Изложба от фотографския пленер „Босилеград преди и сега“ беше представена тази вечер във фоайето на Театъра в Кюстендил. Експозицията съдържа 40 пана, представящи мотиви и пейзажи от Босилеград и няколко босилеградски села. Фотографиите са дело на Асен Великов, Вихрен Георгиев и Владислав Чанев и са създадени по време на първия фотопленер в Босилеград, организиран от сдружение „ГЛАС“ в Босилеград през лятото на 2023 г.
„В период сме, в който хората се прибират у дома. Има нещо сакрално да открием в тези дни тази изложба. Всички, които сме били някога в Босилеград, ние се връщаме в онази истинска България, която там все още е съхранена“, каза при откриването на изложбата кюстендилският художник Евгени Серафимов.
През последните години нашето сътрудничество между двата града е на по-високо ниво, надявам се това взаимодействие да продължи и да се развива, изтъкна Александър Димитров, който е и сътрудник на БТА в Босилеград.
„Това, което виждаме на фотографиите тук – това са нашите корени. Виждате, че къщите са такива като тези в селата на Кюстендил, както и тези около Крива паланка (Р Северна Македония)“, посочи кметът на Кюстендил Огнян Атанасов.
Фотографът Асен Великов допълни, че докато у нас всеки може да се нарича родолюбец, не можеш да кажеш това в Сърбия, в отнетите територии, както и да забиеш българското знаме в двора си там. „Шапка свалям на тези хора. Трябва много да им помагаме“, допълни Великов.
Малко след откриването на изложбата беше представен и филмът „Твърди черупки“, дело на кюстендилеца Владислав Чанев. Лентата проследява историята на главния организатор на детския Великденски фестивал в Босилеград Александър Димитров, с предизвикателствата пред организацията на фестивала, съпътствана от много трудности, но и акцентира върху желанието на Александър да зарадва децата и да обединява участниците във фестивала.
„Идеята се роди по време на фото-пленера в Босилеград. Александър ми беше разказвал за фестивала, което ме провокира да заснема историята“, разказа пред БТА Чанев. Филмът вече беше представен в Босилеград.
„Надявам се лентата да бъде и лека провокация към хората – да се поинтересуват и да разберат повече, като го преживеят лично“, разказа още режисьорът Владислав Чанев.