Предлагаме Национална програма за индустриализация с бюджет 100 млн. лв.

0
4


Посочи, че се работи усилено и за привличането на чуждестранен технологичен гигант в района на Пловдив, който има интерес да разкрие производство

Процедурата за изграждане и развитие на индустриалните паркове и зони на Министерството на иновациите и растежа по Плана за възстановяване е изключително успешна. По нея се финансират 11 парка в 10 града. В тази връзка предлагаме в Бюджет 2025 да бъдат отделени 100 млн. лв. за Национална програма за индустриализация на България. Чрез нея ще има възможност да бъдат финансирани още зони и паркове в страната.

Това заяви министърът на иновациите и растежа доц. д-р Росен Карадимов в „Тракия икономическа зона“, където проведе среща с ръководството й и инвеститори в региона. Той се запозна на място и с напредъка на проекти, които се изграждат с подкрепата на министерството. Карадимов подчерта, че именно с мерките по Закона за насърчаване на инвестициите МИР подпомага от една страна бизнеса за неговите инвестиционни проекти, а от друга общините за довеждащата инфраструктура, която ползват всички.

За последните месеци в Пловдивска област са одобрени два договора за изграждане на техническа инфраструктура на стойност 6 млн. лв. Инвестиционните проекти са във високотехнологичното производство на стойност близо 30 млн. лв. и ще разкрият над 100 нови работни места. Към настоящия момент за областта в процес на разглеждане са и три искания от инвеститори, изпълняващи инвестиционните си проекти – в община „Марица“ и община Куклен, за финансова подкрепа от 7,6 млн. лв. за инфраструктура.
Общо до този момент на „Марица“, Куклен и Асеновград от бюджета на министерството за общинска пътна инфраструктура по реда на Закона за насърчаване на инвестициите са предоставени близо 17 млн. лв. Подкрепени са инвестиционни проекти на 14 дружества за общо близо половин милиард лева, които са разкрили над 2300 работни места в трите общини.

Министърът благодари на изпълнителния директор Пламен Панчев за усилията, които полагат и подчерта, че индустриалните зони в Пловдив са образец, по който трябва да се работи и в останалите в страната. „Тракия икономическа зона е доказателство за това, че чужди инвеститори идват, когато има изградена логистична система, индустриални паркове. Когато инфраструктурата е готова и държавата стои зад инвестицията“, каза още Карадимов. Той допълни, че резултатите са добри, когато се обединят усилията на бизнеса и държавата. 

Карадимов отбеляза, че се работи усилено и за привличането на чуждестранен технологичен гигант в района на Пловдив, който има интерес да разкрие производство.
По време на посещението си в Пловдив той разгледа изграждащата се нова фабрика на „Шнайдер Електрик“. Компанията за електрически компоненти получи сертификат за приоритетен инвестиционен проект от министерството.





Източник 24часа