Предложението за държавен план-прием в училищата в област Добрич за учебната 2025/2026 г. бе приет от областната Комисия по заетост. Предложението бе направено от началника на Регионалното управление на образованието в Добрич Светлана Василева. Заседанието бе председателствано от Живко Желязков – заместник-областен управител и председател на Комисията.

 

50 ще бъдат общо паралелките в 8 клас в област Добрич за учебната 2025/2026 г. Не е включена в предложението паралелката на ОбУ „В. Друмев“, с. Орляк, общ. Тервел. Зададената целева стойност от МОН за брой паралелки в профил „Чужди езици“ е 4 паралелки. В предложението на РУО Добрич за 2025-2026 учебна година също са заложени 4 паралелки,  при реализирани през миналата учебна година 6.

Броят на професионалните паралелки се увеличава от 33 на 35, като те ще предлагат 70 % от местата за осмокласници, което е повече от заложеното от МОН. Ръст има и в броя на паралелките и процента на ученици, които се обучават в тях – те вече ще са 53 %.

Факторите, които оказват влияние върху определения от държавата максимален брой паралелки за област Добрич, са три основни – реализираният ДПП през миналата учебна година,  преминаване на едносменен режим на обучение и броят на завършващите 7 клас през настоящата учебна година.

Относно реализирания ДПП за 2024-2025 учебна година – при целева стойност 46 паралелки, са реализирани 50. 4 са реализирани над целевата стойност. От 2023-2024 учебна година всички училища в областта са на едносменен режим в изпълнение на чл. 16 на Наредба № 10/2016.

Преди 15-20 години завършващите седмокласници са били между 2500 – 3000 ученици в областта. От 2018 до 2023 г. са вече между 1399 и 1335 ученици. Към момента седмокласниците са 1195. От 2018 до 2025 година тенденцията е учениците да намаляват драстично. Тенденцията е в следващите години броят на седмокласниците да се задържи, имайки предвид, че броят на учениците във випуските от 1 до 6 клас за учебната 2024-2025 учебна година е близък до броя на учениците в 7 клас.

Други фактори са необходимостта от кадри на пазара на труда, МТБ в училищата, кадровата обезпеченост с педагогически специалисти и спазването на чл. 144, ал. 1, т. 3 от ЗПУО да няма повтаряне на професии и специалности в СУ и профилираните гимназии със същите от професионалните гимназии.

В община град Добрич паралелките, които трябва да се реализират в ДПП са не повече от 30, при пълняемост 24 ученици. Училищната мрежа в общините трябва да се оптимизира, за да се избегнат и финансовите затруднения на училищата /недостиг на средства за ремонт на отоплителните инсталации, като в СУ „Л. Каравелов“, СУ „Д. Талев“ в гр. Добрич и др./. Неоптимизираната училищна мрежа е основна причина да не се случва и план-приемът в 5 клас в ПМГ „Иван Вазов“, гр. Добрич, както и профил „Математически“ в 8 клас. В община Каварна, където училищната мрежа е оптимизирана в СУ „Ст. Караджа“, има профил „Математически“, а в ПМГ в областния град – не.

Съотношението в общините Добричка и Тервел е подобно. Не по-добро е положението с УПП в първи и пети клас. Маломерните паралелки са не по-малък проблем – за областния град от 23 училища в 8 има такива – повече от 1/3. В останалите общини маломерните паралелки са във всички училища. Училищната мрежа в гимназиален етап в трите общини трябва да се оптимизира и за да се подобри качеството на образованието.

В срок до 1 март началникът на РУО трябва да представи на министъра на образованието и науката обобщеното предложение за държавния план-прием, който трябва да бъде утвърден от него до 30 април. НДТ