Представители на Софийския университет посетиха Хърватия

0
15


В навечерието на Деня на народните будители деканът на Историческия факултет на Софийския университет (СУ) „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Мира Маркова и изпълнителният директор на музея на СУ главен асистент д-р Симеон Хинковски посетиха град Джаково в Хърватия. Посещението бе по покана на националната общност на българите в Хърватия, с председател Рашко Иванов, съобщиха от висшето училище.

Представителите на Софийския университет осъществиха ползотворни срещи с извънредния и пълномощен посланик на България в Хърватия Ива Крулева, с представителя на българската общност в Общинския съвет на град Загреб Пере Дианков, с главния редактор на двуезичното списание „Родна реч“ Диана Гласнова, с българи от историческата диаспора, потомци на градинари от севлиевския край, както и с български интелектуалци, живеещи в Хърватия.

Представителите на Софийския университет бяха приети и от Джаковачко-осиечкия архиепископ и митрополит Джуро Хранич. Той изрази радостта и задоволството си от поредната си среща с българските представители, която е потвърждение на приятелството между българския и хърватския народ, и на добрите връзки между културните и научни институции на двете страни.

Проф. Маркова и главен асистент д-р Хинковски подариха на монсеньор Хранич книги, представящи живота и дейността на католически свещеници в България, както и два тома на Дубровнишки документи за историята на България и българите през XIII-XV век.

Всяка година в края на октомври българската общност в Република Хърватия посещава гроба на епископ Йосип Юрай Щросмайер в град Джаково, за да изрази своята признателност и уважение към приноса му за възраждането на българската нация. Неговите големи заслуги, както и помощта за издаването на сборника „Български народни песни“ на братя Миладинови през 1861 г., записват името му в историята на народните будители, значими за осъзнаването на българския народ в епохата на Възраждането ни.

В интервю за HRT проф. Маркова очерта ролята на епископ Щросмайер за еманципацията на българите и за утвърждаването на българската нация през XIX век. 

/АКМ/



Източник БТА