„Ако днес сме искрени в почитта си към загиналите за България, наш дълг е не само да пазим тяхната памет чиста, а и да вложим на свой ред нашите сили в каузата за изграждането на свободна и правова България. Да се противостоим на всеки опит за посегателство от задкулисие и опит за подмяна, защото за нашите дела нашите наследници ще съдят по това каква България оставаме след себе си и никой политик и граждани не може да избяга от своята отговорност пред собствения си народ и от своя изпит пред историята“. Това каза в словото си президентът Румен Радев, който участва в Перущица в тържественото отбелязване на 149-ата годишнина от Априлското въстание.
По думите на държавния глава имената на Петър Бонев, Кочо Честименски, Спас Гинев и хилядите знайни и незнайни герои на българската революция са не само символ на скрепената с кръв клетва „Свобода или смърт“, но и неделима част от националната ни памет. Той подчерта, че мъченическата участ на стотиците мъже, жени и деца, затворени в храма „Свети Архангел Михаил, разтърси световната общественост за случващото се с българския народ. Написаното от Макгахан и Захари Стоянов, покъртителните разкази на съвременниците, навеки ще опровергават всеки опит на появили се от родители, дръзнали да посегнат на паметта на българските мъченици, каза Радев. Той допълни, че Перущица е един от тези градове-мъченици, които със своята саможертва изкупиха малодушието на мнозина, за да пребъде възкръсването на нова България.
Наш дълг е да почетем героите и отново да си спомним какво се случи в Перущица през април 1876 година, какъв е перущинският принос към великото дело и да си осмислим посланията на предците към нас, каза кметът на града Николай Баков. Той допълни, че споменът за героизма на предците е жив и днес пулсира в сърцата на наследниците.
По традиция днес в Перущица се отбелязва „Мъртвия празник“, с който жителите на града почитат паметта на загиналите по време на Априлското въстание. Бяха положени венци и цветя пред паметната плоча на братя Тилеви, паметника на Петър Бонев и в историческата църква „Св. Архангел Михаил“. След това ле представена театралната възстановка „Език, дух, народ“.
Държавният глава прие почетния строй на тържествената заря-проверка, която се състоя на площад „27-ми Априлий“ в града.
На церемонията на присъствата министърът на околната среда и водите Манол Генов, областният управител на Пловдив, проф. Христина Янчева, представители на местната и държавната власт, както и представителна рота на асеновградския военен гарнизон.
Утре Перущица отбелязва празника на града, който ще започне в 10:30 часа с панихида за загиналите през Априлското въстание. От 18:00 часа на площада в града ще се проведе празничен концерт с участието на вокални и танцови състави от района и дует „Шик“.
На 5 май (23 април ст.ст.) 1876 г. към Априлското въстание, което избухва на 2 май (20 април ст. ст.) 1876 г. в Копривщица, се присъединява населението на Перущица, показва информация на отдел „Справочна“ на БТА. Около седем дни въстаниците удържат напора на 5000-6000 башибозуци, предвождани от Адил ага. На 12 май (30 април ст.ст.) въстаниците се събират в църквата „Св. архангел Михаил“, където се укриват около 600 жени, деца, старци. Турците подпалват западната врата на църквата. След като покривът на църквата е разрушен, въстаниците прекратяват съпротивата. В църквата загиват 347 души начело с отец Тилев, Васил Соколски и водача на въстанието в града Петър Бонев. На 13 май (1 май ст. ст.), за да не попаднат живи в ръцете на башибозуците, Кочо Чистеменски, Спас Гинев, Иван Хаджитлиев и още 23 перущенци застрелват близките си и се самоубиват. Същия ден въстанието в Перущица е потушено. Градът е разграбен, а населението е подложено на изтезания.