Започна 21-вият празник на смилянския фасул

0
8



Началото на 21-вото издание на Празника на смилянския фасул в с. Смилян беше дадено днес.

„Стаите, които имаме за гости, хотелчетата, са запълнени много отдавна. Вече се усеща, че има хора, но същинският празник е утре“, каза за БТА кметът Чавдар Червенков. Той допълни, че гостите миналата година били над 8000, сега е трудно да се прогнозира. Местните производители на смилянски боб тази година не са доволни от реколтата. Според кмета това е заради високите температури и сушата. Но фасулът е обран, прибран и вече продаден.

Над един тон месо за курбан и 300 килограма боб се приготвяха за гостите на селото за утрешния ден. Емил от Чепеларе е готвач и обясни, че в баките се вари телешко и овнешко месо, дарение от хора от района.

Над 300 килограма фасул е изчистен. Приготвени са лук и моркови, които ще се сварят през нощта, обясни Виолета Инева.

В първия празничен ден беше открита изложба, в която участват 73 пана от фасул на деца от цялата страна. „Изложбата е разделена на възрастови групи. Полето на детското и родителско въображение не е ограничено. Има много интересни мотиви, не липсват и патриотичните с националния флаг. В групата първи – четвърти клас също е с многобройни участници и идеи. Там е направен и символът ни Бобчо художник“, каза Илия Годев, секретар на читалището „Проф. д-р Асен Златаров“.  

Йордан Дунков е от велинградското село Костандово и в Смилян в „Бобарница“-та ще покаже как приготвя пренесен и запазен 70 години в неговия край смилянски фасул. „По принцип конкуренция нямаме, защото сме единствени в България, които готвим боб на подобни празници. За първи път идваме тук, малко на шега се получи. Хем да покажем, че не само в Смилян може да се приготви този боб и го връщаме вкъщи – откъдето е излязъл.“. Йордан показа как се правят бобени тикълници – боб в кора. Той добави, че се стремят да предават на идното поколение стари рецепти, не ги пазят за себе си. „За печения боб рецептата е над 150 години – боб, лук джоджен, червен пипер и олио“, каза още той.

Днешният ден завърши с бобено състезание за учениците от първи до четвърти клас. Утре празникът продължава. В програмата на бобения фест са включени конкурси за най-красиво пано от фасулени зърна, за производител на смилянски фасул на годината, за най-атрактивен фермерски щанд, за най-вкусно и оригинално бобено ястие.  



Източник БТА