Понтий Пилат е римски префект на Юдея, чието управление е белязано от масово насилие и екзекуции. Пилат Понтийски влезе в историята като човекът, осъдил Исус Христос на смърт.

Самият той публично направи символичен жест и си изми ръцете, с което даде да се разбере, че отговорността за екзекуцията на невинен човек е на народа. Но какво се случи с него след смъртта на Христос и как завърши животът му?..

Н. Ге. "Христос и Пилат" ("Какво е истината?"), 1890 г.

Юдея по времето на Исус Христос (първата третина на 1 век) не е била независима държава. От 6 до 132 г. сл. н. е. Юдея е била римска провинция – частично автономна васална държава в рамките на Римската империя. Юдея се управлявала от префекти – длъжностни лица, назначени от Рим. Император по време на управлението на Исус Христос е Тиберий. 

Император Тиберий.

През 26 г. Тиберий назначава Пилат Понтийски за префект на Юдея. Малко се знае за живота му; най-вероятно той е принадлежал на плебейско семейство.

Прилагателното, използвано преди името му, показва, че той е бил родом от Понт. Това е била древна земя в североизточна Мала Азия (сега Турция), завладяна от Рим през 63 г. пр.н.е.

„Христос пред Пилат“, Михали Мункачи, 1881 г.

Фактът, че Понтийски Пилат действително е съществувал, а не е измислен персонаж, се знае благодарение на свидетелствата на неговите съвременници, монети от 1 век с неговото име и надпис върху мемориална плоча, открита от археолозите. 

Плоча от Кесария.

Едно от най-ранните описания на Пилат Понтийски е дадено от теолога Филон от Александрия, който нарича префекта на Юдея по времето на Христос подкупник, склонен към обиди, грабежи, изблици на гняв, екзекуции без съд и следствие, а също и изключително жесток човек.

Задачата на Пилат Понтийски като управител на Юдея е била да поддържа реда в провинцията, но както показват историческите източници, той често е превишавал правомощията си. 

— Пилат си измива ръцете.

Пилат Понтийски заема поста си относително дълго време – 10 години. Това може да се дължи на специфичната политика на император Тиберий, който твърди, че честите смени на управителите допринасят за разпространението на корупцията.

Той казваше за неучтивите служители: „Те смучат кръв като комари, но когато пият добре, те вредят по-малко. Трябва да имаме милост към хората и да не им изпращаме непрекъснато нови разбойници.“

Пилат Понтийски, Ян Ливенс.

От Евангелието на Лука научаваме за още един човек в тази история – съпругата на прокуратора. Притеснена за съдбата на заловения затворник, тя казва на съпруга си: „Не се забърквайте в случая с този невинен човек, защото днес в съня си много страдах от него“ (27, 19).

Евангелистът не обяснява природата на тези сънища, но влага в устата на жената думи, които контрастират с обвиненията, идващи от всички страни. Лука не обръща повече внимание на жената на Пилат. Апокрифът обаче й дава неизвестно в Библията име – Клавдия Прокула.

В картината на Антонио Чизери "Ето човека!" Пилат Понтийски показва бичувания Исус на жителите на Йерусалим, а в десния ъгъл е изобразена скърбящата съпруга на Пилат.

Ориген твърди, че жената трябва да бъде обърната към християнството. В споменаванията на св. Нина, която участва в евангелизацията на Грузия, остави кратък коментар по този въпрос.

Твърди се, че известно време Клавдия е пазила гробната плащеница на Исус Христос, така наречената Торинска плащеница.

Торинската плащаница – християнска реликва или фалшификат?
arts_tobe – само за изкуството8 ноември 2024 г

Клаудия Прокула.

Ако единственото свидетелство, което разказва за съдбата на Пилат, се счита за евангелския текст, тогава новините за него изчезват веднага след разпятието и погребението на Христос.

Освен евангелията, най-важните документи, които споменават Пилат, са произведенията на Йосиф Флавий, Филон от Александрия и Тацит.

„Христос пред Пилат“, Пиетро Лоренцети.

Според историците Йосиф Флавий и Тацит Пилат е отстранен от управлението на Юдея след брутално клане на група самаряни, които са били възприемани като бунтовници. Пилат Понтийски е изпратен в Рим, където следите му се губят. Има няколко теории за случилото се с бившия префект на Юдея след разпъването на Христос: 

  • Той е екзекутиран от император Калигула;
  • Той се самоубива по заповед на императора и тялото му е хвърлено в Тибър;
  • Той станал последовател на Исус и дори се опитал да обърне императора към християнството;

Няма данни за назначаването на Пилат на друг пост в империята. Нищо не се съобщава за него при следващия император Нерон…

Пиер Франческо Мацукели, „Пилат показва на хората Исус Христос и Варава“.

Освен това апокрифът „Mors Pilati“, написан много години след тези събития, разказва широко разпространена (особено в Германия) версия за самоубийството на префекта, представен като жесток тиранин.

Сякаш в потвърждение на тази версия в съчинението на Евсевий Кесарийски „История на Църквата” (4 в. от н.е.) четем: 

„По време на царуването на Гай голямо нещастие сполетя Пилат. Той посегна на живота си и стана свой собствен кат и скоро божественото отмъщение се спусна върху него. Гръцките писатели разказват за това…“.

Андреа Скиавоне, "Христос пред Пилат".

Според легендата тялото на римския прокуратор било хвърлено в Тибър, но „водите били разтревожени от зли духове, така че тялото отплувало във Виена и потънало в Рона“. Тоест, той се озовава на територията на съвременна Швейцария в района на Женевското езеро.

Според легендата останките все още плуват и до днес в планинско езеро на планината Пилатус всеки Разпети петък. Обширната планинска верига в Алпите е над 1200 метра надморска височина и, макар да изглежда малко вероятно, дължи името си на древна легенда, пише DZEN .

Планината Пилатус.