В проект се предлагат актуализирани изисквания за здравните кабинети в детските градини и училищата

0
127



В проект се предлагат актуализирани изисквания за здравните кабинети в детските градини и училищата, както и дейностите, които ще се извършват в тях. Проектът на Наредба за устройството и дейността на здравните кабинети в детските градини и училищата и здравните е публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването за едномесечно обществено обсъждане. 

Откриването на здравен кабинет в държавни и общински детски градини, и училища ще става със заповед на кмета на съответната община, а в частните детски градини и училища – с решение на собственика им. Закриването на здравен кабинет ще е възможно само при отпаднала необходимост поради преустановяване на дейността на детската градина или училището. Финансирането на дейностите в здравните кабинети в държавните и общинските детски градини и училища ще бъде със средства от държавния бюджет като делегирана от държавата дейност. Финансирането на дейностите на здравните кабинети в частните структури ще се извършва от собственика им.

Здравният кабинет ще се открива в сградата или на територията на детската градина или училището, а когато на територията на училището (в една сграда или в общ двор) е разположена и детска градина, здравният кабинет може да обслужва и двете структури.

Дейността на здравния кабинет следва да е осигурена през цялото време на престой за отглеждане и обучение на децата в детската градина и на учениците в училище, като в детските градини и училищата дейността в здравния кабинет може да се осигурява по изключение от лица от лечебни заведения в съответното населено място, по договор с кмета на общината, съответно със собственика на частната детска градина или училище.

Предвидено е дейността в здравните кабинети да се осъществява от лица с придобито висше образование по специалност „Медицина“ и професионална квалификация „лекар“ и/или от други медицински специалисти с придобита образователно-квалификационна степен „бакалавър“ и професионална квалификация „медицинска сестра“, „акушерка“, „лекарски асистент“ или „фелдшер“. За лекарите/медицинските специалисти от здравните кабинети ще се осигурява задължително ежегодно обучение за оказване на първа помощ при спешни състояния, продължаващо обучение, обучение по проблемите на профилактиката на болестите, промоцията на здраве и по спазване на хигиенния и противоепидемичния режим и осигуряване на здравословно хранене при децата и учениците.

В проекта се предлага и актуализиране на списъка на лекарствените продукти и медицинските изделия за оказване на медицинска помощ в здравните кабинети. С проекта на наредба са регламентирани и изискванията за документацията, която трябва да се води и съхранява в здравния кабинет, при спазване на правилата за защита на личните данни. Редуцира се броят на документите, които следва да се водят от работещите в кабинетите във връзка с въвеждането на електронно здравно досие.

По данни на Националния статистически институт за учебната 2023/2024 г. в страната има разкрити 1 827 самостоятелни детски градини и 2 363 училища. По данни от електронните регистри, водени от регионалните здравни инспекции, към 31 декември 2024 г. има регистрирани 3 656 здравни кабинети в детски градини, училища и социални и интегрирани здравно-социални услуги в страната.

За изпълнение на изискванията, предвидени в Закона за здравето и изискванията, залегнали в проекта на наредба, е необходимо броят на разкритите здравни кабинети да бъде приблизително 3 760, се посочва още в мотивите.

Здравен кабинет се открива към всяка детска градина и училище, в които е разкрита група или паралелка, съгласно изискванията на Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование, приета през 2017 г.

 



Източник БТА