Кметът на Търговище Дарин Димитров отличи зрелостниците от випуск 2026, завършили средното си образование с пълно отличие. Срещата се състоя в двора на Славейковото училище, превърнало се в символ на стремежа към знание и просвещение на поколения търговищенци, информират от общинския пресцентър.
Общият брой на зрелостниците в общината през тази година е 417 от 23 паралелки на девет училища в Търговище. От тях с пълно отличие завършват 29 души.
В приветствието си към младежите Дарин Димитров ги поздрави за постигнатите резултати и подчерта, че зад всяка отлична оценка стоят години на труд, постоянство и дисциплина. „Желая Ви един хубав път, изпълнен с добри емоции. Ще има и трудности, но това съпътства всеки успех. Надявам се един ден много от Вас да се върнат в Търговище, защото градът ни има нужда от архитекти, инженери, лекари и други специалисти“, каза кметът Димитров.
От името на випуск 2026 към присъстващите се обърна Теодора Мирославова от Първо средно училище „Св. Седмочисленици“. „Истинският успех не се измерва с крайната оценка или с лист хартия. Той се измерва с характера, който изграждаме, като вървим към него. Измерва се с постоянството и волята да не се отказваме“, каза Теодора Мирославова.
Най-много пълни отличници през тази година има Първо СУ „Св. Седмочисленици“ – 20. Шест са пълните отличници от Второ СУ „Проф. Никола Маринов“, двама – от Професионалната техническа гимназия „Цар Симеон Велики“ и един – от Професионалната гимназия по икономическа информатика „Джон Атанасов“.
Сред отличените младежи ще има бъдещи лекари, фармацевти, инженери, архитекти, юристи, специалисти по информационни технологии, икономисти и творци. Част от тях ще продължат образованието си в български висши училища, а други вече са избрали университети в чужбина.
Всеки от отличените получи от кмета грамота и ваучер за книги. Зрелостниците, които не присъстваха, могат да получат отличията си в своето училище, допълват от общинската администрация.
Инициативата на кмета за среща и поздрав към първенците на випуска се провежда за осма поредна година.
„Час ЛИК“ на БТА е мястото за срещи отблизо с лицата на българската култура, наука, образование и религия. Подкастът може да бъде проследен в интернет страницата и в YouTube канала на БТА.





































