ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: МОМЧЕТАТА НА СТЕФАН СЛАВОВ ВКАРАХА 10 ГОЛА НА МОНТАНА; ЛИВЪРПУЛ НАПРАВИ КРАЧКА КЪМ ПОЛУФИНАЛА СЛЕД УДАРНО ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ; ТОТНЪМ ПРОНИЗА МАНЧЕСТЪР СИТИ В ПЪРВИЯ ДУЕЛ; ЛУИС СУАРЕС ИСКА НОВ ДОГОВОР; САРИ: ЩЕ БЪДЕ ТРУДНО ДА ЗАДЪРЖИМ АЗАР

0
1465
LIVERPOOL, ENGLAND - APRIL 09: Mohamed Salah of Liverpool is challenged by Felipe of FC Porto during the UEFA Champions League Quarter Final first leg match between Liverpool and Porto at Anfield on April 09, 2019 in Liverpool, England. (Photo by Julian Finney/Getty Images)

МОМЧЕТАТА НА СТЕФАН СЛАВОВ ВКАРАХА 10 ГОЛА НА МОНТАНА

Отборът на Лудогорец, треньор на който е добричлията Стефан Славов,  разби с категоричното 10:0 Монтана в мач от 22-ия кръг на Елитната юношеска група до 17 години. Двата отбора премериха сили на изкуствения терен в комплекса “Гнездо на орли”. Домакините бяха пълни господари, а за гостите това беше поредната тежка загуба. Само преди два кръга Монтана падна с 1:20 от Левски, а след 22 мача има баланс от 1 победа, 1 равенство и 18 загуби при голова разлика 14:107.

През първото полувреме момчетата на Стефан Славов отбелязаха три попадения. Техни автори станаха Станислав Пемперски, Хидает Хюсеин и Калоян Симеонов, съответно във 2-ата, 19-ата и 37-ата минута. През втората част “орлите” добавиха цели 7 попадения. Хидает Хюсеин оформи хеттрик, след като реализира в 55-ата и 82-ата минута. Стефан Статев се разписа в 62-ата и 75-ата минута, а Калоян Симеонов, Георги Николов и Стилиян Спасов – съответно в 57-ата, 70-ата и 85-ата минута. “Съперникът определено не показа големи достойнства в играта си и победата ни бе закономерна и напълно заслужена. Можехме да отбeлежим и повече голове, но не винаги бяхме достатъчно концентрирани при последния пас и завършващия удар. Дано продължаваме да играем все така убедително и резултатно”, коментира Стефан Славов.

Отборът на Лудогорец е пети в класирането с 44 точки. Лидерът Ботев (Пловдив) има 57. Втори е Левски с 53, следват ЦСКА и Септември (София) с по 48 точки.

Рилци (Добрич) – Интер (Добрич)

Дружба (Люляково) – Спортист 2011 (Г. Тошево)

Орловец 2008 (Победа) – Лозенец 2015 (Лозенец)

14 април 2019 г., неделя, 17:00 ч.

Албена 97 (Оброчище) – Добр. спортист (Ст. Караджа)

Дружба Б (Безмер) – Спартак (Зърнево)

Добруджанец (Овчарово) – Вихър (Жегларци)

Искра 41 (Бенковски) – Спортист (Стефаново)

Стрела 2004 (Орляк) – Вихър 2013 (Бранище)

Заря 2006 (Крушари) – Сокол 2012 (Соколово)

ЛИВЪРПУЛ НАПРАВИ КРАЧКА КЪМ ПОЛУФИНАЛА СЛЕД УДАРНО ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ

Ливърпул изигра силен първи 1/4-финал с Порто и заслужено победи с 2:0 “драконите” на “Анфийлд”. Селекцията на Юрген Клоп действаше с много настроение и разнообразие и успя да вкара два гола още до почивката. Точни бяха Наби Кейта (5′) и Роберто Фирмино (26′). През второто полувреме мърсисайдци понамалиха темпото, но въпреки това взеха комфортен аванс преди реванша, който е след седмица. Гостите от Португалия имаха голяма заслуга за това този двубой да бъде толкова зрелищен, тъй като се опитваха да играят открито. Марега пропусна няколко добри ситуации за Порто, но се видя, че разликата в класите на двата тима е значителна. Двата отбора се срещнаха преди година в същия турнир, като тогава мърсисайдци отстраниха своя съперник с общ резултат 5:0.

Гостите започнаха агресивно, като опитваха да пресират мърсисайдци още в тяхната половина. При първата си атака обаче Ливърпул излезе напред в резултата. Мане центрира по земя отляво към Фирмино, който върна назад към Наби Кейта. Халфът стреля от 15-ина метра, получи се рикошет в крака на Торес и топката се озова във вратата на Касийяс. Така още в петата минута Ливърпул взе аванс. Попадението вдъхна още по-голяма увереност на домакините, които продължиха да атакуват в следващите минути. Мохамед Салах бе изключително активен и на два пъти проби много опасно по десния фланг, но “червените” така и не успяха да стигнат до завършващ удар в тези ситуации. В 18-ата минута Салах отправи удар от движение от границата на наказателното поле, но Касийяс се справи, макар че за миг изпусна топката. Доминацията на Ливърпул се материализира във втори гол в 26-ата минута, когато Хендерсън изведе много добре Александър-Арнолд зад отбраната. Десният бек веднага центрира към Фирмино, който засече топката отблизо. Критичният момент за домакините бе малко след 30-ата минута, когато първо Алисон спаси много опасен удар на Марега, а след това се получи разбъркване, при което стражът на Ливърпул плесна топката, която докосна ръката на Александър-Арнолд и излезе в корнер. Това се случи около самата аутлиния. Гостите поискаха дузпа, а главният рефер Антонио Матеу Лаос потърси помощта на ВАР, като неговите асистенти в стаичката прецениха, че 11-метров наказателен удар не трябва да бъде отсъждан. При последвалия корнер Марега отново получи шанс да стреля отблизо, но Алисон пак спаси. Малко след това пък Фирмино пропусна чудесна възможност да отбележи трети гол за мърсисайдци, след като получи много добро подаване от Хендерсън, но стреля над вратата.

В 48-ата минута Садио Мане вкара, след като засече от въздуха центриране на Хендерсън. Попадението обаче бе отменено заради много тънка засада на сенегалеца.  Решението бе потвърдено от ВАР. 20 минути преди края техничен удар на Мане премина много близо до лявата греда на вратата на Касийяс. В 79-ата минута Марега, който единствен притесняваше отбраната на Ливърпул, получи добро извеждащо подаване, но стреля неточно. В 83-тата минута гостите имаха претенции за дузпа след падане на Фелипе след единоборство с Александър-Арнолд. Веднага след това обаче в другото наказателно поле Салах вдигна крак и влезе  грубо в крака на Перейра. Египтянинът се размина в тази ситуация, тъй като можеше да получи дори червен картон за  проявата си. Матеу Лаос обаче явно не видя положението, а видеоасистентите му решиха, че това влизане не подлежи на санкция.

Така Ливърпул взе удобен аванс и направи голяма крачка към класиране на полуфиналите.

ТОТНЪМ ПРОНИЗА МАНЧЕСТЪР СИТИ В ПЪРВИЯ ДУЕЛ

Отборът на Тотнъм постигна ценна победа с 1:0 над Манчестър Сити в първия 1/4-финал от Шампионската лига в Лондон и нанесе първа загуба на “гражданите” от 14 двубоя поред във всички турнири. В герой за домакините се превърна кореецът Хеунг-Мин Сон, който вкара единственото попадение в мача в 78-ата минута. “Гражданите” пък пропуснаха дузпа след четвърт час игра, след като Юго Лорис отрази удара на Серхио Агуеро. Лошата новина за домакините е контузията на Хари Кейн, който напусна игра и е под въпрос за реванша след седмица.

Двубоят се изигра при отлична атмосфера на новия стадион на Тотнъм, а първата атака беше за състава на гостите, но ударът на Давид Силва мина встрани от целта. В началните минути Манчестър Сити беше отборът, който владееше повече топката. В 10-ата минута Рахийм Стърлинг осъществи пробив и стреля. Оказа се, че Дани Роуз е играл с ръка, което се установи след намесата на ВАР. Стражът на домакините Уго Лорис обаче отрази удара на Серхио Агуеро от бялата точка и резултатът се запази. Така френският страж запази 100-процентовата си успеваемост при наказателните удари в календарната година, като това беше третата му отразена дузпа през 2019-а.

Отговорът на Тотнъм не закъсня и в следващата атака се стигна до опасност пред вратата на гостите, но отбраната се справи с Хари Кейн и Деле Али. “Шпорите” получиха импулс в играта и стигнаха до добро положение, завършило с удар на Хари Кейн, но Едерсон спаси. В ответната атака и “гражданите” затрудниха отбраната на Тотнъм. В 37-ата минута се стигна до разбъркване пред вратата на Манчестър Сити след центриране на Сон отляво, завършило с удар на Алдервейрелд. В 39-ата минута Агуеро се пребори за топката и опита късмета си с удар от далечно разстояние. Изстрелът обаче не затрудни Лорис, след като кълбото мина покрай лявата греда. В 42-ата минута Дани Роуз получи добра възможност да открие резултата от пряк свободен удар вдясно от вратата. Ударът му намери рамките на вратата, но топката попадна директно в ръцете на Едерсон. В добавеното време Агуеро стреля към вратата, но топката мина встрани. Това беше и последната възможност през първите 45 минути и почивката дойде при 0:0.

Втората част започна без промени и в двата състава. Първото положение беше отново пред вратата на Лорис. Френският страж отрази удара на Стърлинг, но нямаше футболист на Сити, който да стигне до отскочилата топка. В ответната атака удар на Сон мина встрани. Две минути по-късно кореецът отново пропусна. В 53-ата минута вратарят на Сити Едерсон пострада след сблъсък във въздуха, но продължи игра. Звездата на домакините Хари Кейн обаче напусна терена, след като получи травма. Нападателят на Тотнъм беше настъпен от Фабиан Делф и излезе, накуцвайки, а на мястото му се появи Лукас Моура. Още с появата си на терена той принуди Марез да го фаулира и да получи жълт картон. “Гражданите” стигнаха до добра ситуация след слалом на Стърлинг пред наказателното поле, завършило с удар. Постепенно темпото спадна, а в 70-ата минута Гуардиола извърши и първата си смяна, като пусна в игра Жезус на мястото на Агуеро. В 78-ата минута Тотнъм стигна до гол чрез корейската си звезда Хеунг-Мин Сон, който изскочи отляво, достигна топката на аутлинията, върна се назад и след завъртане успя да преодолее Едерсон, като топката мина под плонжа му. Наложи се намесата на ВАР, преди голът да бъде признат, тъй като имаше съмнения за засада на корееца, но в крайна сметка попадението беше признато. Домакините успяха да удържат аванса си, макар в края играта на Сити да се оживи след късните смени на Джосеп Гуардиола, който пусна в игра Кевин де Бройне и Лерой Сане. Така “шпорите” спечелиха първата битка със Сити, но изходът на войната ще стане ясен след реванша на “Етихад”.

ЛУИС СУАРЕС ИСКА НОВ ДОГОВОР

Нападателят на Барселона Луис Суарес желае да удължи престоя си на “Камп Ноу”, пише Mundo Deportivo. Настоящият договор на уругваеца е с давност до лятото на 2021 година. Шефовете на каталунския клуб търсят заместник на Лучо с оглед възрастта му – 32 години. Номер 9 на “лос кулес” обаче е решен да се бори за място в атаката на “блаугранас” дори и след два сезона.

През настоящия сезон той има 23 попадения и 10 асистенции. След пристигането си Суарес е натрупал 175 гола и 86 асистенции в 240 срещи, което говори ясно за въздействието на нападателя върху играта на Барселона.

САРИ: ЩЕ БЪДЕ ТРУДНО ДА ЗАДЪРЖИМ АЗАР

Мениджърът на Челси Маурицио Сари призна, че клубът трудно ще успее да задържи Еден Азар, в случай че голямата звезда на лондончани иска ново предизвикателство. Белгиецът е една от големите трансферни цели на Реал (Мадрид), като се предполага, че испанският гранд е готов да плати за него 100 милиона паунда, въпреки че договорът му изтича след малко повече от година. Ако Еден иска други предизвикателство, ще бъде много трудно да го задържим. 100 милиона е твърде ниска цена за състоянието на пазара. Видяхме какви ли не суми в последните трансферни прозорци. И аз, и клубът искаме да задържим Азар. Опитваме се да станем един от най-добрите отбори в Англия и Европа, но мисля, че трябва да уважаваме неговото решение”, заяви Сари.

След двубоя с Уест Хам самият Азар заяви, че в момента мисли само за оставащите мачове с Челси и за това как ще помогне на отбора да се класира в топ 4 и да спечели Лига Европа.