Майстор Куввет съветва: хапките да са с дъното към небцето, за да усетите вкуса напълно
Оригинална турска баклава и ориенталски сладкиши повече от 13 години предлага в Шумен известен майстор от Турция. За сладките изкушения на Али Куввет знаят не само на Балканите. Почти няма турист, посетил десетия град на България, да не ги е опитал и да не им се е насладил.
В родината на баклавата за 55-годишната си работа Али е получил множество майсторски сертификати. Гордее се, че е потомък на стар баклаваджийски род.
„Може само едно парченце да хапнеш, но трябва да е качествено и да знаеш как да го поднесеш към устата. Когато се хапва баклава,
за пълна наслада малките парченца се обръщат
надолу, за да може захарният сироп да се стича“,
съветва майсторът, който вежливо кани в своята баклаваджийница.
Избрал България за бизнес. Предпочита от раз Шумен, въпреки че е обиколил почти всички градове на страната. Разбира, че в него не се предлагат ориенталски сладкиши.
„Реших да опитам, а и хората да се възползват от моя занаят. Бях убеден, че ще останат доволни. Защото предлагам нещо за всеки вкус и за всеки джоб“, споделя Али Куввет пред „24 часа“. Казва, че майсторлъкът му е наследствен, както и самият бизнес. Определя се като пето поколение баклаваджия.
Али е роден в град Газиантеп, смятан в Турция за столица на баклавата. Едва на 8 години, започнал да помага на баща си. Като поотраснал, тръгнал да показва уменията си в приготвяне на уникални ориенталски сладкиши в някои от ресторантите в курортите Кушадасъ и Мармарис, където получава признание.
„Майстор не се става лесно в този занаят
Не можеш да разчиташ единствено на наследствените си заложби и затова завърших сладкарство“, обяснява Куввет.
В Турция усвоява правенето на 15 вида баклави, а 10 от тях приготвя в сладкарницата си в Шумен. Преди години ангажирал за производството 7 души, но после се разделил с тях. И предпочел да работи сам. Всеки месец изненадва многобройните си клиенти с един нов асортимент – последният е „Султан“.
Стигаме и до тайната на ориенталската баклава – прави се само от натурални качествени продукти.
Трябват фини кори, толкова тънки, че да можеш да прочетеш вестник през тях. В производството се използват машини, но след това пак се налага доразточване. А целта е достигането на съвършено тънък лист, който трябва да се препече добре. Относно маслото е категоричен – да се ползва такова без холестерол.
„Нужно е много търпение и похват. Освен сръчност се изисква и специално брашно
Държа да е от твърда пшеница“, съветва майсторът. В тестото слага сол, вода, яйчен меланж. Може и мляко.
За хубава баклава трябва и качествена плънка“, разкрива майсторът. За произведените в Шумен баклави си доставя шамфъстък от Турция. Ръси го щедро в сладкиша. Ползва и орехи. Уверява, че когато двата вида ядки се смесят, стават чудеса. Припомня, че
шамфъстъкът е всепризнат афродизиак и именно той придава уникален вкус
– стимулира кръвообращението, както и мозъка. Дава много енергия на организма.
С усмивка майсторът споделя, че самият той е баща на осем деца. Единият му син останал в Турция, където върти своя баклаваджийница, а най-малкият – Мехмед, въпреки че е усвоил до съвършенство занаята, е заминал за Германия и избрал друга професия.
Разликата с българската баклава е, че у нас за приготвянето се използват обикновени кори за баница. И така самото парче е по-грубо, няма го този финес и вкус на оригиналната турска баклава, обобщава Куввет.
Освен че се е учил от баща си, майсторът разчитал и на учебници. Не повече от 20 минути са му нужни, за да извае прозрачните листове с размер метър на метър.
„От моите сладкиши не се дебелее. Хапвам по три пъти на ден и пак съм във форма“, признава със задоволство Али.
Всяка година мюсюлманинът задължително спазва месец Рамазан. Издържа един месец на пълен глад от изгрев до залез-слънце, защото вярата във Всевишния му давала сила. Въпреки че работи сам, не се плаши от напрежението по празниците.
За тазгодишния Шекер Байрам в края на март подготовката ще започне след дни
Три поредни години неговата фирма е обявена от община Шумен за дарител и има подобен сертификат. За всеки мюсюлмански празник, както и за Нова година Али Куввет предоставя на Дома за стари хора в града своите сладки изкушения. И така радва обитателите на дома в трудното им ежедневие.
„Животът има такъв смисъл, какъвто сам човек му предаде. Проявеният благороден жест е безценен пример как трябва да се живее, оставяйки следа“, се казва в благодарствено писмо на ръководството на Дома до майстора.
А на въпроса има ли голяма печалба от бизнеса, Али Куввет казва, че разчита и на турската си пенсия от 600 лв. Отчита, че още няма възвръщаемост за вложените средства в Шумен, но иска да продължава да работи. И да мисли за изненади в производството на баклава и сладкиши.
Може понякога да среща трудности, но така е при всеки бизнес. Майсторът знае, че е вярна турската поговорка „Ръка, която дава – получава от Господ“.