) и Вербич (35), а в 88-ата минута Андреевски реализира за трети път в „червената” врата.

Наставникът на българския тим Нестор ел Маестро пусна сред стартовите 11 младия Мартин Смоленски, който игра до почивката, след което на негово място се появи Рубен Пинто. Атаката пък поведе Мауридес. Срещата започна вихрено и Динамо откри резултата още в третата минута. Вербич разигра с Циганков в наказателното поле, последва шут на втория от 15 метра, който не остави шанс на Стипица – 1:0. Само 120 секунди по-късно Циганков можеше да удвои, когато получи извеждащ пас отдясно. Последва шут по земя от десетина метра, но стражът на „червените” се намеси блестящо и изби в корнер. След това българският тим изнесе играта в по-предни позиции и на свой ред опита, най-вече чрез пробиви на Жоржиньо отдясно, да стигне до голово положение, но фланговият футболист на два пъти не сполучи при последния пас.

Така дойде 35-ата минута, в която Вербич овладя топката отляво почти на централната линия, напредна до границата на наказателното поле, влезе навътре и след шут по земя с десния крак вкара за 2:0 за Динамо. Това бе последната по-добра ситуация за първата част и тя приключи при 2:0 за украинския тим.

На полувремето ЦСКА-София извърши няколко промени, но първата опасна ситуация за второто полувреме отново бе за Динамо. В 56-ата минута Вербич получи пас зад гърба на червената отбрана, настигна топката и опита да изненада Стипица с удар от малък ъгъл, но стреля в аут. Малко след това Динамо смени цялата си 11-ка. В 74-ата пък минута Перейра напусна заради травма и на негово място се появи младият Йоан Буренски. Три мнути по-късно Али Соу получи пас в наказателното поле и опита да реализира след фалцов изстрел с десния крак, но шутира в аут. От своя страна Динамо не притесняваше кой знае колко червената отбрана, но в 88-ата минута успя да вкара трети гол. Негов автор стана Андреевски, който вкара след много добро изпълнение на пряк свободен удар, който влетя в горния ляв ъгъл на Стипица за крайното 3:0.

Така ЦСКА-София приключи проверките си в Испания с баланс от 2 победи, 1 равен и 3 загуби. Играчите на Ел Маестро записаха успехи в мачовете с Виктория (Пилзен) и Шанхай Шенхуа, отстъпиха на Спарта (Прага), Академия Пушкаш и Динамо (Киев), а с Бохум завършиха наравно.

ПАРМА ШОКИРА ЮВЕНТУС В МАЧ С ШЕСТ ГОЛА

Отборите на Ювентус и Парма завършиха наравно 3:3 в среща от 22-ия кръг на Серия “А”. Гостите поднесоха голямата изненада на “Алианц Стейдиъм”, изравнявайки в третата минута на добавеното време. Момчетата на Роберто Д’Аверса са първият отбор, вкарал три гола на Юве в Серия “А” през сезона. Парма успя да заличи пасива си от две попадения, а в герой за тима се превърна Жервиньо, вкарал два гола във вратата на Матия Перин. Голямата звезда на италианския шампион Кристиано Роналдо също се отчете с два гола.

Срещата пропуснаха Джорджо Киелини, Леонардо Бонучи и Андреа Бардзали. И трима лекуват травми, като защитата на Ювентус в срещата бе доста прекроена. Хуан Куадрадо също лекува контузия, а Войчех Шчесни остана на пейката за сметка на Матия Перин.

Във втората минута на двубоя Парма отправи първия точен удар към една от двете врати. Юрай Куцка стреля от колко 25 метра, но право в ръцете на Матия Перин. В следващите минути Юве обгради наказателното поле на гостите, но без сериозен успех. В 34-ата минута цялата защита на Парма изгледа отблизо как Сами Кедира си наглася топката и стреля, а ударът му се отби в левия страничен стълб. Така се стигна до 36-ата минута, в която Кристиано Роналдо откри резултата. Португалецът вкара 16-ия си гол за Юве в Серия “А”, изравнявайки се с Фабио Куалярела на върха при голмайсторите. Роналдо получи добро подаване в наказателното поле от Блес Матюиди, а при удара му имаше и рикошет, който изненада Луиджи Сепе. В 44-ата минута главният съдия Пиеро Джакомели отсъди 11-метров наказателен удар в полза Ювентус. Решението бе доста спорно, а след повторение с ВАР арбитърът видя, че няма нарушение на Якопони срещу Мартин Касерес и промени решението си. В 57-ата минута Роналдо осъществи страхотен пробив по левия фланг, след което центрира към втора греда, където Сами Кедира връхлетя доста уверено и нацели гредата за втори път в срещата. В 62-ата минута Даниеле Ругани удвои преднината на Ювентус. Марио Манджукич проби по лявото крило, след което центрира в наказателното поле. Там Кристиано Роналдо се извиси над всички и продължи към втора греда, където Даниеле Ругани намери топката от въздуха и реализира. Гостите от Парма намалиха само три минути по-късно с хубав гол на Антонио Бариля, който засече с глава центриране от десния фланг. Почти мигновено Роналдо възстанови преднината на Ювентус от два гола. Манджукич, преместил се на десния фланг, центрира в наказателното поле, а Роналдо надскочи Бастони и матира Сепе.

В 74-ата минута Жервиньо вкара топката във вратата на Перин за втори път. Той бе намерен в наказателното поле от Юрай Куцка, който асистира и за попадението на Бариля. И когато изглеждаше, че Ювентус ще спечели трите точки, Парма нанесе своя последен удар. Роберто Инглезе успя да достигне топката до аутлинията, след което я върна към дузпата, а там Жервиньо стреля силно и топката влезе във вратата за крайното 3:3.

КАТАР С ПЪРВА КУПА НА АЗИЯ

Катар постигна най-големия успех във футболната си история, като спечели Купата на Азия. Във финалната среща в Абу Даби футболистите на Феликс Санчес подчиниха рекордьорите от Япония, побеждавайки четирикратните шампиони на континента с 3:1, за да стигнат до титлата. Домакините на Мондиал 2022 извървяха пътя до финалния двубой, без да допуснат нито един гол, а в крайна сметка завършват турнира със 7 победи в 7 мача и голова разлика 19:1.

В герой в битката за трофея се превърна Акрам Афиф, който е собственост на испанския Виляреал, но играе като преотстъпен в родния си клуб Ал Сад. 22-годишното крило асистира за първите два гола на катарците и сложи точка на спора, реализирайки третото попадение от дузпа. Катар откри резултата още в 12-ата минута, когато Афиф центрира отляво, а в наказателното поле Алмоез Али обработи топката прекрасно и я прати във вратата на Шучи Гонда със задна ножица за 1:0. Четвърт час по-късно Абдулазиз Хатем удвои преднината на своя тим, след като получи пас по зема от Акрам Афиф и шутира с левия крак малко зад дъгата на наказателното поле.

Последва натиск на Япония, но “самураите” така и не успяваха да оползотворят териториалното си и игрово надмощие. Все пак в 69-ата минута се появи искрица надежда, след като Юя Осако изведе Такуми Минамино сам срещу вратаря и той го прехвърли за 2:1. Малко преди края обаче капитанът на японците Мая Йошида се превърна в антигерой, след като игра с ръка в собственото си наказателно поле, а след консултация с ВАР съдията отсъди дузпа, реализирана от Афиф за финалното 3:1.

Досегашното върхово представяне на Катар за Купата на Азия бе пето място преди четвърт век – през 1984 година в Малайзия. Алмоез Али пък счупи рекорда на иранската легенда Али Даеи за най-много вкарани голове в рамките на един турнир, след като срещу японците наниза деветото си попадение, финиширайки като най-добър голмайстор на състезанието.

ЮВЕ ПРАВИ ВСИЧКО ВЪЗМОЖНО ДА ВЪРНЕ ПОГБА

Торинският гранд Ювентус все още има силното желание да върне Пол Погба на „Алианц Стейдиъм”. Плановете на ръководството на „бианконерите” са да закупят френския халф, като той би си партнирал с идващия през лятото Аарън Рамзи. Уелският халф ще пристигне след края на този сезон със свободен трансфер от английския Арсенал.

Италианските медии обаче считат, че Манчестър Юнайтед ще даде сериозен отпор в преговорите с Погба, след като французинът играе невероятно след уволнението на Жозе Моуриньо. Играчът се наслаждава на прекрасни игри, откакто Оле Гунар Солскяер пое английския тим, като оттогава Юнайтед записа осем победа в девет мача. Въпреки това Ювентус планира да предложи голяма сума за бившия си футболист през идното лято.

Погба бе силно свързван с напускане на „Олд Трафорд”, докато „червените дяволи” бяха водени от Жозе Моуриньо, като именно Ювентус бе избор №1 за халфа. 25-годишният футболист игра четири години в торинския тим, между – 2012-а и 2016-а, а и неведнъж е споделял, че Торино е неговият дом.

БАЙЕРН СЕ ПОДХЛЪЗНА ПРИ ГОСТУВАНЕТО СИ В ЛЕВЕРКУЗЕН

Байерн (Мюнхен) загуби с 1:3 при гостуването си на Байер (Леверкузен) в мач от 20-ия кръг от германската Бундеслига. Баварците нямаха загуба от 10 ноември 2018 година, а оттогава бяха в серия от седем поредни победи, но „аспирините” спряха победния ход за тима на Нико Ковач.

Отборът на Леверкузен имаше претенции за дузпа още в първата минута на мача. Нападателят Кевин Фоланд стреля силно, а топката се спря в ръката на Матс Хумелс. Въпреки това реферите прецениха, че е нямало умисъл в действията на защитника на мюнхенци, и играта продължи. В 13-ата Хамес Родригес можеше да открие резултата за Байерн след слаба изява от стража на Леверкузен – Лукас Храдецки, но все пак отбраната на „аспирините” предотврати опасността. В 41-ата минута гостите откриха резултата. Томас Мюлер бе оставен отдясно да владее топката, като нито един бранител на Байер не го атакува. Това позволи на халфа на Байерн Леон Горетцка да се включи от по-задна позиция, а Мюлер му даде феноменален пас. Топката бе засечена с глава от Горетцка, който с лекота откри – 1:0. В самия край на полувремето Левандовски удвои аванса на Байерн, но попадението му бе отменено след нова консултация с ВАР.

Второто полувреме стартира успешно за Леверкузен, който възстанови равенството след 53 минути игра. Леон Бейли изпълни феноменален свободен удар, а топката влетя в ъгъла на Свен Улрайн – 1:1. Десет по-късно пълният обрат на „БайАрена” бе факт след чудесна контраакция на „аспирините”. Карим Белараби овладя и тръгна отдясно, след което пусна успореден пас към Кевин Фоланд. Нападателят на домакините бе оставен сам в наказателното поле и с едно докосване прати топката във вратата на Байерн – 2:1. Тимът на Нико Ковач опита да изравни резултата, налагайки сериозен натиск, но вместо това допусна трето попадение в 87-ата минута. Юлиан Брандт получи перфектен пас зад защитата на Байерн и напредна. Халфът на Леверкузен пусна към Лукас Аларио, а той нямаше как да сбърка в опразнената врата – 3:1.

Така Байерн (Мюнхен) не успя да стопи разликата до лидера Борусия (Дортмунд), който записа равенство при гостуването си на Айнтрахт (Франкфурт) – 1:1, а разликата дори се увеличи на седем точки. Дортмунд има 49, докато Байерн остана с 42 пункта. В идния кръг Леверкузен гостува на Майнц 05, докато Байерн (Мюнхен) ще приеме Шалке 04.

ЧЕЛСИ СЕ ВЪРНА КЪМ ПОБЕДИТЕ

Челси победи с 5:0 Хъдърсфийлд в мач от 25-ия кръг на Висшата лига. “Сините” се реабилитираха след сериозната загуба с 0:4 от Борнемут през седмицата. “Стамфорд Бридж” видя шоу на Еден Азар и новото попълнение Гонсало Игуаин, които вкараха по два гола.

Мачът започна отлично за домакините и в 16-та минута Игуаин откри резултата с дебютния си гол за Челси, след като получи топката в наказателното поле и с хубав удар я прати в близкия ъгъл. В самия край на полувремето път “сините” получиха право да изпълнят дузпа, която Еден Азар реализира за 2:0.

След почивката Челси продължи с отличната си игра и в 66-ата минута Азар отново бе точен за класическата преднина на домакините, а само три минути по-късно Игуаин за втори път се нареди сред голмайсторите. Четири минути преди края пък Давид Луис оформи крайния резултат, след като засече перфектно топката при изпълнение на корнер.

Така “сините” се върнаха поне за момент на четвъртото място с 50 точки, а Арсенал остана пети с 47 и мач по-малко.

51-ГОДИШЕН ЯПОНЕЦ СЕ СДОБИ С НОВ ДОГОВОР

Най-възрастният професионален футболист – Казуйоши Миура, ще продължи своята рекордна кариера с поне още един сезон, след като на 51-годишна възраст подписа нов договор с Йокохама. Така бившият японски национал ще изиграе 34-ия си сезон, а тимът му се състезава в местната втора дивизия. “Няма да похабя контракта си нито за минута, нито за секунда. Мисля, че искам да се изправя лице в лице с футбола и да ходя всеки ден на тренировка с максимална сила”, заяви Миура. Той започва кариерата си през далечната 1986 г. с екипа на бразилския Сантос. Нападателят има 89 мача за националния тим на Япония в периода 1990-2000 г., в които е отбелязал 55 гола. През 2018 г. той записа само 9 мача в местното първенство, всички от които като резерва, като няма нито едно попадение в тях. Въпреки това през 2017 г. ветеранът успя да счупи рекорда на сър Стенли Матюс за най-възрастен професионален голмайстор. Миура, който през 1993 г. стана Футболист на годината в Азия, ще навърши 52 г. през февруари.