Книгата „Майстора“, дело на Кюстендилската художествена галерия, беше представена тази вечер в галерията „Владимир Димитров-Майстора“

0
3



Книгата „Майстора“, дело на Кюстендилската художествена галерия, носеща името на големия български творец, беше представена тази вечер в галерията „Владимир Димитров-Майстора“. 

„Много отдавна  замисляме голямо издание  за Майстора, защото се чувствахме длъжни да го направим“, каза директорът на галерията проф. Валентин Господинов. Той припомни, че галерията в Кюстендил притежава над 1300 негови произведения, но и  изключителен научен фонд, за който много малко се говори, и много малко хора знаят.

Господинов разказа, че създаването на книгата „Майстора“ е започнало с експонирането на юбилейната изложба за 140-ата годишнина от рождението му и припомни, че тогава, само за няколко месеца, бяха рамкирани над 280 негови произведения и реставрирани 80, а галерията претърпя промени в експозиционните си зали.

Светла Александрова от галерията в Кюстендил преразказа думите на Недко Каблешков – бивш директор на галерията в Кюстендил и създател на колекцията за Майстора в нея, че „всичко необходимо за показването на Майстора, се намира във фондовете на Кюстендилската галерия“.

„Винаги съм смятала, че вечно ще ни струва че има още какво да се направи по отношение на Майстора“, каза изкуствоведът Анелия Николаева. 

Изданието е с обем от 444 страници, а в нея са представени над 300 от произведенията на Майстора, някои от които се публикуват за първи път, и малка част от архивни материали и снимки, изцяло собственост на художествената галерия в Кюстендил. Специално място в изданието имат мисли, спомени и отношение към твореца от страна на личности, както от времето на Майстора, така и от нашето съвремие. Там е поместена и единствената автобиография на Владимир Димитров. 

Изданието е дело на  екипа на галерията и е поредната книга от серията „Кюстендилска изобразителна школа“. Тиражът му е 2000 броя. На представяне му днес бяха носители на наградата за живопис на името на големия български художник и автори на текстове в книгата, сред които Кирил Гогов, Свилен Блажев, Николай Майсторов, Станислав Памукчиев, Любен Генов.

 



Източник БТА