Община Варна е обявила нова обществена поръчка със същото задание на поръчката, за която бизнесдамата Пламенка Димитрова твърди, че и е искан процент от общинари.
Тя е обявена на 12 юни, крайният срок за кандидатстване е бил вчера, а днес – 18 юли, в 14 ч. е трябвало да бъдат отворени офертите. Обявлението за нея може да видите тук.
Цялото наименование на поръчката е „Приготвяне и доставка на готова храна ежедневно за нуждите на социалните услуги за деца и пълнолетни лица към Община Варна, включително и доставка на готова храна за деца и пълнолетни лица, нуждаещи се от специфичен режим на хранене“ са кандидатствали същите две фирми.
„Залива-47-СП“ АД на Пламенка Димитрова и „Корект груп Кетъринг“ ООД на Тодор Дерменджиев и Ивайло Маринов, който снощи беше освободен от ареста срещу подписка.
Двете оферти са подадени на 16 и на 17 юли.
Този път периодът на изпълнение е три години, а цената – 4,739,000 лв. без ДДС., а на предишната – три пъти по-малка – 1,400,000 лв. без ДДС за по-голям срок – 4 години.
През 2024 г. Димитрова кандидатства по поръчка със същото възложение, но не успява да я спечели, а договорът е възложен на „Корект груп кетъринг“. Тя обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията и пред съда, но резултатът не се променя.
След това дава показания, че е била изнудвана за процент от поръчката. Междувременно по пощите на медиите бяха разпратени някакви записи, в които се говори как може двете фирми да си разделят поръчката.
„Фактът, че две фирми, подали оферти в обществената поръчка с предмет „Приготвяне и доставка на готова храна ежедневно за нуждите на социалните услуги за деца и пълнолетни лица, нуждаещи се от специфичен режим на хранене“, не предполага договорка между тях“.
Това обясни изпълняващият функциите кмет на Община Варна Павел Попов, като подчерта, че направените редица коментари и внушения в публичното пространство изискват корекция и уточнение.
Бих искал да направя изрична уговорка, че сравненията между стария рамков договор и провеждащата се в момента процедура, които бяха разпространени в публичното пространство, са изключително непрецизни, каза Попов.
По думите му броят на потребителите в предишния период е под 250, докато за новия период и след включването на три нови социални услуги, броят им ще достигне близо 500. Не трябва да се пропуска и натрупаната за този период инфлация, тъй като предходното рамково споразумение е преди ковида, допълни той.
Попов категорично отхвърли спекулациите за предварителна договорка между фирмите.
Просто отново сме свидетели на едно внушение, което не почива на обективни факти. Всички фирми, които отговарят на условията, имат право да участват – ние не можем и не бихме искали да изключим никого, допълни той.
Попов подчерта, че в рамковото споразумение участниците запазват конкурентните отношения помежду си. Те се състезават година за година и никаква договорка между тях не се предполага от самия факт, че са в едно и също споразумение.
На този етап са отворени само офертите, без да е взето решение за включване на фирмите. Според заданието на поръчката препоръчително е да има поне пет участници в рамковото споразумение. При само две оферти е напълно възможно процедурата да бъде прекратена и рестартирана, за да се осигури по-голяма конкуренция, каза още Павел Попов.
Той припомни, че сключеното от предходната администрация рамково споразумение е било само с един участник – „Залива 47 – СП“. Именно подобни законни, но антиконкурентни практики се стараем да избягваме, заяви Попов.
Той каза още, че настоящият договор е валиден до края на 2025 г., а необходимостта от непрекъснатост на услугата остава водеща, предвид уязвимия контингент, който тя обслужва. Надяваме се на по-голям интерес и участие при следващото обявяване, така че да гарантираме качествена услуга чрез реална пазарна конкуренция, завърши той.