За всеки човек, който не е безразличен към историята, името на великия основател на Монголската империя Чингис хан е добре известно. Съдбата на този човек беше много необичайна и интересна, неговата личност стана емблематична за периода, в който живееше, а резултатите от неговото царуване коренно промениха не само политическата карта на Евразия, но и поставиха основата за по-нататъшни промени, които засегнаха исторически съдби на много народи и държави.

Темуджин (или Темуджин), както е наречен Чингис хан при раждането, е роден в средата на 12 век на брега на река Онон в участъка Делюн-Болдок. Точната дата е неизвестна, но споменатите най-често посочват годините 1155 и 1162. Бащата на бъдещия основател на Великата монголска империя беше Йесугей-Багатур, който принадлежеше към семейство Борджигин, чиито корени датират от 8 век. Името на майката на Темуджин беше Хоелун. В навечерието на раждането на сина си Йесугей побеждава и пленява един от татарските водачи, в чиято чест наименува сина си Темуджин.

На деветгодишна възраст момчето е сгодено от бащата на десетгодишната Борте, момиче от клана Унгират, което по-късно става първата му съпруга. Децата от техния брак и всички потомци ще се наричат ​​Чингизиди. След като оставил сина си в семейство Борте, Йесугей, според официалната версия, бил отровен в един от татарските лагери на път за вкъщи и след завръщането си починал няколко дни по-късно.

От този момент нататък започва труден период в живота на Темуджин. Ръководителят на съседен клан, възползвайки се от факта, че последователите на Йесугей напуснаха жена му и децата му след смъртта, изгони семейството от местата им. В продължение на няколко години съпругите и децата са били принудени да водят скитнически начин на живот, набавяйки храна за себе си, правейки провизии за зимата и бягайки от студа през зимата. И скоро Таргутай-Кирилтух, който ги прогони от домовете им, нападна лагера и залови Темуджин, смятайки го за конкурент, тъй като самият той се обяви за владетел на бившите земи на Йесугей.

Те сложиха клетва на врата на Темуджин, но той успя да избяга с помощта на един от селските работници. След като намери семейството си, Темуджин мигрира в други земи, за да не бъдат намерени от воините на враждебния клан.

На 11-годишна възраст съдбата събира Темуджин с Джамукха, представител на знатен род, с когото няколко пъти стават братя по клетва. Впоследствие обаче те многократно се бият помежду си по време на междуособната борба за влияние между кланове, земя, поданици и власт.

В живота на Темуджин започва дълъг период на борба за влияние в степта, по време на който той успява да намери истински приятели, да научи цената на предателството и да разбере на какво се основава обединението на различни племена. През това време земите му се разрастваха постоянно заедно със стадата му. Превземайки съседни територии, Темуджин се стреми да запази колкото се може повече хора живи. И въпросът тук изобщо не беше въпрос на съжаление и състрадание, а на строга сметка, че хората, останали живи, ще станат лоялни към него и ще попълнят армията му. Така бъдещата империя на Чингис хан започва да се изгражда с обединението на монголските и тюркските племена борджигини, тайчути, меркити, джаджираци и др. По това време бъдещите известни командири на Чингис хан, като Субедей-Багатур, показаха своите таланти.

Обединявайки племената, Темуджин започва да изгражда система за управление в своя улус, която по-късно се разпространява в цялата Орда. По това време Темуджин вече има двама сина от брака си с Борте: Джочи и Чагатай. През 1186 г. Борте му дава трети син, който се казва Угедей. Общо Чингис хан ще има осем сина и пет дъщери от четири съпруги, но само синовете, родени от брак с първата съпруга на Темуджин, Борте, носят гордата титла Чингисид. Имаше четирима такива синове.

Борбата за обединение на монголските племена приключва в края на 1205 г. По ирония на съдбата, последният от монголските водачи, който се съпротивлява на Темуджин, е Джамуха, с когото някога са били заклети братя. Неговата екзекуция бележи края на съпротивата и началото на нова ера в историята на монголския народ и в световната история. През 1206 г. на курултая Темуджин е обявен за велик хан, приемайки името Чингис.

Реформите на Чингис хан се свеждат до установяване на административни принципи на управление и строга дисциплина в армията. Системата на държавното управление беше тествана от него в собствения му улус по време на борбата за обединение на племената. Разделянето на населението на десетки, стотици, хиляди и тумени опрости управлението в мирно време и допринесе за създаването на ясна организационна и щатна структура в армията. Във войската се въвежда строга дисциплина и тежки наказания за малодушие, измама и предателство.

Установена система за съобщения, куриерска служба и военно и икономическо разузнаване допринесоха за успехите по време на по-нататъшните военни кампании на Чингис хан в Китай, Централна Азия, Кавказ и Източна Европа. Назначаването на нойони (управители) се извършва лично от Великия хан. Той ги избираше на принципа на личната преданост. Много от нойоните са тези, които помагат на Чингис хан по време на обединението на страната.

След като обединяват страната, монголите започват своите завоевателни кампании. Първо са подчинени племената в горските райони на Сибир, след това идва ред на тангутската държава Си-Ся. През 1207 г. започва завладяването на Северен Китай, а след това и на Централна Азия. Тумените на Джебе и Субедей проникват в Кавказ през северните земи на Иран и се придвижват по-нататък, побеждавайки аланите и куманите, а през 1223 г. и руските войски на река Калка. За Рус това поражение беше предвестник на ужасно нашествие.

През 1220 г. Чингис хан основава Каракорум, столицата на Монголската империя.

Основателят на най-голямата континентална империя в света, Чингис хан, умира на 18 август (според друга версия – 25 август) 1227 г. по време на кампания срещу царството на Тангут. Точното място на погребението на първия велик хан на Монголската империя не е установено. Според една версия той може да се намира на склона на свещената планина Бурхан-Халдун. Наследник и наследник на Чингис хан е Угедей, третият му син от брака му с Борте.

След смъртта си Чингис хан получава посмъртно титлата „Мъдър и войнствен император“. Наричан е още основател на династията. Името на Чингис хан е увековечено в имената на много улици и площади в Монголия, както и в паметници, посветени на великия завоевател и основател. Тази историческа фигура често се превръща в централна фигура на исторически романи и игрални филми и интересът на историците към нея едва ли някога ще избледнее.