СПОРТНА ПАНОРАМА: СТАНИМИРА ПЕТРОВА ДОНЕСЕ ВТОРО ЗЛАТО НА БЪЛГАРИЯ; ДАНИЕЛ АСЕНОВ ОСТАНА СЪС СРЕБЪРЕН МЕДАЛ; ВОЛЕЙБОЛИСТИТЕ НА БЪЛГАРИЯ ЗАГУБИХА ОТ РЕЗЕРВИТЕ НА ИРАН С 3:0; ГРИГОР ДИМИТРОВ СРЕЩУ НЕПОЗНАТ СЪПЕРНИК НА СТАРТА НА “УИМБЪЛДЪН”; ПЛИШКОВА СЕ РАЗПРАВИ С КЕРБЕР НА ФИНАЛА В ИЙСТБОРН; ДЖОКОВИЧ: ФЕДЕРЕР Е НАЙ-ВЕЛИКИЯТ ЗА ВСИЧКИ ВРЕМЕНА

0
1313

СТАНИМИРА ПЕТРОВА ДОНЕСЕ ВТОРО ЗЛАТО НА БЪЛГАРИЯ

Станимира Петрова спечели златен медал в категория до 57 килограма от турнира по бокс за жени на Европейските игри в Минск. На финала тя победи ирландката Михаела Уолш. Двубоят на ринга в Беларус беше равностоен, като Петрова показваше по-добър контрол над мача, а Уолш атакуваше по-настървено след първия рунд. Ирландката обаче така и не стигна до достатъчно точки, защото и Петрова се включваше при размяната на удари. Европейската шампионка спечели с 4:1 съдийски гласа.

Двубоят започна с бърз десен прав удар на Станимира Петрова в главата на ирландката. Последва дясно кроше на българката. Микаела Уолш отвърна с ляв прав. Станимира Петрова свали гарда и чакаше атака на ирландката. Петрова пласира десен прав удар в главата на Уолш. Ирландката отговори с ляв прав удар.

Вторият рунд стартира с десен прав удар на Станимира Петрова. Микаела Уолш върна ляв прав в главата на Станимира Петрова. Ляв ъперкът на българката. Последва клинч, в който Уолш държеше българката с дясната ръка, а лявата удряше. Нова серия от удари в тялото понесе Станимира Петрова. Двете състезателки заиграха повече позиционно. Българката получи ляв прав при размяна на удари. Станимира свали гарда и в стил “Тайсън Фюри” избягваше ударите на ирландката. Мощни удари на Станимира Петрова в серия ляв и десен й донесоха предимство. Десен прав в главата на Уолш малко преди финалния гонг затвърди предимството на Станимира Петрова.

Това е второ злато за България от Игрите в Минск, след като по-рано Мария Оряшкова спечели титла в самбото.

ДАНИЕЛ АСЕНОВ ОСТАНА СЪС СРЕБЪРЕН МЕДАЛ

Българският боксьор Даниел Асенов пропусна възможността да стане за трети пореден път европейски шампион в категория до 52 килограма. Във финала на Европейските игри в Минск той отстъпи с 1:4 съдийски гласа пред испанеца Габриел Ескобар. Асенов не изигра най-добрия си мач на турнира след тежките битки в четвъртфиналите и полуфиналите срещу представители на Франция и Великобритания, но въпреки това не отстъпваше по никакъв начин на Ескобар. Двамата направиха много зрелищен мач, а предимството на новия шампион дойде от по-доброто му начало на срещата.

В последните три минути българският представител увеличи оборотите и засипа съперника си със серия от тежки удари, но това не бе достатъчно, за да промени крайните оценки на съдиите.

ВОЛЕЙБОЛИСТИТЕ НА БЪЛГАРИЯ ЗАГУБИХА ОТ РЕЗЕРВИТЕ НА ИРАН С 3:0

Националният отбор на България за мъже допусна 9-а загуба в Лигата на нациите. Възпитаниците на Силвано Пранди изненадващо паднаха от резервите на Иран с 0:3 (23:25, 23:25, 21:25) пред 6000 зрители в зала “Колодрума” в Пловдив. Волейболистите на Иран пък постигнаха 12-и успех от 14 мача и отново оглавиха класирането в Лигата на нациите с 36 точки.

Наставникът на Иран Игор Колакович смени почти целия си състав, който ден по-рано победи Сърбия с 3:1 в Пловдив. Звездите Мир Сайед Маруфлакрани, Мохамад Мусави, Амир Гафур и другите титуляри получиха почивка, след като “персите” вече се класираха за “финалната шестица” на Лигата на нациите в Чикаго (10-14 юли). Селекционерът на България Силвано Пранди направи 3 смени в състава ни, който победи САЩ с 3:1. Николай Николов, Виктор Йосифов и Тодор Скримов получиха почивка, а като титуляри започнаха Красимир Георгиев, Светослав Гоцев и Розалин Пенчев.

Волейболистите на България поведоха с 3:0 в началото на двубоя след атака на Цветан Соколов и ас на Георги Сеганов, а първото техническо прекъсване дойде при 8:5 след атака на Розалин Пенчев. “Персите” изравниха при 13:13, а второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за България след атака на Красимир Георгиев. Иран стигна до геймбол при 24:23. Красимир Георгиев би началния удар в мрежата и това донесе успеха на Иран в първата част с 25:23.

Пламен Шекерджиев остана на игрището в началото на втората част. В края на първата част той замени Розалин Пенчев, който реализира само 1 точка от 9 атаки. България поведе с 3:2 след атака на Цветан Соколов. Иран изравни при 5:5. България поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване, а второто дойде при 16:15 за Иран. При 15:19 Силвано Пранди взе прекъсване. По-късно Мартин Атанасов съумя да намали разликата само на точка – 22:23. Атака на Цветан Соколов в аут и Иран стигна до геймбол при 24:22. Цветан Соколов намали до 23:24. Игор Колакович взе прекъсване, а веднага след него Иран спечели втората част с 25:23 след страхотна атака на Алиасгар Мояред.

В началото на третата част “персите” поведоха с 3:1, но родните национали изравниха при 4:4. България дръпна с 14:10, а второто техническо прекъсване дойде при 16:13. Двойна блокада на Светослав Гоцев и Цветан Соколов даде аванс на България от 2 точки при 19:17. Последва импулс в играта на “персите”, които поведоха с 21:20 след блокада срещу Виктор Йосифов. Иран стигна до мачбол при 24:21, след като тройна блокада спря атака на Мартин Атанасов. “Персите” стигнаха до успеха в третата част с 25:21 и в мача с 3:0 гейма, след като Мартин Атанасов атакува в аут.

Цветан Соколов стана най-резултатен за България с 20 точки, а Мартин Атанасов добави още 9 точки.

В класирането в лигата Иран води с 36 точки след 12 победи и 2 загуби. България е на 12-а позиция с 13 точки от 5 победи и 9 поражения.

Късно вчера България приключва участието си в турнира с мач срещу Сърбия, а Иран игра със САЩ.

LONDON, ENGLAND – JUNE 19: Grigor Dimitrov of Bulgaria plays a backhand during his match against Damir Dzumhur of Bosnia on Day Two of the Fever-Tree Championships at Queens Club on June 19, 2018 in London, United Kingdom. (Photo by Matthew Stockman/Getty Images)

ГРИГОР ДИМИТРОВ СРЕЩУ НЕПОЗНАТ СЪПЕРНИК НА СТАРТА НА “УИМБЪЛДЪН”

Квалификантът Корентен Муте ще е първото препятствие пред Григор Димитров в тазгодишното издание на “Уимбълдън”. 20-годишният французин е 85-и в световната ранглиста на АТР, като това е върхово класиране в неговата кариера. Муте е левичар, а бекхенд изпълнява с две ръце. Той е доста по-нисък от Григор – 175 срещу 190 см за първата ни ракета. Корентен е част от професионалната верига от 2016 година, а през този сезон може да се похвали с победа над №26 Гуидо Пея с 6:3, 6:1, 2:6, 7:5 във втория кръг на “Ролан Гарос”. Корентен Муте няма спечелена титла в тура до момента. Той започна 2019 година като №152 в света, но за шест месеца успя да се изкачи до №85. Това ще е дебют за него на “Уимбълдън”.

Двамата нямат официални мачове помежду си. Победителят от този двубой ще срещне във втория кръг 18-годишния канадец Феликс Оже-Алиасим или сънародника му от чешки произход Вашек Поспишил. Феликс е смятан за един от най-големите таланти в мъжкия тенис, а само преди седмица той отстрани Григор с 6:4, 6:4 в първия кръг на турнира в Куинс. Димитров е в половината на Новак Джокович, а освен Алиасим от поставените най-близо до него е №16 Гаел Монфис.

Най-добрият български тенисист ще започне “Уимбълдън” като №48 в световната ранглиста. За него това ще бъде 10-о участие на “свещената трева” при мъжете. В последната си година като юноша той спечели титлата в Лондон през 2008-а, а след това при мъжете достига до полуфинал през 2014 година след успех над фаворита на домакините Анди Мъри. Там обаче той е спрян от Новак Джокович с 6:4, 3:6, 7:6(2), 7:6(7). Миналата година Григор Димитров отпадна още в първия кръг след загуба от Стан Вавринка с 6:1, 6:7(3), 6:7(5), 4:6, така че сега няма точки за защитаване.

ПЛИШКОВА СЕ РАЗПРАВИ С КЕРБЕР НА ФИНАЛА В ИЙСТБОРН

Чехкинята Каролина Плишкова спечели за втори път след 2017 година титлата от турнира по тенис на трева в Ийстборн. На финала тя победи с 6:1, 6:4 германката Анжелик Кербер в мач, който продължи само 73 минути. За поставената под №4 и участвала с “уайлд кард” Кербер това е втора загуба на финал в Ийстборн след поражението й от американката Мадисън Кийс през 2014 година.

Поставената под №2 Плишкова започна отлично срещата, печелейки първите 4 гейма, което й подсигури спечелването на първия сет след точно половин час игра. Още в първия гейм на втория сет чехкинята направи нов пробив, който бе се оказа и единствен в частта.

С успеха Плишкова затвърди отличната си форма преди започващия днес трети турнир от “Големия шлем” – “Уимбълдън”. Чехкинята спечели всичките си срещи в Ийстборн, без да загуби сет. За нея това е 14-а титла в кариерата й и трета за сезона. Плишкова записа сега 5-а победа срещу германката, която пък остава със 7 успеха срещу чехкинята.

В надпреварата при мъжете в Ийстборн триумфира Тайлър Фриц. Той спечели първата си титла в турнирите от веригата на АТП, след като в изцяло американски финал на трева в Ийстбърн победи Сам Куери с 6:3, 6:4. Срещата продължи само час и две минути, а 21-годишният Фриц спечели по веднъж подаването на съперника си и в двата сета, което му бе достатъчно за крайния успех. Интересното е, че Фриц реализираше пробиви още в първите сервис геймове на Куери в срещата. За победата си в турнира Фриц ще вземе 118 хиляди долара от наградния фонд и от днес за първи път ще влезе в топ 40 на ранглистата при мъжете.

ДЖОКОВИЧ: ФЕДЕРЕР Е НАЙ-ВЕЛИКИЯТ ЗА ВСИЧКИ ВРЕМЕНА

Световният №1 Новак Джокович коментира една от горещите теми от последните дни – системата, която организаторите на “Уимбълдън” използват при поставянето на играчите в схемата. Роджър Федерер е поставен под №2 (което означава, че може да срещне Джокович само на финала), а Надал е №3, въпреки че в световната ранглиста испанецът е втори, а швейцарецът – трети.

Надал изрази недоволството си от решението на организаторите на The Championships, а Джокович призна, че е леко изненадан. В същото време сърбинът определи Роджър Федерер като “най-великия играч за всички времена”. “Това са техните правила и човек трябва да ги уважава, въпреки че е малко изненадващо, честно казано”, коментира Джокович, цитиран от “Ройтерс”. Сърбинът изигра първия си мач на трева за сезона и победи чилиеца Кристиан Гарин с 6:2, 6:4 на демонстративния турнир The Boodles. “Роджър е най-великият играч за всички времена и е спечелил повече титли на “Уимбълдън” от всеки друг в историята, така че ако някой го заслужава, това е той. Но в същото време той измества от мястото на втори поставен не другиго, а Надал, така че това е малко изненадващо, честно казано”, допълни Джокович.