- 800 лева увеличение заедно с парите за нощен труд сметнаха управляващите, ще са нужни 2 млрд. лв.
- Те се борят за 150% от средната заплата, свикват национален протест
Таван на заплатите на топлекарите изненадващо въведоха депутатите, макар и само на първо четене засега. За младите специалисти обаче остават твърди – според записаното в колективния трудов договор.
Промените в закона за лечебните заведения минаха на първо четене в петък, но недоволни от тях, младите медици обявиха национален протест пред Народното събрание в понеделник.
Исканията на специализантите и специалистите по здравни грижи (сестри, акушерки и рехабилитатори) са стартовите заплати в болниците да станат 150% от средната брутна работна заплата за страната. За първото тримесечие на 2025 г. тя е 2443 лева, т.е. формулата дава 3665 лв. стартова заплата бруто. Това залегна в проектите на ПП-ДБ и “Възраждане”.
За сестрите ПП-ДБ предлагат старт със 125% от средната заплата, а “Възраждане” – 140%. Щедрите идеи на “Величие” за 6000 лв. за специализантите и 4000 за сестрите не минаха.
Управляващата коалиция обаче залага да остане сегашното положение – заплатите на младите лекари се определят с колективен трудов договор (КТД). А когато няма действащ такъв, какъвто е случаят в момента, увеличението да е с ръста на средната брутна заплата. От миналата година тя е нараснала с около 11%.
Заплатите на младите специалисти в последния КТД са 1900 лева,
т.е. управляващите предлагат ръст на началната малко над 200 лева. Но като се добави вдигането на нощния труд от 1 на 5 лева на час и процентите за допълнителни квалификации, реалното увеличение ще е около 800 лв., обясни бившият здравен министър и настоящ шеф на ресорната комисия проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ. Той е съвносител на проекта на управляващите.
Всички проекти без този на “Величие” минаха на първо четене, в началото на другата седмица здравната комисия трябва да ги обедини в един и да се приемат окончателно преди ваканцията на парламента. Проф. Ангелов обаче предупреди още в четвъртък, че поправките на опозицията нямат ясни финансови разчети и биха довели до срив в системата.
По разчетите на ГЕРБ за новите заплати ще са нужни между 600 млн. и 2,2 млрд. лв.
Друга сметка направи бившият финансов министър и лидер на ПП Асен Василев: ако се приеме минималните заплати за лекари да са 150% от средната и 125% за сестрите, това прави общо около 2,5 млрд. лева за цяла година. Сега
за болнична помощ се отделят 4,1 млрд. лева от здравната каса,
като според националния рамков договор поне 60% от тях трябва да са за заплати на персонала. Т.е. повишението няма да е проблем за бюджета.
И двете страни обаче са съгласни, че увеличенията почти със сигурност ще възлязат на над 2 млрд. лева.
Любопитна поправка се прие от проекта на “Възраждане”, макар и да не е ясно дали ще остана и след второто четене – лимити в лекарските заплати. В проекта им е заложено съотношението между минималната и максималната заплата да е не повече от 1 към 10, а за хабилитирани специалисти (професори и доценти) – 1:15. Ако се приеме предложението за 150% минимум на заплатите, това означава
36 645 лв. таван за лекарите и 54 967 лв. за хабилитираните специалисти
на месец. Депутатката от “Възраждане” Маргарита Махаева обърна внимание, че за миналата година шефовете на над 70 болници са декларирали доходи от 40 до 100 хил. лв. Това може да обезкуражи младите лекари, а и става въпрос за публични средства, посочи тя. Напомни и как шеф на русенска болница декларира през 2019-а 1,17 млн. лева доход от заплати, което прави 97,5 хил. лв. на месец.
Специализантите направиха инициативен комитет “Бъдеще в България” и протестът им в понеделник вечерта ще иска промени между двете четения. Изтъкват, че сега много от болниците не спазват задължителните стартови заплати в КТД, а дават по-малки – средно до 1600 лв. Управляващите отговориха с предложения за глоби до 15 хил. лв. за директори на болници, които не вдигнат ниските нива. Младите лекари обаче искат възнагражденията им да се отвържат от колективния договор, защото нямат гаранция за адекватни увеличения.
В сряда и съсловната организация на специалистите по здравни грижи се обяви твърдо за 150% от средната заплата и намекна за протести. Иначе кадровата криза ще стане още по-дълбока, мотивират се те. Напомнят, че у нас има 21 984 сестри (30% спад от 2015 г.), от които 1/5 в пенсионна възраст. Рехабилитаторите пък са само 1033 – средно 16 на 100 хил. души население при 234 в ЕС.