Богородица троеручица
Името говори само за себе си: Богородица е изобразена с три ръце. Според легендата историята зад този образ се е разиграла през VIII в. във Византия и е свързана с епизод от живота на св. Йоан Дамаскин.
Той живеел в Сирия, произхождал от знатно християнско семейство и бил виден служител в халифата. В онези дни иконоборството тепърва набира скорост – движение, санкционирано от властите срещу почитането на иконите и унищожаването на всички други предмети на поклонение. Като ревностен християнин, Дамаскин не остава настрана и изпраща протестно послание до византийския император Лъв III. Бързо се разпространява из империята, разгневява императора, но той не може да направи нищо със сирийския гражданин. Така се ражда планът да се възползват от Дамаскин. От негово име е написано писмо, в което се твърди, че Дамаскин призовава византийския владетел да атакува Сирия и да я избави от халифата.
Фалшификатът е предаден на халифа и той заповядва да отрежат ръката на Дамаскин. За назидание поставят ръката на главния площад в града. Цяла нощ оклеветеният се моли пред образа на Божията Майка – и отсечената ръка по чудо израства отново. Скоро, според вярващите, се появява първата икона на Богородица със сребърна трета ръка, прикрепена към нея. Но с течение на времето станало традиция просто да се рисува.
Светец с кучешка глава (песоглавец)
Тази икона, изобразяваща свети Христофор през XVIII в., е официално забранена от заповедта на Светия синод като „противоречаща на природата“. С други думи, кучешкият светец изглеждаше твърде уродливо. Иконите с него, като правило, са унищожавани, но няколко екземпляра са оцелели и до днес. Например староверците все още продължават да почитат изобразения Христофор Песоглавец.
Има няколко версии защо мъченикът Христофор, живял през III в., започва да се изобразява с главата на куче. От теорията, че той е страдал от рядък тип генетична мутация – хипертрихоза, от която човешкото тяло е почти изцяло покрито с гъста коса, до версията, че псевдонимът му и свирепият му зверски характер са били тълкувани така. Има дори идея, че Христофор е от племе „песоглавци“ – хора с кучешки глави, описанието на които често се среща от древни времена.
По един или друг начин, след забраната на Синода, Христофор започва да се изобразява като всички нормални хора.
Многоликата икона
Иконите с триликия образ на Христос са още по-интересни. Римокатолическата църква осъжда подобни изображения век по-рано от Православната църква. „Неканонично и грозно“ – обявява Синодът през 1764 г. и забранява изображението. Новините обаче не пътуват бързо до отдалечени части на страната и многолики икони продължават да се появяват в енориите.
Една глава, три лица, четири очи – тази плашеща картина е само едно от визуалните изображения на богооткровеното учение за Троицата (баща, син и светия дух). Традиционно те се изобразяват под формата на три еднакви фигури с лика на Христос, но идеята е развита по този начин. В някои икони Троицата обикновено има едно тяло, но три глави с еднакви лица.
Спящи с отворени очи
За тези, които не са запознати с каноните на иконописта, „Христос Анапесон (Дремещ)“ е много необичаен екземпляр. Той изобразява Христос като млад мъж, който или подпира лицето си от скука, или е на път да подремне.
Всъщност Исус вече спи на този образ, но спи с отворени очи, което е намек за лъва. През Средновековието се е вярвало, че лъвът спи по този начин. За произхода на изображението има само няколко реда в Библията, където Исус е наречен „лъвът от Юдовото племе“ (т.е. смел човек). В иконографията този образ се появява във Византия и след това се разпространява в Русия.
В корема на кит
Това е много рядка икона, изобразяваща една от старозаветните теми. Господ повикал пророка Йона и му заповядал да отиде в грешния град Ниневия и да проповядва истинската вяра там. Йона обаче не искал да изпълнява Божията воля и решил просто… да тръгне на дълъг път. Божият съд дошъл при Йона под формата на кит, който по време на буря поглъща пророка и той три дни и три нощи се моли на Бог за прошка. Намирайки се в корема на кит. В резултат Бог прощава на Йона и по-късно той приобщава много езичници към вярата. А иконата изобразява момента на освобождаването на пророка.
https://bg.rbth.com