Повече от 60 участници се включиха в конкурса за традиционно песенно и музикално творчество „Гласове и мелодии от Пернишко”. Той се провежда днес на поляната пред манастира „Св. Петка“ в пернишкия квартал „Калкас“.
Проявата се организира от Народно читалище (НЧ) „Нови хоризонти 2009 г.“ и е в два раздела – народно пеене и инструментални изпълнения, като има отделни категории за професионалисти, любители и учащи.
„Това е единственият певчески конкурс на територията на Перник. Участниците са основно от региона, но имаме гости и от Дупница. Програмата ще продължи около три часа“, каза за БТА секретарят на читалището Мария Русева.
Тя благодари на монахиня Павла – игумения на манастира „Св. Петка“ за домакинството и оказаното съдействие. Русева отбеляза, че публиката ще се наслади на песни от репертоара на граовските изпълнителки Божурка Тупанкова и Анушка Михайлова.
Конкурсът се провежда за трета поредна година. Целта му е опазване и популяризиране на музикалното и песенно наследство на Пернишкия регион, където традиционното пеене се характеризира със сложна техника на изпълнение. Жури с председател доц. д-р Наталия Рашкова и членове – народната певица Валерия Момчилова и музикалният педагог и краевед Нонка Кръстева, ще оценява участниците.
Датата и мястото на конкурса не са избрани случайно. Изявата е на територията на квартал „Калкас“, който в миналото е бил село, а сега е част от града и е тясно свързан с историята му. На 1 май се е отбелязвал и старият събор на селото.
Монахиня Павла заяви при откриването на празника, че нищо не става без Божията промисъл и без Господ да го е решил.
„Днес, по Божия промисъл, събитието „Гласове и мелодии от Пернишко“, ще стане на това благодатно място. То е такова най-малкото, защото преди повече от осем века, тук, заради християнската си вяра, са загубили живота си повече от сто монаси“, каза тя и припомни, че мястото е останало в спомените на поколения перничани като „Манастиро“.
Монахинята даде начало на проявата, като изчете молитвата „Отче наш“.
Победителите в днешния конкурс ще получат плакети за първо, второ и трето място в отделните групи. Предвидени са още две специални награди от Сдружение „Локално наследство“ и Регионалния експертно-консултантски и информационен център „Читалища“ Перник.
Най-малките участници в програмата са десетгодишни и са от читалището в радомирското село Копаница. Най-възрастната изпълнителка е Малинка Балабанова на 88 години от Женска певческа група „Седмошарица“. Тя е дългогодишен учител. Казва, че любовта й към фолклора е отколешна. Участвала е в десетки фестивали и конкурси, представяйки характерни песни от Граово и Знеполе.