Археологията е с добавена стойност, както за историческата ни памет, така и за българската икономика, каза Димитър Николов

0
103



Археологията е с добавена стойност, както за историческата ни памет, така и за българската икономика. Това каза зам.-председателят на комисията по култура и медии Димитър Николов по повод откриването на изложбата „Археологията във Велико Търново. Последни открития“. Изложбата бе представена днес в мраморното фоайе на Народното събрание (НС).

С думите на писателя Иван Вазов „И като гледам този невероятен, невъзможен град, аз мисля, че пред мен стои видение, измама за очите“, Николов отправи своите приветствия и каза, че „Велико Търново има специално значение в културната ни памет не само заради статута си на историческа и духовна столица на България“.

„Велико Търново не е само една луксозна опаковка на безценното ни културно и историческо наследство. В старопрестолния град всеки камък ни нашепва история“, каза още Николов.

Той уточни, че за първи път в Мраморната зала на Народното събрание, се показват находки от археологически разкопки и проучвания на учените от Регионален исторически музей – Велико Търново, направени през последните пет години. „За пръв път в София се показват находки, открити от д-р Калин Чакъров в некрополи от римската епоха при Лясковец, Павликени и село Нова Върбовка. Там са намерени златни накити, сребърно огледало с релефна митологична сцена и вторият, известен в римския свят, съд от щраусово яйце“, обясни Николов.

Димитър Николов благодари на Исторически музей – София за оказаното съдействие, на администрацията на Народното събрание и на Станислав Василев, който е поел за своя сметка застраховката на съкровищата, показани в експозицията.

„Като народни представители на област Велико Търново, с проф. Костадин Ангелов положихме усилия днешната изложба да напусне музей „Учредителното събрание“, за да дойде тук, в действащото Народно събрание. Най-сложната част се оказаха логистиката и техническото обезпечаване. Показаните културни ценности са реставрирани в пълния си блясък благодарение на високия професионализъм на екипа в Лабораторията за консервация и реставрация, ръководена от доц. д-р Пламен Събев“, допълни Николов.

„Като човек, който е емоционално и всякак свързан с Велико Търново, благодаря на Министерски съвет, че отпусна близо половин милион за два изключително значими обекта – историческия хълм Трапезица и античния римски град Никополис ад Иструм“, каза още Николов.

По думите на председателя на НС – Наталия Киселова: „днешната изложба показва стремежа на Народното събрание да представи най-доброто в изкуството и културата на българските земи“.

„Днес сме свидетели на много интересни експонати. Всеки, който поне мъничко се интересува от история, когато чуе Велико Търново, се жегва, защото това е едно от най-романтичните места, изпълнено с множество събития и находки от средновековната българска държава. Тук сме свидетели и на находки от Античността, което ни дава основание да говорим, че България е редом до съвременна Италия, Гърция и Турция“, каза още Киселова.

Тя поясни, че „България е държава, в която, където и да се направят по-сериозни проучвания в земните недра, излиза археология. Това е начинът да се предизвика интерес към българското наследство и да се мотивират да бъдат народните представители и нашите сънародници по-обърнати към българския средновековен и античен свят.“

Сред гостите на представянето на изложбата бяха още доц. д-р Павлина Златкова, народният представител и заместник-председател на парламентарната група на „Движение за права и свободи – Ново начало“ Искра Михайлова-Копарова, народният представител от парламентарната група на ГЕРБ-СДС Любен Дилов и др.



Източник БТА