ТРИМА ОТ ДОБРУДЖА ОБЛИЧАТ ЕКИПА НА СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ)

Футболистите на Септември (Тервел) се подготвят при домашни условия за срещите от втория дял на първенството в Североизгочната трета лига. От треньора на тервелчани Валентин Пейчев научихме, че в отбора са привлечени трима опитни състезатели, които преди Нова година играеха с екипа на Добруджа във Втора професионална лига. Това са Явор Колев, Станимир Андонов и Георги Димитров. Очакванията са те да вдигнат нивото на отбора, който с актив от 21 точки заема шесто място във временното класиране – след 6 победи, 3 равенства и 5 загуби.

Междувременно стана ясно, че голмайсторът на Септември Мартин Кирилов, който през есента отбеляза 11 гола, е напуснал отбора, за да продължи състезателната си кариера във втородивизионния Поморие.

Първенството в Североизточната трета лига ще бъде подновено на 23 февруари със срещите от 16-ия кръг. Тогава тервелските футболисти ще гостуват на втория в класирането Спартак 1918 (Варна), който си е поставил за цел да завърши на първо място в групата и от следващия сезон да играе при професионалистите. По време на зимната подготовка избраниците на Валентин Пейчев ще проведат няколко контролни срещи, като първата от тях ще е на 3 февруари с Интер (Добрич).

ЦСКА ПРОДАДЕ ДЕСПОДОВ В СЕРИЯ „А”

ЦСКА финализира трансфера на Кирил Десподов в елитния италиански отбор Каляри, информила „Спортал”. Двата клуба са се споразумели за трансферна сума от 3 милиона евро плюс допълнителни бонуси при постигане на определени резултати. Тимът от Сардиния заема 14-о място в Серия “А”, като от началото на сезона има 4 победи, 9 равенства и 8 загуби.

Старши треньорът Роландо Маран настояваше за привличането на футболист, който умее да действа както по фланга, така и в предни позиции. В момента голмайстор на Каляри е Леонардо Паволети, който е отбелязал 7 от 19-те гола на отбора в шампионата. Медиите в Италия припомниха, че в началото на кариерата си, още докато носеше екипа на Литекс, Десподов беше харесан от Лацио. В свои интервюта роденият в Кресна футболист неведнъж е изтъквал, че е фен на италианския футбол и ако трябва да избира, иска следващият му отбор да е от Серия “А”.

През настоящия сезон Десподов има 8 гола и 6 асистенции в Първа лига. Освен това той се разписа два пъти срещу Адмира Вакер в Лига Европа и реализира дебютното си попадение за националния отбор при победата над Кипър в София.

Кирил пропусна последната проверка на ЦСКА срещу Виктория (Пилзен), като от клуба обясниха, че той е получил почивка, защото в предишните дни е тренирал на облекчен режим. Истината е обаче, че “червените” са предпочели да предпазят играча от евентуална контузия, която би могла да осуети продажбата му.

Досега в елита на италианския футбол са играли шестима българи – Николай Илиев (Болоня), Христо Стоичков (Парма), Валери Божинов (Лече, Парма и Фиорентина), Ивайло Чочев (Палермо), Александър Тонев (Фрозиноне и Кротоне) и Андрей Гълъбинов (Дженоа). В момента собственост на Фиорентина е младежкият национал Петко Христов, но клубът от Флоренция го преотстъпи до края на сезона на третодивизионния Тернана.

В Каляри има трима бразилци и трима хървати, а най-известното име в състава е Дарио Сърна. 36-годишният десен бек пристигна в тима миналото лято от Шахтьор (Донецк). Иначе голямата звезда е младият халф Николо Барела, който е оценяван на 30 млн. евро.

Следващият мач на сардинци в Серия “А” е домакинство на Аталанта на 3 февруари.

ВАЛЕРИ БОЖИНОВ СМЕНЯ ОБЕРТАН В ЛЕВСКИ

Валери Божинов е все по-близо до завръщане в Левски, твърди “Спортал”. Нападателят е свободен агент, като именно той се очаква да замени Габриел Обертан, който беше договорен за Ерзурумспор. Френският футболист напусна лагера на “сините” в посока Турция, като ще остави едно свободно място в тима на Георги Дерменджиев. Изпълнителният директор Павел Колев вече е говорил с Божинов, който има готовност да облече синята фланелка. Преди това обаче Обертан официално трябва да стане играч на Ерзурумспор.

Валери Божинов има общо 20 мача и 8 гола с фланелката на “сините” през 2014 година. Този сезон той се завърна в Първа лига, където през есента изигра 11 мача и вкара седем попадения с екипа на Ботев (Враца).

32-годишният нападател в момента води подготовка с врачани в Алания. Бившият играч на Ювентус, Манчестър Сити, Фиорентина, Парма и Спортинг (Лисабон) отбеляза едно от двете попадения при успеха с 2:0 на врачани над Олександрия (Украйна) преди няколко дни.

РЕАЛ РЕШАВА ПРОБЛЕМИТЕ СИ В АТАКА СЪС СРЪБСКИ ГОЛМАЙСТОР

Сръбският голмайстор на Айнтрахт (Франкфурт) Лука Йович е на челно място в списъка с трансферни цели на Реал (Мадрид), пише AS. Столичното издание съобщава, че “белите” виждат Йович като потенциално решение в дългосрочен план на липсата на достатъчно офанзивни опции на “Сантиаго Бернабеу”, както и като възможен заместник на Карим Бензема. 21-годишният нападател прави най-силния сезон в кариерата си досега и в общо 25 мача за “орлите” във всички турнири е реализирал 18 гола и е направил 4 асистенции.

По-рано през кампанията бившият футболист на Цървена звезда и Аполон (Лимасол), който е със статут на преотстъпен от Бенфика във Франкфурт, вкара пет гола в един мач за Айнтрахт при победата със 7:1 срещу Фортуна (Дюселдорф). Така той се превърна в най-младия играч с пет попадения в двубой от Бундеслигата. Сегашният отбор на Йович разполага с опция да го закупи за сума между 6 и 12 милиона евро, като вероятно ще се възползва от тази възможност съвсем скоро. Според Tranfsermarkt сегашната пазарна цена на сръбското острие е 40 милиона евро.

Досега през сезон 2018/2019 сърбинът бе спряган за трансфер в Барселона, както и в Байерн (Мюнхен), където треньор е Нико Ковач. Именно Ковач привлече Йович във Франкфурт преди близо две години. В момента Лука е лидер в голмайсторското подреждане на Бундеслигата с 13 гола в 17 шампионатни мача.

ПЬОНТЕК КЛАСИРА “РОСОНЕРИТЕ” НА ПОЛУФИНАЛ

Милан е полуфиналист за Купата на Италия. “Росонерите” спечелиха с 2:0 спора с Наполи, а героят е един и неговото име е Кшищоф Пьонтек. Полякът взриви “Сан Сиро” с два гола, откривайки головата си сметка с екипа на “росонерите” в 11-ата минута, а след това и с втория си гол в 28-ата. Преди дни двата отбора се изправиха отново на “Джузепе Меаца”, но в мач от Серия “А”, като не успяха да излъчат победител, завършвайки 0:0.

Наставникът на Милан Дженаро Гатузо бе подредил своя тим във формация 4-3-3, като на вратата застана Джанлуиджи Донарума, пред когото играха Иняцио Абате, Матео Мусакио, Алесио Романьоли и Диего Лаксалт. Тройката в средата на терена бе сформирана от Тиемуе Бакайоко, Франк Кесие и Лукас Пакета, а Саму Кастийехо, Кшищоф Пьонтек и Фабио Борини тормозеха защитата на Наполи. Трябва да се отбележи, че това бе първи мач на Пьонтек като титуляр за “росонерите”, след като се появи от резервната скамейка в последния мач между двата тима.

Карло Анчелоти бе предпочел да запази Дрис Мертенс и капитана Марек Хамшик, оставяйки ги на резервната скамейка. На вратата за Наполи започна Алекс Мерет, пред когото действаха Малкюи, Кулибали, Максимович и Гулам. Четиримата в средата на терена бяха Фабиан Руис, Алан, Диавара и Желински, а в атака си партнираха Лоренцо Инсиние и Аркадиуш Милик.

В 7-ата минута Кшищоф Пьонтек застраши вратата на Наполи. Диего Лаксалт центрира от левия фланг, а Франк Кесие свали с едно докосване към поляка, който стреля, без да се замисля, но в аут. Наполи отговори още в следващата минута с удар на Кулибали с глава, който Донарума спаси. В 11-ата минута Пьонтек откри головата си сметка с екипа на “росонерите”. Полякът получи дълго подаване в предни позиции от Диего Лаксалт, изскочи зад отбраната на Наполи и насочи топката в долния десен ъгъл, където Мерет нямаше шанс за намеса. Две минути по-късно Лоренцо Инсиние пропусна да изравни с удар в ръцете на Донарума от около девет метра. В 22-ата минута Лоренцо Инсиние и Амаду Диавара матираха защитата на Милан с едно двойно подаване, но Донарума отново бе на мястото си при удара на нисичкия нападател. В 28-ата минута отново Пьонтек прониза вратата на Мерет. Диего Лаксалт изрита топката напред към своя съотборник, а полякът овладя, залъга Кулибали и с фалцов удар намери мрежата.

В 48-ата минута Милан оцеля след сериозен карамбол, при който топката се удари в крака на Донарума, а след това защитата успя да предотврати опасността. В 61-ата минута Аркадиуш Милик опита да изненада стража на Милан с удар от около 25 метра, който Джиджо Донарума спаси с лекота. Обръчът около вратата на “росонерите” се затегна и в 66-ата минута Адам Унас отправи нов силен удар, който затрудни сериозно Донарума, но резултатът остана непроменен. В последната минута на добавеното време силен удар на Фабиан Руис премина покрай страничния стълб на Донарума, а главният съдия даде последен съдийски сигнал веднага след тази сутация.

ВАЛЕНСИЯ ОТСТРАНИ ХЕТАФЕ СЛЕД НЕВЕРОЯТЕН ОБРАТ В ДОБАВЕНОТО ВРЕМЕ

Валенсия е първият полуфиналист в турнира за Купата на Испания. “Прилепите” победиха Хетафе с 3:1 в реванша от 1/4-финала на своя “Местайя” и така с общ резултат 3:2 продължават напред. Успехът на домакините обаче дойде по изключително драматичен начин с два гола в добавеното време.

Хетафе поведе в резултата още в 1-ата минута, когато Хорхе Молина получи извеждащ пас отдясно и с изненадващ диагонален удар успя да прати топката във вратата за 0:1. Валенсия изравни в 61-ата минута, когато Денис Черишев получи в пеналта и с едно докосване продължи топката към Родриго Морено, който отблизо вкара за 1:1. Гостите останаха с човек по-малко на терена в 74-ата минута, когато Даконам Джене получи втори жълт картон за фаул в гръб в средата на терена. Домакините се възползваха от численото си предимство и натиснаха, но късметът им се усмихна едва в добавеното време, когато Родриго наниза още два гола в рамките на две минути. Първо в 92-ата минута една топка бе центрирана към Санти Мина, който с глава я свали към Родриго, а той се разписа отблизо за 2:1. В 93-ата минута дойде и пълният обрат. Кевин Гамейро получи топката на скорост и продължи към Родриго, който с едно докосване оформи крайното 3:1 и класира отбора си напред в турнира.

Мачът ще се запомни и с доста грубата игра на двата отбора, като съдията показа общо 11 жълти и 1 червен картон – 4 жълти за домакините и 7 жълти и 1 червен за гостите.

ЧЕЛСИ НАСОЧВА ИНТЕРЕСА СИ КЪМ ХАЛФ НА БАРСЕЛОНА

През лятото Челси ще се опита да се договори с Барселона за трансфер на Иван Ракитич, твърди вестник Sport. За полузащитника това може да е добър вариант, тъй като скоро ще навърши 31 години, а освен това каталунците вече спазариха Френки де Йонг от Аякс, който поне в началото ще действа на неговата позиция в средата на терена.

Още преди дни Marca пък написа, че точно сребърният медалист от Мондиал 2018 може да се окаже излишният на “Камп Ноу”. От своя страна друго популярно издание в Испания – AS, твърди, че Барса ще трябва да продаде двама измежду Ракитич, Филипе Коутиньо и Самюел Юмтити, за да няма проблеми с финансовия феърплей, след като за Де Йонг ще бъдат платени 75 млн. евро, а други 11 млн. са залегнали в контракта като клаузи.

Иван Ракитич е на “Камп Ноу” от 2014 година, когато беше привлечен от Севиля. Наскоро обаче той заяви, че иска да преподпише и да остане още дълго в клуба.

КАТАР РАЗБИ ОАЕ И Е ВТОРИЯТ ФИНАЛИСТ ЗА КУПАТА НА АЗИЯ

Катар се класира за финала на турнира за Купата на Азия, след като разгроми с 4:0 домакините от ОАЕ на полуфиналите. Катарците не се уплашиха от канонадата от обувки и сандали, с които бяха замервани от феновете на домакините от трибуните и си гарантираха участие в мача за титлата на 1 февруари срещу отбора на Япония, който в другия полуфинал победи Иран с 3:0.

Буалем Куки с гол в 24-ата минута, който е негов 8-и на турнира, даде преднина на Катар, след като прокара топката под плонжа на вратаря на ОАЕ. Алмоез Али направи 2:0 осем минути преди края на първото полувреме. В последните 10 минути отборът на Катар съвсем довърши домакините с голове на Хасан ел Хейдос в 80-ата и на Хамид Исмаел в 3-ата минута на добавеното време.

Катар е в сериозно обтегнати отношения с останалите страни от Персийския залив, като участието му на финалите беше дълго оспорвано. Нито един катарски привърженик не бе допуснат да влезе на територията на Емирствата и да подкрепя отбора. Единственият катарски гражданин е Сауд ал Моханади, който е член на организационния турнир за Купата на Азия.

ТИЕРИ АНРИ СЕ СБОГУВА С МОНАКО

Вече бившият треньор на Монако Тиери Анри се сбогува с клуба, като публикува прощални думи в Туитър. Легендарният нападател на Арсенал и Франция пое тима на пожар, но резултатите му бяха по-лоши и от на предшественика Леонардо Жардим. Любопитното е, че именно португалецът беше назначен обратно на поста с договор за 2,5 години. “С голямо съжаление съобщавам, че напускам Монако. Въпреки трудностите, които съпътстваха престоя ми, работих с голямо удоволствие за този забележителен клуб. Вярвам, че с новите играчи отборът ще е готов за втората половина на сезона. Надявам се също така да реализира своя потенциал и да запише победна серия, като се започне още от мача с Дижон. Пожелавам на Монако успех в Купата на Франция и завръщане в Европа, както и успех на моя наследник”, написа Анри, който не пропусна да благодари на ръководството на Монако за възможността да работи в клуба от детството си.

51-ГОДИШЕН ЯПОНЕЦ СЕ СДОБИ С НОВ ДОГОВОР

Най-възрастният професионален футболист – Казуйоши Миура, ще продължи своята рекордна кариера с поне още един сезон, след като на 51-годишна възраст подписа нов договор с Йокохама. Така бившият японски национал ще изиграе 34-ия си сезон, а тимът му се състезава в местната втора дивизия. “Няма да похабя контракта си нито за минута, нито за секунда. Мисля, че искам да се изправя лице в лице с футбола и да ходя всеки ден на тренировка с максимална сила”, заяви Миура. Той започва кариерата си през далечната 1986 г. с екипа на бразилския Сантос. Нападателят има 89 мача за националния тим на Япония в периода 1990-2000 г., в които е отбелязал 55 гола. През 2018 г. той записа само 9 мача в местното първенство, всички от които като резерва, като няма нито едно попадение в тях. Въпреки това през 2017 г. ветеранът успя да счупи рекорда на сър Стенли Матюс за най-възрастен професионален голмайстор. Миура, който през 1993 г. стана Футболист на годината в Азия, ще навърши 52 г. през февруари.