- Ястието е забележимо различно от обичайната зеленчукова яхния. Тайната е в подправките и билките.
Ajapsandal е невероятно вкусно ястие, произхождащо от Кавказ. Нито едно ястие не е пълно без него. Сватба, рожден ден или просто семейна вечеря – на трапезата задължително трябва да присъства ароматна зеленчукова яхния от патладжани, чушки, домати и билки.
История на рецептата за Ajapsandal
Като цяло аджапсандалът се приписва предимно на грузинската кухня, въпреки че е много популярен и в Армения и Азербайджан.
Една от най-разпространените версии за произхода му е свързана с планинските овчари. Домашните обеди и вечери били непозволен лукс за тях. Овцевъдството изисква пълно отдаване, каквито ястия има. Но исках да ям нещо, но беше по-вкусно и по-задоволително, както обичат в Кавказ. Идеалното решение беше макаронените изделия от патладжани, които се приготвяха на огън: зеленчуците бяха препържени, след това омесени и добавени билки и подправки.
Днес патладжанът и зеленчуците все още са основната съставка на аджапсандала, но към тях се добавят и чушки, домати и лук. Рецептите за готвене са различни – от класически до нови и необичайни варианти.
Какви съставки са необходими за аджапсандал
По отношение на съставките рецептата на готвача се доближава до традиционната. От зеленчуците ще ви трябва:
- патладжан – 2 броя;
- черен пипер – 2 броя;
- лук – 1 брой;
- домат – 2 броя;
- чесън – 4 скилидки;
- лук – 1 брой;
- люта чушка – 1 бр.
От билки и подправки пригответе utskhosuneli (или хмел сунели), кориандър, чили и червен пипер, връзка кориандър и сол (на вкус).
Как да изберем съставка за аджапсандал
Гурметата знаят, че качеството на продуктите е половината от успеха в приготвянето на едно ястие. Аджапсандал не прави изключение.
- Всички зеленчуци трябва да са пресни – без спаружени патладжани, развалени домати и чушки. Например, свежестта на патладжан или чушка се определя лесно по дръжката. Ако е зелен, зеленчуците са наскоро прибрани от градината. Като цяло е трудно да се направи грешка с доматите: остарелите губят формата си и излъчват кисела миризма;
- По-добре е да купувате продукти на пазара от доверени продавачи или в специализирани магазини. По правило собствениците на такива обекти работят с добри доставчици;
- Същото важи и за билките и подправките – по-добре е да плащате повече, но да купувате качествен продукт.
Как да готвя грузински аджапсандал във фурната
Всъщност в Кавказ предпочитат да задушат ястието и след това да го сервират топло или студено. Има обаче рецепти за аджапсандал в гювечета и дори на скара. Но готвачът предлага да го приготвите във фурната.
- Първо трябва да направите пържене. На първо място, трябва да нарежете лука. За предпочитане на малки кубчета, така че продуктът да не се усеща силно върху зъбите – само ароматът. Следва разполовяване на лютата чушка, премахване на семките и нарязване на лентички, а след това на кубчета и пресен чесън. Сложеге всички съставки в тигана и запържете за няколко минути в растително масло.
- След пържене е необходимо да го поставите върху лист за печене и да включите фурната на 180 градуса.
- Докато се загрява, е време да нарежете останалите зеленчуци: чушки и патладжани на едри триъгълници.
- Сега трябва да ги запържите в олио и двете, но поотделно. Чушките не се държат дълго време в тигана – само за цвят и по-богат вкус.
- Същото важи и за патладжаните – веднага щом придобият златист оттенък, веднага ги отстранете от огъня. И още един важен момент от рецептата е да не прекалявате с маслото, патладжаните не обичат това. Абсолютният минимум е това, от което се нуждаете. Да, и ястието ще се окаже с ниско съдържание на мазнини.
- Но няма нужда да пържите доматите – те просто се нарязват на големи парчета и се изпращат към останалите зеленчуци.
- И накрая, почти последният акорд – подправки. В тях се крие цялата тайна на рецептата. Лют червен пипер, кориандър и уцхосунели (или хмел сунели) – всичко това трябва да се подправи със зеленчуци, да се покрие с фолио и да се сложи във фурната за 20 минути.
- Междувременно можете да приготвите зелените подправки. Кориандърът е също толкова важна съставка в рецептата, колкото и хмелът сунели. Продуктът се нарязва заедно със стъблата – те просто имат целия вкус и аромат.
- И едва когато зеленчуците са готови, те се осоляват на вкус, добавят се зелените подправки и се смесват.
Аджапсандалът се сервира в глинен кеци и се гарнира със стрък кориандър. Ето как изглежда ястието на грузинската маса – не можете да откъснете очи от него.
Но още по-изкушаващ е ароматът и не по-малко вкусният вкус, който отвежда гурметата някъде в дълбините на вековете до склоновете на планините, където трудолюбивите овчари „заклинават“ патладжани около огъня и пеят национални песни.