Пенсионирането е враг на дълголетието

0
136


Неврологът Хауърд Тъкър от Кливланд е най-възрастният активен медик в света. Рецептата му: бъдете добри, бъдете щастливи, не пушете и не мразете

Когато питат д-р Хауърд Тъкър какво мисли за хората, които искат да се пенсионират рано, той просто се усмихва и поклаща глава. На 103 години, които навърши на 10 юли, неврологът работи в медицината от почти 80 години.

В Книгата на рекордите на Гинес е вписан като най-възрастния практикуващ лекар в света. Преди 3 години Тъкър е спрял да приема пациенти, но

все още е преподавател и има студенти

„Пенсионирането е враг на дълголетието“, убеден е той. Философията му е: „Трябва да имаш някаква цел в живота, да ставаш сутрин и да знаеш какво правиш“.
Докторът има компютър и смартфон, защото обича да е в крак с технологиите.

Той е и звезда в TikTok (има над 100 хил. последователи), което намира за мистерия: „Единственото, което мога да извлека от това, е, че ако живееш достатъчно дълго, хората се вдъхновяват от теб. Забавно е да останеш жив и да работиш. Възхитително е. Всеки ден научавам нещо ново“.

Роден е на 10 юли 1922 г. в Кливланд. Преживял е Голямата депресия, Втората световна война, пандемията от COVID. Спомня си времето, когато лекарите са пушили, докато работят.

През дългия си живот не се е срещал с много сериозни заболявания, но си е чупил врата, карайки ски в края на 80-те си години. Възстановил се напълно. Разболял се от коронавирус заради роднина, който на 100-годишнината му го прегръщал и целувал, но пак се оправил бързо.

Основната част от кариерата му преминава в клиниката в Кливланд. Но

на 67 г. решава да учи право и издържа успешно
изпита за адвокат в Охайо

Необикновеният му живот се превръща в документален филм под заглавие „Какво следва“.

Доктор Тъкър се радва на добра наследственост. Майка му живяла до 84 години, а баща му – до 96.

„Наследствеността е само здравословно начало. Тя трябва да бъде подкрепена от умереност в храненето и алкохола“, обяснява 103-годишният доктор. Неговата рецепта за дълъг живот е: бъдете добри, бъдете щастливи, не пушете и не мразете.

Възрастният мъж е успял да избегне сърдечни заболявания, рак, деменция и други сериозни здравословни проблеми, с които много хора трябва да се справят с напредване на годините: „Осъзнавам, че съм бил благословен“, благодари на съдбата си американецът.  

Неврологът от Кливланд никога не е пушил и смята цигарите за най-големия враг на здравето.

Понякога обръща едно малко мартини в петък вечер

Що се отнася до храната, наслаждава се на всичко с мярка. Препоръчва пресните продукти и съветва да се избягват прекалено сладкото и прекалено мазното. На закуска си прави тост и добавя плод, а вечеря със стек, пилешко или риба с гарнитура от зеленчуци. Признава, че често пропуска обяда, защото е прекалено зает, и се храни само когато е гладен – нещо, което е различно от навиците на съвременния свят.

„Никога не мисля за смъртта“, споделя столетникът. Спортувал е през целия си живот, редовно плува, тича и кара ски. Децата му забранили да кара ски след инцидента със счупения врат, така че започнал да ходи със снегоходки.

Тъкър тренира и в домашния си фитнес, който включва бягаща пътека, велоергометър и „старомоден уред, който наподобява ски бягане“.

Тъкър признава, че има работа, която хората физически не могат да вършат с напредване на възрастта или не искат поради напрежението и емоционалната тежест.

Но като оставим всичко това настрана, пенсионирането е лош избор – поне за него.

„Не го разбирам. Не разбирам да играеш голф три дни в седмицата, – чуди се той. – Нека хората ме чуят: aко се пенсионират, поне трябва да правят нещо като хоби, независимо дали е обществена дейност, или нещо, свързано с личен интерес. Нуждаем се от стимул за мозъка си всеки ден.“

За невролога столетник работата е забавление. Той обича да е сред хора, има много приятели, които са с десетилетия по-млади, защото това за него е интелектуален стимул.

Лекарят се дипломира през 1947 г. в Медицинския колеж на Университета на щата Охайо и след това специализира неврология. По време на Втората световна война служи в американските военноморски сили, а по време на Корейската война е шеф на неврологията на Атлантическия флот.

Започва да практикува години преди магнитно-резонансната томография (ЯМР) и компютърната томография (КТ) да станат достъпни. Бил е свидетел как негови колеги са прекратявали кариерата си, защото не искали да се научат да използват компютри.

Самият той намира новите технологии за предизвикателство, но е решен да се справи с тях.
Харесва му да следи нововъведенията в своята област и да учи заедно с много по-младите поколения.

„Не казвайте: „Твърде стар съм, за да уча това“, съветва той. Докторът отдава заслуга на внука си Остин за това, че му е помогнал да се ориентира в новите джаджи и приложения.

„Трябва да си щастлив в работата си и в личния живот“, проповядва още Тъкър. Той все още си спомня пациентка, която била толкова уплашена от работата си и потискащия си шеф, че обикаляла няколко пъти с колата си, преди да влезе в офиса всяка сутрин.

Жената получила тежък инсулт на 42-годишна възраст, който е бил причинен до голяма степен от стреса.

„Бъдете щастливи в това, което правите, обичайте приятелите и семейството си и просто не се тревожете за бъдещето, пазете оптимизма си. Животът е достатъчно кратък“, продължава 103-годишният мъж.
Той и съпругата му Сара, която е психиатър, са женени от почти 70 години. И все още са влюбени, все още спорят, признава Тъкър.

Имат четири деца и десет внуци

До 2023 г., на почти 90 г., Сара също практикувала активно професията си на психоаналитик.

„Мисля, че ще живея вечно, но знам, че това не е реално. Просто се чувствам така. Умираш веднъж, но живееш всеки ден, затова се съсредоточи върху живота“, съветва Тъкър.

„Хауърд е свидетел на 8 десетилетия еволюция на медицината, еволюцията на мозъка и има тази уникална перспектива за здравната наука, която е нещо като умираща идеология – в нея пациентът е на първо място“, казва авторът на документалния филм за доктора Тейлър Талианети.





Източник 24часа