Неговият адвокат Тодор Мангъров: Английският съд го признал за виновен в гражданско дело, но без повдигане на обвинение, само на база вероятности, изведени от избирателно представени доказателства
Разследването в България се води и винаги се е водило срещу неизвестен извършител, а срещу лекаря няма и никога не е повдигано обвинение
– Адвокат Мангъров, потърсихте онлайн изданието на „24 часа“, за да дадете законното право на отговор на ваш клиент, който ни връща към публикации за едно криминално престъпление от 2012 г. в старозагорското село Борилово, където мъж доказано бе отровен с талий в кафето му – доказа го ексхумация на починалия. Случаят нашумя в България, където все още под ръководството на Окръжната прокуратура в Стара Загора се води разследване срещу неизвестен извършител и няма повдигнати обвинения срещу никого, включително и срещу зетя на мъртвия, лекар по професия, за това дали някой е сипал отровата в напитката. Случаят нашумя и в Англия, където живееха всички участници в тази драма. Там, след развода на дъщерята на починалия с неговия зет, в гражданско дело за правата над общото им дете, английският съдът инцидентно призна лекаря за виновен в извършване на убийство, без да е имало разследване там и наказателно дело. Няма и как да има, защото английският закон не позволява в страната да се водят наказателни дела за убийства, извършени на територията на друга държава. Това е накратко историята, припомням я за нашите читатели. Какво иска да каже чрез вас вашият довереник?
– Възползваме се от правото си на отговор, предоставено макар и със закъснение, от онлайн изданието, да заявим, че българският лекар, несправедливо обвинен в извършване на тежко престъпление, е невинен и никога не е предприемал и не би могъл да предприеме действия срещу собственото си семейство и семейството на съпругата си. Що се отнася до съдебното решение в Англия, където той е признат за виновен, то е постановено по реда на едно гражданско производство и поради това, ако е допустимо в Англия, то е абсолютно неприложимо в България.
Английският съд в граждански процес го е признал за виновен, но без повдигане на обвинение, само на база вероятностите, изведени от избирателно представени доказателства. Но и там е било представено удостоверение, че разследването в България се води и винаги се е водило срещу неизвестен извършител, а срещу лекаря няма и никога не е повдигано обвинение.
Имайки предвид факта, че решение на граждански съд не може да ангажира наказателна отговорност, както и по съображения за семейството на лекаря и най-вече за детето му, английският съд изрично забрани самоличността на лекаря да бъде разкривана, дори с инициали.
– У нас обаче при дела със засилен обществен интерес прокуратурата може да предоставя информация за участниците, какъвто е и случаят от 2012 година.
– Въпреки всичко, така се нарушава презумпцията за невиновност, като са посочени името на селото и имената на бащата и майката на съпругата. Създадено е внушение, че именно лекарят е извършил тежкото престъпление, а посредством посочването на имената на съпругата и близките и той вече е разпознаваем, поне от жителите на селото и от близките и приятелите му. Освен това тогава лекарят не е бил потърсен за коментар, нито му е било дадено право на отговор.
Проблемът според нас е в това, че в резултат на публикацията, в която наистина се разкриват лични данни, имена и събития, се навеждат и недоказани твърдения, с които доверителят ми се обвинява в извършено убийство и опит за убийство на повече от едно лице. Същият търпи неимуществени вреди, изразяващи се в накърняване на честта, доброто име, достойнството и репутацията, които засягат не само него, но и детето, родено от връзката с бившата му съпруга. Воден от желание да защити името си, както и да предотврати негативна обществена реакция най-вече към детето си, а след това и към себе си, моят довереник реши да потърси правото си на отговор.
А освен това е известно, че според Етичния кодекс на медиите те са длъжни да съблюдават конституционно прокламираната презумпция за невинност, а законите предписват въздържание от квалификации спрямо отделни лица преди произнасянето на съда с влязъл в сила акт. Безспорно е, че както във Великобритания, така и в България, присъда за криминално деяние може да произнесе само наказателен съд, а до произнасянето му всеки, включително доверителя ми, се счита за невинен.