ФУТБОЛИСТИТЕ НА ДОБРУДЖА ПРОДЪЛЖАВАТ БЕЗ ГРЕШКА

Четвърта поредна победа в първенството на Североизточната трета лига записа отборът на Добруджа. В мач от петия кръг момчетата на Светослав Петров се наложиха като гости над състава на Кубрат с 4:0. В 15-ата минута „жълто-зелените” създадоха добра ситуация пред вратата на съперника, но шансът им изневери – след удар на Симеон Митев с глава топката срещна гредата. Добруджанци продължиха да нападат, но грешаха в завършващата фаза на атаката и нулевото равенство се запази до почивката.

След подновяването на играта добричлии бяха пълни господари на терена и отбелязаха четири гола. В 62-ата минута Кристиан Пешков откри резултата от дузпа, отсъдена за игра с ръка в наказателното поле на домакините. В 76-ата минута авторът на първото попаднеие центрира, а Антоан Вълчев с глава прати топката за втори път в мрежата на Кубрат. Третия гол отбеляза Кристиан Пешков десет минути преди края на срещата с удар извън наказателното поле. Крайното 4:0 оформи Иво Вихренов след самостоятелен пробив в 89-ата минута.

След този успех Добруджа има вече 12 точки в актива си и е единственият отбор в групата, който няма загубена точка от началото на сезона.

Успешен се оказа петият кръг и за отбора на Калиакра 1923 (Каварна), който се наложи над Хитрино (Хитрино) с 4:1. Със същия резултат Септември 98 (Тервел) победи състава на Ботев (Нови пазар).

21 септември 2019 г., събота, 17:00 ч.

Хитрино (Хитрино) – Тополи 2010 (Тополи)

Добруджа 1919 (Добрич) – Черноломец (Попово)

Ботев (Нови пазар) – Суворово 1 (Суворово)

Шумен 2007 (Шумен) – Септември 98 (Тервел)

Калиакра (Каварна) – Светкавица (Търговище)

22 септември 2019 г., неделя, 17:00 ч.

Устрем (Дончево) – Кубрат 2016 (Кубрат)

Бенковски (Бяла) – Локомотив (Русе)

ЛЕВСКИ РАЗБИ ЧЕРНО МОРЕ ЗА ЕДНО ПОЛУВРЕМЕ

Отборът на Левски разби Черно море с 3:0 за едно полувреме в мача от 9-ия кръг на efbet Лига на стадион “Георги Аспарухов”. Станислав Иванов (21), Паулиньо (31) и Найджъл Робърта (35) бяха точни за домакините. Успехът доближи 26-кратните шампиони на точка от шампиона Лудогорец, който има 21 точки. Столичани са на второ място с 20 точки. Черно море пък остана без победа в седми пореден мач, като последният успех бе с 3:1 срещу ЦСКА-София на “Българска армия”. Варненци останаха на седмо място с 11 точки.

Двубоят започна на ниски обороти. Жоржиньо отбеляза гол в 10-ата минута след центриране от ъглов удар, но попадението беше отменено поради фаул на Даниел Димов срещу Тиам и Ейолфсон. В 11-ата минута Стаси Иванов пропусна да се разпише, след като стреля над гредата. Левски се възползва от подарък на “моряците” в 21-ата минута и поведе в резултата. Тогава двамата дебютанти Милодраг Миятович и Фахт Актау сбъркаха, а Станислав Иванов се възползва от грешката им. Защитникът пресече дълго подаване към младежкия национал и тръгна да връща топката към Миятович, който напусна вратата си. Така Иванов и Актау се втурнаха към топката, а играчът на домакините я прати в мрежата. Десет минути по-късно Левски удвои, а автор на гола беше Паулиньо. Бразилецът подхвана хубава атака на “сините”, след което прати топката в мрежата с глава, засичайки центриране на Иван Горанов. Попадението беше негово първо през този сезон на “Герена” и общо пето във всички турнири. Три минути по-късно втори гол на гостите беше отменен поради засада. При следващата атака Левски вкара трети гол. Нова добра атака на 26-кратните шампиони завърши с попадение на Найджъл Робърта. Той получи подаване от Мазурек и с плътен удар в долния ляв ъгъл на вратаря се разписа за пети път в първенството. “Моряците” отвърнаха с опасен удар на Васил Панайотов, който мина покрай гредата, а след това удар на Димов с глава се отби в ръката на Райнов. Гостите поискаха дузпа, но такава не бе отсъдена.

Втората част започна с една промяна от страна на Илиев. Той остави в съблекалнията разочаровалия Актау, а на негово място влезе Аристоте Н`Донгала. Нападателят от Конго пропусна да върне един гол още с първото си докосване. В 58-ата минута Миятович спаси вратата си от гол. Черногорецът парира удар на Минчев от два метра, след като младокът се възползва от грешка на Миланов, който не прецени добре центриране отляво. Нов удар на Панайотов мина встрани от целта, а в 64-ата минута попадение на Тиам беше правилно отменено.

Така Левски записа своя 72-и успех срещу Черно море от 120 мача, докато победите за гостите останаха 18, а от тях едва три са в столицата. Равенствата пък са 30.

След пет дни играчите на Илиев приемат Ботев (Пловдив), докато Левски гостува на стадион “Славия” в квартал “Овча купел”.

Лудогорец (Разград) – Арда (Кърджали) – пряко по Диема спорт

23 септември 2019 г., понеделник, 17:30 ч.

Етър (В. Търново) – Витоша (Бистрица) – пряко по Нова спорт

РЕАЛ (МАДРИД) И БАРСЕЛОНА В БИТКА ЗА КЛОП И ВАН ДАЙК

Реал (Мадрид) и Барселона са конкуренти за привличането на защитника Вирджил ван Дайк от Ливърпул и мениджъра на европейския клубен шампион Юрген Клоп. Вестник “АС” пише, че двата испански гранда имат нужда от смяна на треньорския си екип, както се нуждаят и от свежи нови попълнения в съставите си.

Германският специалист изведе “червените” от Мърсисайд до титлата в Шампионската лига през 2019 година. Холандският национал Ван Дайк премина от Саутхамптън в Ливърпул за 75 милиона лири, а сумата при евентуален негов трансфер в Барса или Реал (Мадрид) може да се увеличи поне двойно.

В момента старши треньор на Реал (Мадрид) е Зинедин Зидан, докато начело на Барселона е Ернесто Валверде. Двамата специалисти понесоха критики в самото начало на новия сезон в Испания и не е сигурно, че ще запазят постовете си в края на шампионата.

ФИОРЕНТИНА ПРОПУСНА ДА НАКАЖЕ ЮВЕНТУС

Отборите на Фиорентина и Ювентус не излъчиха победител в дербито помежду си от 3-ия кръг на Серия “А”. Срещата на “Артемио Франки” приключи при резултат 0:0. Домакините обаче повече трябва да съжаляват, че не взеха трите точки, тъй като създадоха по-добрите положения в мача.

Треньорът на домакините Винченцо Монтела бе избрал в този мач да започнат Федерико Киеза и Франк Рибери в атака. В средата на терена пък бяха Милан Бадел, Гаетано Кастовили и Ерик Пулгар. В същото време Маурицио Сари, който записа първия си официален мач на скамейката на Юве, бе предпочел да заложи на Гонсало Игуаин, Кристиано Роналдо и Дъглас Коста в предни позиции. В средата на терена пък действаха Блес Матюиди, Миралем Пянич и Сами Кедира.

Срещата не започна добре за Юве. Още в 6-ата минута Дъглас Коста почувства някакви болки в бедрото и поиска смяна. На негово място влезе Федерико Бернардески, който бе посрещнат с бурни освирквания от трибуните. В 15-ата минута Войчех Шчесни бе на косъм да сътвори голяма глупост. В опит да изрита топката напред, той уцели притисналия го Федерико Киеза и по чудо топката не се озова във вратата. Минута по-късно полският вратар трябваше да се намесва решително след грешка на съотборник, който върна неразчетено и изведе Рибери на добра позиция, но Шчесни със самоотвержена намеса попречи на французина да отбележи отблизо. В 19-ата минута Фиорентина имаше нова голова възможност. Отново Рибери бе изпуснат и отправи силен шут по земя, като отново вратарят на Юве трябваше да показва блестящ рефлекс. В ответната атака Юве стигна до първия си точен удар. Блес Матюиди стреля силно и Бартоломей Драговски трябваше да се намесва решително. В 35-ата минута Киеза отправи коварен далечен удар по земя, но Шчесни бе заел добра позиция и уверено улови. В самия край на полувремето Юве остана без още един титуляр. Миралем Пянич също се контузи и на негово място влезе Родриго Бентанкур.

И второто полувреме започна с по-добра игра на “виолетовите”, които повече задържаха топката и по-често поглеждаха към вратата на съперника. В 62-ата минута Маурицио Сари бе принуден да направи и трета принудителна смяна. Данило също се контузи и бе заменен от Хуан Куадрадо. В 64-ата минута Ювентус организира добра контраатака, но тя завърши с доста разочароващ удар на Роналдо, който бе право в ръцете на вратаря. В 68-ата минута и на Фиорентина се наложи да прави принудителна смяна. Франк Рибери напусна, а на мястото му влезе Кевин-Принс Боатенг. В 74-ата минута гостите имаха нова добра възможност. Кедира нахлу в наказателното поле и реши да търси пас към Роналдо, но в последния момент защитник изби топката и не позволи на португалеца да стреля. Три минути след това обаче “виолетовите” пропуснаха една от най-добрите си възможности. При едно центриране от корнер Никола Миленкович стреля с глава и Шчесни трябваше да се намесва решително. В 85-ата минута Роналдо опита атрактивна задна ножица, но ударът му не се получи и премина над вратата. В добавеното време Киеза намери Боатенг с прекрасно центриране, но ударът на нападателя премина покрай вратата.

Така бе спряна победната серия на Ювентус от началото на сезона и “бианконерите” загубиха първи точки. Фиорентина пък солжи край на лошото си начало от две загуби, макар тимът да продължи негативната серия, започнала още миналия сезон, от 17 поредни срещи без успех.

След този мач Юве е временно на върха със 7 точки, но и с мач повече от преследвачите си. Фиорентина пък записа първа точка и се намира на 16-ата позиция в таблицата.

ВЕНГЕР ЩЕ СТАНЕ ТЕХНИЧЕСКИ ДИРЕКТОР НА ФИФА

Бившият мениджър на Арсенал Арсен Венгер ще стане технически директор на Международната футболна федерация (ФИФА) в следващите няколко дни, съобщава The New York Times. Той ще отговаря за подобряването на стандартите в треньорската професия, както и за консултиране в други области на играта.

ФИФА възнамерява да попълни редиците си с известни футболни хора, след като бе напуснатa от Марко ван Бастен и Звонимир Бобан.

Венгер напусна Арсенал през 2018 г. след 22 години в клуба. Сега 69-годишният французин е безработен.

КАЛИАКРА ПРИЕМА СЕПТЕМВРИ ЗА КУПАТА НА АМАТЬОРСКАТА ЛИГА

Отборът на Калиакра ще играе днес със Септември (Тервел) в мач от турнира за Купата на Аматьорската футболна лига. Срещата е в Каварна от 17.00 часа, научихме от председателя на Областния съвет на БФС Иван Манолов. Главен съдия ще бъде Росен Минев, а асистенти – Светлин Станчев и Валентин Атанасов. Припомняме, че в областния етап от надпреварата се включиха пет отбора – освен четирите състава, играещи в Североизточната трета лига – Добруджа, Калиакра (Каварна), Септември (Тервел) и Устрем (Дончево), в състезанието се включи и един тим от областната група – Спортист (Генерал Тошево).

В първия кръг Септември се наложи на свой терен над Устрем (Дончево) с 3:2, докато Калиакра почиваше. Победителят в днешния двубой се класира за финала на областния етап на турнира за Купата на аматьорската лига. Там той ще се изправи срещу лидера в третия ешелон Добруджа, който стигна до финала, след като спечели гостуването си на Спортист (Генерал Тошево) с 3:1.

Орловец 2008 (Победа) – Рилци (Добрич)

Христо Ботев (Стожер) – Спортист 2011 (Г. Тошево)

Царичино (Царичино) – Албена 97 (Оброчище)

Добруджанец (Овчарово) – Интер (Добрич)

Партизан (Василево) – Дружба (Люляково)

Лозенец 2015 (Лозенец) – Калиакра 1 (Каварна)

Дружба Б (Безмер) – Спартак (Зърнево)

Спортист (Стефаново) – Заря 2006 (Крушари)

Вихър (Жегларци) – Вихър 2013 (Бранище)

Искра 41 (Бенковски) – Стрела 2004 (Орляк)

Добр. спортист (Ст. Караджа) – Сокол 2012 (Соколово)

КЛОП: МАН СИТИ Е НАЙ-ДОБРИЯТ ОТБОР В СВЕТА

Мениджърът на Ливърпул Юрген Клоп постави Манчестър Сити на най-високото стъпало, въпреки че мърсисайдци са европейски шампиони и в момента водят с пет точки пред “гражданите” в Премиър лийг. “Ние не можем да бъдем най-добрият отбор в Европа, защото Ман Сити е най-добрият отбор в света – а това е същата планета, за която съм чувал”, заяви германецът на пресконференция преди снощния мач с Наполи в Шампионската лига. “През миналия сезон бяхме наистина много добри. Не съм сигурен, че бяхме най-добрият отбор в Европа, но бяхме наистина добри в точните моменти и затова спечелихме Шампионската лига”, сподели той.

Часове преди мача на “червените” с Наполи Клоп коментира и думите на своя мениджър Морко Козик, който по-рано през седмицата заяви, че английският климат може да повлияе на продължаването на договора на 52-годишния специалист с клуба. “Агентът ми искаше да се пошегува. Затова аз ще бъда сериозен. Това беше германски хумор, който разбира се, никой не разбра. Устройва ме британският климат, нямам никакви проблеми с него. Искам да повторя, че никога не съм си избирал работа съобразно климатичните особености на града. Също така и климатът никога не е бил причина да напусна страната. Тази история изобщо не стои на дневен ред”, цитиран бе Клоп от португалския вестник “А Бола”.

КЕШЕРЮ ОСТАВА В ЛУДОГОРЕЦ ДО ПЕНСИЯ

Мениджърът на Клаудиу Кешерю Богдан Апосту обяви пред медиите в Румъния, че клиентът му вероятно ще остане в Лудогорец, докато се пенсионира. Кешерю има договор с разградчани до лятото на 2020 година, като е възможно тази есен да го удължи, като в скоро време се очаква двете страни да седнат на преговори. “Клаудиу може да отиде в други шампионати, но не иска, защото вече няма финансова мотивация. Спечелил е достатъчно пари, за да си позволи свободата да избира къде да играе. За него оферти не липсват, включително и това лято. Имаше предложение от Трабзонспор, но той не искаше. Клаудиу има изключително утвърден статус в Лудогорец. Вероятно ще остане в клуба, докато се пенсионира. Собственикът там наистина го обича. Той е един от важните играчи, като член от семейството на Лудогорец е. И това вероятно е една от причините той да иска да се пенсионира там, независимо още колко време ще играе – година, две или три. Той чувства, че още може да играе на високо ниво”, коментира Апосту пред ProSport.ro.

В началото на декември румънският национал ще навърши 33 години. Той дойде при разградчани през 2015 година. Постепенно се превърна в реализатор №1 на “орлите”. Неизменна част е и от държавния тим на родината си.

НЕЙМАР СЕ ПРЕВЪРНА В ГЕРОЙ ПРИ ЗАВРЪЩАНЕТО СИ ЗА ПСЖ

Отборът на Пари Сен Жермен победи Страсбург като домакин с минималното 1:0 в двубой от 5-ия кръг на Лига 1. Единственото попадение в мача отбеляза Неймар в добавеното време.

Бразилската звезда на френския шампион записа първи мач за тима през този сезон, след като пропусна предишните срещи заради контузия и трансферната сага около бъдещето му. Той беше освиркван по време на целия мач от феновете на отбора и дори имаше обиден транспарант по негов адрес. Въпреки това нападателят беше най-дейният играч на парижани, що се отнася до ударите в двубоя. Усилията му се отплатиха във втората минута от добавеното време, когато засече със задна ножица центриране на Абду Диало, за да донесе победата за ПСЖ. Неймар дори се разписа за втори път в последните секунди на мача, но попадението беше отменено заради засада. Новото попълнение на тима Мауро Икарди стартира двубоя като резерва, но влезе в игра в 63-ата минута на мястото на Ерик Максим Чупо-Мотинг. Дошлият от Реал (Мадрид) Кейлор Навас дебютира на вратата с пълни 90 минути.

Така ПСЖ задържа първото място в класирането с 12 точки, докато Страсбург е на 18-а позиция с 3 пункта.

ЛИВЪРПУЛ НАУЧИ СЪПЕРНИЦИТЕ СИ ЗА СВЕТОВНОТО КЛУБНО ПЪРВЕНСТВО

Девет години след като получи правото да организира Световното първенство по футбол през 2022 година, Катар ще има шанса да се докаже като готова за големи събития страна със Световното клубно първенство, което ще се проведе в Доха.

Победителят в Шампионската лига Ливърпул се очертава като фаворит в планираната за 11-21 декември клубна надпревара, още повече че влиза от полуфиналите. След тегления вчера жребий стана ясно, че Ливърпул ще играе на полуфинал на 18 декември, което е националният празник на Катар, срещу победителя от мач с участието на Монтерей (Мексико).

По принцип Катар ще бъде домакин на следващите две издания на Световното клубно първенство. ФИФА се опитва да промени формулата с радикален рестарт от 2021 година, като предлага турнир с участието на 24 отбора, от които осем европейски, и с турнир в Китай.

Макар и мащабите да са различни и турнирът на седемте клубни отбора да не тества напълно готовността на Катар за приемане на четириседмично Световно първенство, то емирството ще даде ясни сигнали как ще очаква отбори, фенове, журналисти и случайни туристи.

Жребият вчера определи шампионът на Южна Америка да стартира от другия полуфинал. Там носителят на „Копа Либертадорес” ще се изправи срещу победителя от мача Есперанс (Тунис) – шампион на Африка, и шампиона от Азиатската шампионска лига. Полуфиналът с участието на първенеца на Южна Америка е на 17 декември, а финалната среща и мачът за 3-ото място са на 21 декември.

В предварителният кръг, на 11 декември, ще участва представителят на домакините Ал Сад (Катар), който ще играе с Йънген Спорт (Нова Каледония) – шампион на зона Океания. Но тъй като Ал Сад все още е в битката за Шампионската лига на Азия, то каледонците могат да се изправят срещу финалиста при успех на катарския тим през ноември. Победителят от този мач отива да играе с мексиканския Монтерей и евентуално срещу Ливърпул на полуфинала.

КОНТЕ: НЯМАМЕ КОНКРЕТНИ ЦЕЛИ В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА

Треньорът на Интер Антонио Конте отказа да постави някакви конкретни цели пред отбора в Шампионската лига. “Нерадзурите” стартират участието си в група “F” на турнира с домакинство на Славия (Прага). За миланския гранд обаче голямата битка ще е с Барселона, като двата тима бяха в една група и през миналия сезон. “Искаме да зарадваме феновете си, да играем футбол, който да ги вълнува и с който да могат да се идентифицират. Трудно е да поставяме някакви цели, ще видим как ще се развият нещата. Важното е да даваме 110 процента и да не съжаляваме за нищо. Знам колко трудно е да спечелиш Шампионската лига и колко тежко е да загубиш на финала. Това е турнир, в който един инцидент – къде ще отиде определен удар, накъде ще отскочи топката, след като удари гредата – може да промени всичко. Трябва да се вземат под внимание толкова много фактори – моментната форма, наказанията, програмата. Това, че Барселона е в нашата група, е доста вълнуващо. В този мач ще покажем най-доброто от себе си. Вярвам, че на “Камп Ноу” не са щастливи, че трябва да срещнат Интер. Когато се изправим срещу най-силните отбори, ще разберем къде се намираме”, смята Конте.

НАПРЕЖЕНИЕ МЕЖДУ НОЙЕР И ТЕР СТЕГЕН

Капитанът на германския национален тим Мануел Нойер не е доволен от думите на Марк-Андре тер Стеген, който тези дни за пореден път изрази разочарованието си, че продължава да е резерва според вижданията на Йоахим Льов. “Смятам, че Тер Стеген е добър вратар и се представя много силно, но не съм сигурен, че казаното ни помага – заяви Нойер пред Sky. – Ние сме едно цяло като отбор и трябва да се държим като такъв. Разполагаме с изключителни вратари. Кевин Трап и Бернд Лено също са много силни и също искат да пазят, а не да стоят на пейката. Вратарите също трябва да се подкрепят един друг.”

Стражът на Барса има четири мача за Бундестима от началото на 2018 година. Льов му обеща, че ще му даде шанс по време на тези европейски квалификации.