Запомнени и по-малко популярни уреди и технически средства от бита на българите през първата половина на 20-и век са подредени в залата за временни изложби в Регионален музей Хасково. Колекцията от 88 предмета е събрана от Националния политехнически музей.
Изложбата „Техниката у дома през първата половина на XX век” включва от пекарна за кафе, през принадлежности, служили за разкрасяване на жените, а също и грамофони и радиоприемници. Показани са прахосмукачки и перални, използвани във времето на все още плахото навлизане на електричеството в домовете на хората. Някои от търговските наименования на уредите са доста интересни, като например „Вампир“, дадено на прахосмукачка, разказа уредникът в Национален политехнически музей Алберто Стайков. Той демонстрира и действието на пекарна за кафе от 40-те години на миналия век, когато кафе се е продавало зелено по магазините. Прясно изпечено кафе разнасяло аромата си след около осем минути обработка, добави Стайков.
Сред представените експонати в пътуващата изложба на Национален политехнически музей хасковският принос е хладилен шкаф на поне 100 години. Уредът е дарен на музея в Хасково през 2020 г. от наследници на един от най-заможните местни родове тютюнопроизводители – Пулеви. Той е охлаждал посредством поставени в горната му част кубове лед. Историците от музея в Хасково предполагат, че вероятно с ледените парчета собствениците на предшественика на съвременния хладилник са се снабдявали или от някоя от фабриките в Хасково, или от дюкян, където ледът е получаван по химически път с амониева селитра.
/ТС/