С празничен концерт ще отбележи Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност Община Добричка. Традиционната церемония за награждаването на учители, ученици и читалищни институции ще се проведе в рамките на тържественото събитие, което ще започне в 14.00 часа днес в залата на Драматичен театър „Йордан Йовков“. Кметът на Община Добричка Соня Георгиева ще връчи плакети и грамоти на директори на учебни заведения, учители и изявени ученици.

В знак на признателност за съхраняване на българските традиции и обичаи, за популяризирането и развитието на добруджанския фолклор ще бъдат отличени и четири читалища в община Добричка с юбилейни годишнини през 2022 година.

 

Ето и отличените:

Основно училище „Отец Паисий“, село Батово – за дългогодишно просветно и образователно дело и във връзка със 130-годишния юбилей. През 2022г. училището ще отбележи 130 години от началото на учебно-просветната дейност в село Батово.

 

За дългогодишна културно-просветна дейност,  за съхраняване на българските традиции и обичаи, за принос в  популяризирането на добруджанския фолклор и във връзка с 80-годишните юбилеи  се награждават:

НЧ „Св.св. Кирил и Методий – 1942 г.“ с. Бенковски

НЧ „Напредък – 1942 г.“ с. Дончево

НЧ „Стефан Караджа – 1942 г.“ с. Смолница

НЧ „Петко Р. Славейков – 1942 г.“ с. Бранище

 

Отличие за съхраняването и популяризирането на българския фолклор се връчва на

Фолклорна певческа група „Пъстроцвет“

 

Директори на училища

Тодорка Стоянова Петрова – директор на ОУ„Васил Левски“, село Божурово

Женета Стефанова Паунова – директор на Обединено училище „Пейо Яворов“, село Стефаново

 

Директори на детски градини

Светлана Славова Събева – директор на детска градина „Първи юни“, село Ловчанци

Галина Миткова Андонова – директор на детска градина в село Одърци

Павлинка Тодорова Ковачева – директор на детска градина „Първи юни“, село Бранище

Анка Томова Добрева – директор на детска градина „Детелина“, село Победа

 

Учители в училища и детски градини

Ивелина Донева Стоянова – старши учител в прогимназиален етап в ОУ„Отец Паисий“, с.Батово

Зинаида Желева Василева – учител в начален етап в ОУ„Васил Левски“, с.Божурово

Мария Дянкова Димитрова – учител в начален етап в ОУ„Св. св. Кирил и Методий“, с.Ведрина

Даниела Колева Колева – учител в прогимназиален етап в ОУ„Св. св. Кирил и Методий“, с.Ведрина

Деница Демирева Ташева – учител в начален етап в ОУ„Св. св. Кирил и Методий“, с.Дончево

Жулиян Атанасов Жечев – старши учител в начален етап в ОУ„Стефан Караджа“, с.Житница

Росен Стоянов Петров – преподавател в група за целодневно обучение, ръководител на група за театрално майсторство в СУ „Никола Вапцаров“, с.Карапелит

Иванина Ивелинова Паскалева – учител в начален етап в ОУ „Неофит Рилски“, с.Ловчанци

Детелина Лазарова – старши учител в начален етап

Eвгения Ивелинова Минчева – Нейкова – заместник-директор в Обединено училище „Добри Войников“, с. Победа

Саша Рашева–Тончева – старши учител в ОУ„Климент Охридски“, с.Смолница

Виктория Добрева Димитрова – учител в начален етап в Обединено училище „Пейо Яворов“, с.Стефаново

Женя Стоянова Величкова – старши учител в прогимназиален етап в ОУ„Христо Ботев“, с.Стожер

Силвия Дончева Панева – учител в прогимназиален етап в ОУ „Христо Ботев“, с.Стожер

Павлета Борисова Керанова – старши учител в прогимназиален етап на основно образование в ОУ„Васил Левски“, с.Хитово

Димитричка Георгиева Николова – старши учител в детска градина – с. Пчелино

Иванка Петрова Димитрова – старши учител в детска градина -с.Карапелит

 

Награди за колективни изяви на ученици

Учениците от ОУ„Св. св. Кирил и Методий“, село Дончево – за участие в инициативата „Европейски ден на спорта в училище“ през 2021 година и класиране сред първите десет най-активни училища. Училището е национален победител в категорията „Училищен двор – красив, зелен и активен“ и е отличено от Сдружение „БГ Бъди активен“ с награда и парична сума от 1000 лв.

За участие в инициативата „Световен ден на рециклирането“ през 2022 г. – училището е сред десетте най-добри учебни заведения в България, с титлата „Герои на рециклирането“. Екологичното възпитание на учениците и грижата за по-чиста и по-красива околна среда се превърна в мисия на ОУ„Св.св. Кирил и Методий“, за което училището получи отличие „Шишеяд“ от сдружение „БГ Бъди активен“.

 

Театрална група „В света на приказките“ с ученици от 3 до 6 клас от Средно училище „Никола Вапцаров“ в село Карапелит, с ръководител Росен Петров

Талантливите артисти ще представят спектакъла „Вълчан -хулиган“ на 30 май от 11.00 часа в Младежки център „Захари Стоянов“ в град Добрич.

 

Учениците от гимназиален етап специалност „Шивачество“, професия „Шивач“ в Обединено училище „Добри Войников“ в село Победа

Учениците изработиха повече от 15 000 защитни маски в часовете по учебна практика под ръководството на учителите по професионално обучение Румяна Димитрова и Събина Стоянова. Маските са дарени на образователни и обществени институции.

 

Награди за индивидуални постижения на  ученици

Милен Юлиянов Алексиев от 10 клас от Обединено училище „Добри Войников“ в село Победа – за класиране на трето място в ученическия конкурс на тема „Имам една мечта – да учим и живеем заедно“, организиран от Център „Амалипе“ – гр. Велико Търново, в раздел „Видеоматериал“ с филма „Сбъдната мечта“. Награда от Център „Амалипе“ и от Президента на Република България Румен Радев.

Марин Асенов Маринов – ученик в седми клас от Обединено училище „Пейо Яворов“ в село Стефаново – за постигнати спортни успехи в дисциплина „Бокс“ – категория до 66 кг, на националните шампионати в градовете: Шумен – първо място и златен медал, и Плевен – второ място И сребърен медал.

Алекс Александров Маринов от село Пчелино – за постигнати спортни успехи в дисциплина „Бокс“ – категория 90+, спечелен златен медал на национален шампионат в град Добрич, проведен на 13.05.2022 г.

 

За отличен успех, активно участие в училищния живот, за принос в утвърждаване авторитета на училището се награждават:

 

ОУ „Отец Паисий“  с. Батово

Станислава Йорданова Станева – 2 клас

Аслъ Аксел Нихат – 3  клас

Никола Георгиев Иванов – 4 клас

Ренета Николова Ангелова – 5  клас

 

ОУ „Васил Левски“  с.Божурово

Ачеля Орхан Ремзи – 1 клас

Жулиян Максимов Янков – 4 клас

 

ОУ „Св.св.Кирил и Методий“  с. Дончево

Магдалена  Лъчезарова Колева – 6 клас

 

ОУ „Стефан Караджа“  с. Житница

Гюлсевен Енгин Мустафа – 3  клас

Росен Тихомиров Нанев – 4 клас

Алиджан Алдин Али – 4 клас

Гюллю Енгин Мустафа – 5 клас

Гюлчин Руменова Анкова – 6 клас

 

Средно училище „Никола Вапцаров“ с. Карапелит

Сашо Асенов Стоянов – 4 клас

Лъчезар Антонов Асенов – 9 клас

Айча Айдън Аднян – 12 клас

Галина Маринова Монева – 12 клас

Наталия Мариянова Йорданова – 12 клас

 

 

ОУ „Неофит Рилски“   с. Ловчанци

Десислава Танева Демирова – 1 клас

Валентин Розалинов Стефанов – 2 клас

Елеонора Аджер Кадир – 2 клас

Кадир Мустафа Асан – 3 клас

Нерея Тодорова Тодорова – 3 клас

Диляра Александрова Аврамова – 3 клас

Димитър Тодоров Иванов – 4 клас

Елис Сали Асан – 6 клас

Ивета Стефанова Колева – 6 клас

Симона Цонкова Йовева – 6 клас

 

ОУ „Отец Паисий“  с.Овчарово

Симона Надева Йорданова – 4 клас

 

ОУ „Климент Охридски“  с.Смолница

Зоя Заблоцка – 6 клас

Есин Невин Реджеб – 7 клас

Даниела Йорданова Ангелова – 7 клас

 

ОУ „Христо Ботев“  с.Стожер

Иляйда Икбалова Илкова – 1 клас

Флорена Жекова Красимирова – 3 клас

Златина Стоянова Петрова – 6 клас

Мерве Демирева Станчева – 7 клас

 

ОУ „Васил Левски“  с.Хитово

Дуйгу Ерсин Асан – 7 клас

Елиза Несторова Росенова – 7 клас

Мюжге Мехмедова Красимирова – 7 клас