Проектът на БТА „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ е важен за всички региони – не само на България, но и на Балканите, каза заместник областният управител на Велико Търново Юлия Мутафчиева.
По думите ѝ ключовата дума е знание. „Това е информираността на обществеността към възможностите, които се предоставят от фондовете през споделено управление. Новите фондове помагат и на слабо развитите региони, адресират и нуждите на уязвимите групи“, обясни Мутафчиева.
Тя заяви, че днешната среща е важна, за да си подадем ръка всички заедно да интегрираме и тези региони, които са слабо развити и които имат нужда от напредък, за да им се даде възможност да бъдат интегрирани“, обясни заместник областният управител на Велико Търново. По думите ѝ не е случайно, че в новия програмен период се търси интегриран подход за развитие на териториалните единици, за развитието на инвестициите с участието на максимален брой заинтересовани лица.
„Това означава, че с общите усилия на държавата, на местната власт, на неправителствените организации, на академичната общност, на гражданския сектор трябва съвместно да се създадат проектни идеи, които да допринесат за развитието на регионите и това е ключово в кохезионната политика. Тази кохезионна политика трябва да е проактивна, да покаже развитие на регионите, което е различно от предишния програмен период“, каза още Мутафчиева.
Тя обясни, че стратегията, свързана с кохезионната политика е насочена към равенство. „Тази година, благодарение на новия програмен период, участват и институции като Областната администрация, които могат да се възползват от възможностите на европейското финансиране“, обясни Мутафчиева.
Тя съобщи, че по този начин сградата на Областната администрация във Велико Търново ще бъде реновирана и модернизирана със съвременни технологии и мерки за подобряване на енергийната ефективност.
„Надявам се, че с общи усилия ще създадем възможност за развитие на регионите“, заяви заместник областният управител на Велико Търново.
БТА даде начало на своя нов проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ с откриваща конференция във Велики Преслав. Основната цел на проекта е да предостави обективна и изчерпателна информация, за да се даде точна цялостна картина на политиката на сближаване на Европейския съюз, включително Фонда за справедлив преход, съответната подкрепа по Плана за възстановяване на Европа или от инструмента за техническа поддръжка. Специален акцент ще бъде поставен върху образованието и уменията като двигател за развитието на регионите.