15 години без загуба на ринга записа украинецът Олександър Усик, който разби с пълно съдийско единодушие Тайсън Фюри и запази световните си титли в свръхтежка категория в професионалния бокс.
Усик, който е известен като Заека заради бързината си, няма загуба при професионалистите (23 от 23, 14 нокаута), а всичките 15, които му се водят, са при аматьорите.
Последната е на 9 септември 2009 година в 1/4-финалите на световното в Милано с 10:14 от руснака Егор Мехонцев. Като се има предвид съдийството при аматьорите, нищо чудно това да е било победа.
Преди това пада от Осмай Акоста (Куба) на световната купа в Москва през 2008 г., от Клементе Русо (Италия) на олимпиадата в Пекин същата година, което го оставя без медал. Виктор Зуев от Беларус го бие и във финала на олимпийската квалификация за Пекин.
Ксиаожин Жан (Китай) го надвива във финала на турнира “Ахмед Комерт” в Истанбул, което се явява най-тежкото му състезание в кариерата, защото там е губил от Бабакар Камара (Сенегал, 2007 г.) и от Матвей Коробов (Русия, 2006 г.).
Една от загубите на Усик е в Пловдив на европейското първенство, когато на 6 юли 2006 г. пада от Коробов.
Само руснакът и египтянинът Мохамед Хикал имат две победи
над Усик като Хикал го бие на световната купа през 2006 г. и после отново на “Ахмед Комерт”.
В двустранни мачове Усик е губил от руснака Артур Бертербиев и Шон Портър от САЩ.
На ринга в Рияд обаче той не остави никакви шансове на Фюри, като бе предпочетен с еднакъв резултат 116:112 и от тримата рефери. На 8 май в първия им мач единият съдия даде глас за англичанина.
Дори изкуственият интелект, който бе използван за първи път в този мач, даде още по-голяма преднина на Усик от 118:112, като първият и последният рунд са равни, а Фюри е спечелил само два.
Статистиката на ударите показва, че Усик нанесъл по-малко от съперника си, но с ефективност от 42%. При Фюри тя е само 22%, или британецът просто се е бил повече с въздуха в Саудитска Арабия, отколкото със съперника си.
Фюри напусна бесен ринга, след което обяви, че до края на живота си ще смята, че е победител в този мач. Неговият промоутър Франк Уорън дори му дал преднина от 4 рунда, което вероятно е само в сферата на фантастиката.
Фюри дори заговори за отказване, но доста завоалирано. Това можело да бъде неговият последен мач, но можело и да не бъде. Сега отивал на почивка и да се отдаде на семейството си, което не бил виждал и чувал вече 3 месеца.
Следващият бой на Усик е сигурен.
Той ще се изправи срещу Даниел Дюбоа,
който спечели титлата на Международната боксова федерация, след като украинецът се отказа от пояса след първи мач с Фюри, за да се съсредоточи върху реванша. В началото на годината Олександър стана първият абсолютен шампион в категорията от 35 години насам. Последният такъв бе Ленъкс Луис, който бе на мача в Рияд. Там бе и хванатият с допинг ас на футболния “Челси” Михайло Мудрик, както и още един куп знаменитости.
Наградният фонд на мача е бил невероятните 191 млн. долара – над 50 милиона повече от първия мач. През май Фюри взе 70% от парите, но сега украинецът получава 60 на сто. Или ще прибере невероятните 114,6 милиона след двубоя.
Все пак двубоят е далеч от рекордите, които постави Флойд Мейуедър на ринга. Неговият мач през 2015 година срещу Мани Пакиао събра невероятните 250 милиона долара награден фонд. След това той го подобри, като се би с ММА боеца Конър Макгрегър през 2017 година при 280 милиона долара. И двамата му съперници получиха над 100 милиона за битките си, което трудно ще бъде постигнато в близко бъдеще. Заради това пракорът на Мейуедър е Парите.