Лятна финансова академия за гимназисти се състоя в Самоков. В нея участваха младежи от няколко училища в града заедно със своите преподаватели. Събитието бе организирано от дългогодишния банкер Нели Василева и Цветелина Николова, преподавател по икономика в Професионална техническа гимназия „Никола Й. Вапцаров“. Инициативата е под егидата на Регионалния съвет за развитие на Самоков, в който двете членуват.
Идеята на подобен тип занимания е да бъде обяснено на младежите как разумно да управляват личните си финанси, да бъдат отговорни към парите си и да могат да спестяват. Учениците изслушаха лекция от Джеймс Йоловски, който е главен секретар на Асоциацията на банките в България.
Академията бе открита от организаторите и заместник-кмета на община Самоков по финанси Станимира Давидова. Тя посочи, че подкрепя идеята и че в училище трябва да има уроци как се разпределят финанси, но не с учебници, а с казуси и игри. „Финансите не са само пари“, посочи тя и каза, че това са и взаимоотношения. Станимира Давидова посъветва учениците да си поставят големи цели, дори и да не им достигат финанси и да търсят начини как да си увеличат приходите. „Много е удовлетворяващо, когато аз като финансов заместник-кмет на общината трябва да направя бюджета на общината, така че да са удовлетворени потребностите на цялото население и да не се увеличават данъците, а да има приходи не само да се правят улици, чешми и площади, защото за мен най-добрата инвестиция е тази в знания и хора“, допълни още тя.
Джеймс Йоловски се включи онлайн и каза, че финансовата грамотност е нещо, което трябва непрекъснато да развиваме. Според него едно от най-важните събития, което ще повлияе на нашето управление на парите и икономиката, е влизането на България в еврозоната. Той каза още, че това е един път, по който България е тръгнала през 1997 година. Страната ни е във фиксиран курс с еврото. „При нас всички решения, които Европейската централна банка взима, се пренасят чрез този фиксиран курс без значение дали ние го искаме или не“, каза още Йоловски. Той посочи, че еврозоната не е нищо повече от една възможност и от нас самите зависи дали ще се възползваме от нея.
Учениците бяха разделени на отбори и имаха за задача да решават казуси.
/ТНП/