- Целта на конкурсния проект е добавяне на дейности и места в центъра на града, които да стимулират социалното взаимодействие между хората.
Име на проекта: Градски център Добрич
Местоположение: Добрич
Фаза: Проект
Типология: Обект за обществено ползване
Проектанти:
place.make: урб. Нурхан Реджеб, урб.Силвия Чакърова, Магдалена Бобошевска, Маргита Василева, Теодора Стефанова и Красимир Соленков
Design Group Studio: ланд. арх. Григор Перчиклийски, ланд. арх. Десислав Евлогиев и ланд. арх. Стойка Русева
Осветителен дизайн: Lichtkompetenz – Лальо Пенев и Звездина Иванова
Визуализации: студио Maxbox – Христо Радоев, Радост Атанасова и Иван Минчев
Година конкурсен проект 2023
Награди: Първо място в международен конкурс за обновяване Центъра на Добрич
Специална награда в архитектурен конкурс ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2023
Анализ на центъра на Добрич.
Във връзка с подготовката за разработването на проекта за участие в международния конкурс за „Обновяване Центъра на град Добрич“ проектантите от place.make и Design Group Studio споделиха:
„Когато посетихме Добрич, видяхме един много жив и динамичен център, който има нужда от малко грижа и деликатна намеса, за да бъде приветливо място, което да привлича и да задържа жителите и посетителите на града. Работейки по конкурсното предложение, сметнахме, че цитатът от книгата „Градове за хората“ на Ян Геел: „Живот, пространство, сгради – в този ред“, олицетворява приоритетите, които трябва да бъдат поставени и пред развитието на пешеходните пространства в Добрич“.
Поглед към хотел България.
Живот
Целта на проектното предложение е да бъдат добавени дейности и места в конкурсната територия, които да стимулират социалното взаимодействие между хората. Предишните преходни и пусти пространства да се превърнат в места, които привличат и задържат хората. Предложението на двата проектантски екипа е да се акцентира върху възможността за „случване“ на разнообразие от дейности, които насърчават различните възрастови групи да прекарват качествено и разнообразно време навън и да се задържат в площадните пространства.
Концепция за зона А
Концепция за зона Б
Проектът внася елементи и структури за формална и неформална игра в града за всички възрасти – деца, младежи и възрастни. Някои са групирани на определени места, а други са разпръснати из пешеходния център така, че да бъдат откривани случайно и да провокират интерес. Предвидено е както разнообразие от места за сядане, които предлагат възможност за събиране и социализация на повече хора, така и кътове за усамотение и съзерцание. Същевременно наличието на активни партерни пространства като магазини, заведения и др., които рамкират голяма част от пешеходните пространства, подпомага тяхното обживяване.
Поглед към пл. „Свобода“
Благодарение на модернистичното планиране на XX век са създадени обширни пространства в центъра на Добрич, в които се губи чувството за човешки мащаб. Двата формално разделени площада – „Свобода“ и „Възраждане“, се възприемат като едно общо площадно пространство. Изключение прави най-наситеното с хора и функции място днес – южната част на бул. „25-ти септември“, заради сравнително тесния профил на улицата и наситеността с търговски функции.
Бул. „25 септември“
Основна цел на проектното предложение е ясното обособяване на двата отделни площада – „Свобода“ и „Възраждане“, и тяхното превръщане в места, наситени с дейности, които да привличат и задържат хората в тях. Площад „Демокрация“ запазва ролята си на представително пространство, в което се провеждат различни събития на открито. Рамкиращите го сгради и прилежащите им по-малки пространства се насищат с функции, които да обживят тази част от центъра на града.
Площад „Демокрация“
Северната част на бул. „25-ти септември“ се освобождава от преместваемите обекти и се трансформира в място за срещи, игра, спорт, търговия и отдих. По улиците, в обхвата на конкурса, се обособяват различни по функция и мащаб „джобове“ за социализация за всички възрастови групи.
Предвидени са 54% повече дървета от подходящи местни видове, както и разнообразие от храсти и треви, като вегетативните (пропускливи) площи са увеличени с над 30%. Предвидена е и съвременна система за улавяне и повторно използване на дъждовната вода в съществуващи и новосъздадени зелени площи. Всичко това подобрява микроклимата, тъй като се намаляват ветровитостта и прегряването на пешеходните пространства и се улеснява поддръжката на зелените площи.
Настилките по основните пешеходни направления са предвидени от гранит, характерен със своята здравина и дълготрайност, което позволява и преминаването на специализирани автомобили, както и специална настилка, тип терацо мозайка, изработена от рециклиране на съществуващите клинкерни плочи и бетон. Предлагат се и елементи на градското обзавеждане, изработени от същия рециклиран материал.
Сгради
Предложените структури създават пространствена рамка – „декор“ на публичния живот в пешеходните пространства. Техният дизайн позволява проницаемост, като създава усещане за лекота и ненатрапчивост и същевременно подпомага ориентацията в пространството.
Поглед към пл. „Свобода“.
Структурите придават човешки мащаб на големите пространства и приютяват допълнителни функции на открито или на закрито с цел стимулиране на публичния живот. Разполагането им в близост до обществени сгради като галерията, библиотеката и др. е възможност дейността им да „излезе“ извън сградите и да достигне до повече хора.
Дизайнът на структурите позволява мултиплицирането им на различни места в града, включително като преместваеми обекти или за временни събития с унифицирана визия. Материалите, използвани за тези структури са метал, дърво и стъкло..
Вижте интервютата с проектанските екипи на проекта, които дадоха след получаването на Специалната награда в архитектурния конкурс ARCHINOVA ARCHITECTURE AWARDS 2023:
Интервю с ланд. арх. Григор Перчиклийски от Design Group Studio
Интервю с урб. Силвия Чакърова от place.make