- На извънредно заседание Бундестагът отказа доверие на германския канцлер Олаф Шолц, което отвори пътя за предсрочни парламентарни избори в страната. От присъстващите на гласуването 717 депутати 394 се обявиха против искането на Шолц за доверие, 207 подкрепиха канцлера, а 116 се въздържаха. Председателят на Бундестага Барбел Бас каза, че ще докладва резултатите от вота на германския президент Франк-Валтер Щайнмайер.
Вот на недоверие и разпускане на парламента
Германският канцлер пристигна в берлинската резиденция на Щайнмайер, двореца Белвю, и официално поиска разпускането на Бундестага след провала на вота на доверие. Това съобщи агенция ДПА, позовавайки се на правителствени източници. По-късно представител на кабинета на президента на Германия Керстин Гамелин потвърди тази информация в социалните мрежи. Сега се очаква президентът да разпусне парламента, последвано от избори в рамките на 60 дни. Предварителната им дата е определена за 23 февруари 2025 г.
Причини за политическата криза
Разпадането на управляващата коалиция през ноември поради разногласия по икономическата политика беше основната причина за кризата. Това отслабва позицията на Шолц и засилва опозицията. Въпреки това Социалдемократическата партия на Германия (SPD) реши отново да номинира Шолц като кандидат за поста канцлер. Окончателното одобрение се очаква на партийния конгрес през януари 2025 г.
Потенциални кандидати и партийни шансове
Освен Шолц за канцлерския пост се борят още лидерът на Християндемократическия съюз на Германия (ХДС) Фридрих Мерц, вицеканцлерът Роберт Хабек от Зелените и Алис Вайдел от крайнодясната Алтернатива за Германия (AfD). Проучванията показват, че блокът CDU/CSU (Християнсоциален съюз) води с 32% подкрепа, следван от AfD с 18%. ГСДП и Зелените имат съответно 16% и 13%.
Подготовка за изборите
Политическите партии вече започнаха подготовка за предстоящата кампания. На фона на нарастващата популярност на опозицията изборите могат да се превърнат в ключов етап от формирането на нов политически курс в Германия.
Преди това икономическият потенциал на Германия беше паднал под нивото, достигнато преди пандемията, и страната се приближаваше към опасна точка, от която няма връщане . Сред ключовите фактори, повлияли на това, експертите подчертават отхвърлянето на евтините руски енергийни ресурси и намаляването на конкурентоспособността на германската автомобилна индустрия на фона на развитието на китайските автомобилни производители.