Директорът на регионалната инспекция по околната среда настоява за 24-часов мониторинг на предприятията, за които се смята, че замърсяват въздуха в Русе

0
5



Двайсет и четири часов непрекъснат мониторинг с показатели, специфични за всяка единица на предприятията, за които се смята, че са основни замърсители на въздуха в Русе. За това заяви, че ще настоява директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в крайдунавския град Дауд Ибрям по време на днешната публична среща, свикана от Постоянната комисия по екология към Общинския съвет в Русе.

Той посочи, че именно замърсяването от промишлени източници е най-важният проблем за въздуха в Русе, а другите са свързани с транспорта и битовото отопление през студените дни, което води до повишени нива на фини прахови частици.

„Трябва да стане и с промяна на нормативната уредба. Няма как да стане по друг начин. Начинът за интервенция в тези процеси на РИОСВ – Русе е в нормативните уредби и подзаконовите нормативни уредби, да можем да влияем с тези наши предложения. След като не може по нормалния начин с измерванията, които сега се правят, да се ограничат разпространението и замърсяването на околната среда с непречистени емисии от работна среда“, каза Дауд Ибрям.

Той увери, че има дежурни служителите на РИОСВ, които следят сигналите за замърсяване на въздуха и водата както рано сутрин, така и през нощта.

От Регионалната лаборатория към Изпълнителната агенция по околната среда съобщиха, че измервания се правят само в райони, които са указани по нормативната уредба и на показатели, посочени в заповед на министъра на околната среда и водите или в решение на междуведомствена комисия.

„24-часовият диференциран подход за всяко от тези проблемни предприятия е единствения изход в ситуацията и се надявам министерството да го приеме“, заяви директорът на екоинспекцията.

Ибрям коментира и във връзка с предписанията, за които по-рано днес от инспекцията съобщиха, че са дадени на едно от предприятията в града. Той посочи, че има отделяне на непречистени емисии в околната среда чрез общообменната вентилация.

Предполагаме, че залпово се изстрелват или се изпускат непречистени емисии, които те твърдят, че нямат в работна среда в разстояние на 15-20 минути. Понеже спецификата на органичните съединения, които присъстват в този облак, е такава, то е образно казано като едно кълбо, минава и заминава, когато ние го усещаме за 15-20 до 50 минути. Затова искаме именно разделяне на вентилационната и аварийната система, каза още Ибрям.

Присъстващите граждани посочиха, че би следвало санкциите да се отразят и на комплексните разрешителни за дейността на дадените предприятия.

Народните представители Атидже Алиева – Вели и Иван Белчев коментираха, че е необходимо осъвременяване на българското законодателство. В европейското законодателство, например, миризмите са регламентирани като замърсители, влияещи на здравето на хората. За да се случи това и у нас, е необходимо становище и от Министерството на здравеопазването, посочи Белчев.

Директорът на общинската дирекция „Екология и зелена градска среда“ проф. Любомир Владимиров подчерта, че местната администрация е подавала многократно сигнали през последните години до Министерството на околната среда и водите, министър-председателите, областните управители, народните представители, както и до Държавната агенция „Национална сигурност“ за проблемите със замърсяването на въздуха в Русе, необходимите мерки и законодателни промени, които да ги разрешат, както и за влиянието на това върху респираторните и онкологичните заболявания в града и региона. Относно фините прахови частици проф. Владимиров отчете, че Община Русе планира през новия програмен период да бъдат подменени близо 8000 стари отоплителни уреди.

Присъстващите граждани настояха за по-сериозен контрол и относно почистването на улиците, най-вече в района на жилищни или улични строежи и ремонти, включително и на превозните и строителни средства, които излизат от съответните строителни обекти.



Източник БТА