ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: ДОБРУДЖА ПРОДЪЛЖАВА ДА ЗАТЪВА; ЦСКА-СОФИЯ БЕЗ ОСОБЕНИ ПРОБЛЕМИ СРЕЩУ „БОЛЯРИТЕ”; БАРСА СЕ ИЗМЪКНА ОТ ТРУДНА СИТУАЦИЯ…

0
1182

ДОБРУДЖА ПРОДЪЛЖАВА ДА ЗАТЪВА

Продължава неубедителното представяне на Добруджа във Втора професионална лига. В мач от 20-ия кръг избраниците на треньора Емил Велев загубиха на стадион „Дружба” от Черноморец (Балчик) с 0:1. Около 800 зрителите останаха разочаровани, защото „жълто-зелените” в трети пореден мач от началото на проления полусезон не успяват да вкарат гол, а без голове няма как да печелят мачовете си. Всъщност от началото на първенството – вече 20 кръга, футболистите на Добруджа отбелязаха само 7 гола. Затова не е изненада, че са на последно място в класирането.

Иначе мачът на стадион „Дружба” започна с натиск на домакините, като белгиецът Етиен Муканя най-често тормозеше бранителите на Балчик. В 15-ата минута той отправи силен удар, но стражът на Черноморец Християн Христов плонжира и изби в корнер. След последвалото центриране Петър Тончев стреля от границата на наказателното поле, но вратарят на гостите отново спаси. В крайна сметка първото полувреме завърши при нулево равенство.

След почивката домакините продължиха да търсят победата и в 67-ата минута бяха близо до гола. Централният нападател Етиен Муканя стреля силно от пряк свободен удар, но топката премина на сантиметри от вратата. Две минути по-късно резултатът бе открит – след центриране от корнер капитанът на Черноморец Ганади Луго с глава прати топката в мрежата на добричкия тим. Логично домакините се хвърлиха в атака, но грешаха в завършващата фаза и резултатът остана непроменен до последния съдийски сигнал.

Така тимът от Белия град си тръгна с трите точки и вече е на шесто място в класирането, докато Добруджа е на дъното с 11 точки – на 7 точки от зоната на спасението.

Съставът на Добруджа: Стефано Кунчев, Кристиян Григоров, Атанас Куманов, Тодор Паланков, Николай Петров (80-Николай Николаев), Петър Тончев, Кристиян Димитров, Николай Минков, Валериу Тирон (57-Георги Колев), Кристиян Пешков, Етиен Муканя.

Съставът на Черноморец: Християн Христов, Даниел Граматиков, Генади Луго, Мирослав Начев, Виктор Митев (70-Румен Касабов), Валери Христов, Дони Дончев, Янаки Смирнов (83-Кристиян Георгиев), Валентин Йосков (87-Георги М. Георгиев), Юнуз Юнуз.

11 март 2019 г., понеделник, 15:30 ч.

Лудогорец II (Разград) – Монтана 1921 (Монтана)

16 март 2019 г., събота, 15:30 ч.

Монтана 1921 (Монтана) – Добруджа 1919 (Добрич)

Черноморец (Балчик) – Царско село 2015 (София)

Локомотив 1929 (София) – Поморие (Поморие)

Несебър (Несебър) – Ботев (Гълъбово)

Литекс (Ловеч) – Струмска слава 1927 (Радомир)

17 март 2019 г., неделя, 15:30 ч.

Лудогорец II (Разград) – ЦСКА 1948 (София)

Пирин (Благоевград) – Кариана (Ерден)

18 март 2019 г., понеделник, 17:30 ч.

Локомотив (Г. Оряховица) – Арда (Кърджали) – пряко по Диема спорт

ЦСКА-СОФИЯ БЕЗ ОСОБЕНИ ПРОБЛЕМИ СРЕЩУ „БОЛЯРИТЕ”

ЦСКА-София не срещна особени проблеми срещу Етър и победи „болярите” с 3:1 в мач от 25-ия кръг на Първа лига, който се игра пред над 8000 зрители на стадион “Ивайло” във Велико Търново. Жоржиньо откри резултата в 65-ата минута, а две попадения добави Али Соу (69, 81). За домакините вкара Даниел Младенов в 75-ата минута. Победата на гостите можеше и да е по-категорична, но на два пъти гредите спряха „червените” след удари на Тиаго. С поражението Етър загуби шанс да влезе в първата шестица.

Наставникът на „червените” Любослав Пенев заложи на две изненади в двубоя. Валентин Антов започна вместо Божидар Чорбаджийски като партньор на Бодуров в центъра на отбраната. Жоржиньо стартира на десния фланг за сметка на Едвин Джеси. В 3-ата минута феновете на двата отбора почетоха паметта на легендарния български защитник Трифон Иванов с мощни скандирания на неговото име.

Първият точен удар в очертанията на една от двете врати дойде в 11-ата минута, когато Тиаго шутира от малък ъгъл, но Иванов без проблем улови. В 32-ата минута и Етър стреля към противниковата врата. Крум Стоянов направи двойно с Велко Батрович, пое топката на гърди и шутира с левия крак, но покрай лявата греда. Пет минути по-късно Георги Сърмов отправи бомбен шут от 25 метра, който затрудни Черниаускас, но стражът на гостите плонжира добре и изби в корнер. Именно този удар на халфа на „болярите” бе и най-опасното положение за първата част, която логично приключи при 0:0.

През втората част играта на двата отбора коренно се промени. Гостите заиграха далеч по-добре, а домакините бяха на обратния полюс. Шест минути след началото на второто полувреме ЦСКА-София получи право да изпълни фаул на 25 метра фронтално срещу вратата на Етър. Тиаго стреля опасно, а топката се отби в напречната греда и излезе в аут. Някъде тук Етър тотално отстъпи инициативата. В 63-ата минута Малинов изведе Али Соу сам срещу Иванов, нападателят опита да стреля с едно докосване, но не уцели топката и тя попадна в ръцете на домакинския страж. Само две минути по-късно ЦСКА-София откри резултата. Футболистите на домакините опитаха да изчистят една наглед лесна топка, но го направиха така, че я изпратиха в наказателното си поле. Там позволиха на Али Соу да я овладее и да подаде към оставения непокрит Жоржиньо, който вкара без проблем сам срещу вратаря. Секунди по-късно Иванов изби шут на Тиаго от малък ъгъл. В 68-ата минута „червените” на практика си осигуриха победата с втори гол, дело на Али Соу. Нападателят излезе сам срещу вратаря и след мощен шут под гредата покачи на 2:0. В 75-ата минута Етър върна едно попадение. След центриране отдясно Батрович подаде с глава към Даниел Младенов, който от пет метра простреля Черниаускас за 1:2. В 81-ата минута „червените” вкараха трети гол. Тиаго отправи топовен удар, топката се отби в напречната греда и се върна в терена, а Али Соу с добавка вкара за 3:1 за ЦСКА-София.

До края на двубоя ЦСКА-София допусна само едно по-опасно положение пред своята врата след прострелно центриране на Здравко Илиев и последвал рикошет, но за късмет на гостите топката не попадна в тяхната мрежа и те заслужено стигнаха до трите точки.

БАРСА СЕ ИЗМЪКНА ОТ ТРУДНА СИТУАЦИЯ

Испанският първенец Барселона направи нова важна крачка към защитата на титлата след 3:1 у дома над закъсалия Райо Валекано в среща от 27-ия кръг на Ла Лига. Раул де Томас шокира 74 128 зрители на “Камп Ноу” с попадение в 25-ата минута. Жерард Пике (39), Лионел Меси (51 – дузпа) и Луис Суарес (82) направиха обрат, който донесе 19-а шампионатна победа за каталунците. С успеха момчетата на Ернесто Валверде възвърнаха преднината си от седем точки пред втория Атлетико (Мадрид) и временно се откъснаха на 15 пред Реал (Мадрид). Лионел Меси пък се изкачи на второ място във вечната ранглиста на Барса по брой мачове в Примера дивисион.

Гостите от “Вайекас” започнаха агресивно. В петата минута съдията не видя как Пике хваща с ръка откъсващия се Де Томас. Ситуацията не беше ревизирана с ВАР, тъй като се случи извън наказателното поле. В деветата стражът на “пчеличките” Столе Димитриевски улови топката извън очертанията на наказателното поле, заради което последва нарушение встрани от вратата. Меси центрира, никой не игра с високата топка, а секунди по-късно защитник изпревари Коутиньо. След смелото начало кастилският тим се дръпна назад и “лос кулес” пое инициативата. В 18-ата Луис Суарес изненада с далечен удар, при който топката се завъртя коварно към далечния ъгъл и мина опасно покрай гредата. В 23-ата Артуро Видал видя Меси, аржентинецът се измъкна на ръба на засадата и върна назад за Коутиньо. Бразилецът стреля слабо от отлична позиция и не затрудни вратаря. В 25-ата Райо наказа шампионите на контраатака. Раул де Томас получи отляво при голямо пространство пред себе си. Въпреки че имаше трима бранители срещу себе си, играчът, който е собственост на Реал (Мадрид), нанесе безжалостен удар от 19 метра, пращайки топката до далечната греда. Марк-Андре тер Стеген се хвърли, но не достигна до топката – 0:1. В 30-ата Пике беше оставен да стреля с глава от седем метра, но не се ориентира добре и насочи неточно. В 39-ата каталунците изравниха след статично положение. Меси центрира, Пике се отскубна и засече с глава на първа греда. Вратарят закъсня с реакцията си и бранителят насочи топката необезпокоявано – 1:1. В 45-ата Меси направи рейд в наказателното поле, но точно преди да стреля, защитник се намеси.

Второто полувреме стартира със спорна дузпа за домакините. Семедо направи поредно силно включване отдясно, финтира Жорди Амат и падна. Повторенията не показаха добре дали има контакт при посягането на каталунския бранител. Съдийският анализатор на Marca Андухар Оливер изрази мнение, че има контакт и затова дузпата е справедлива. При дузпата Меси финтира вратаря и с леко насочване отбеляза за 2:1. В 59-ата Суарес подаде към Коутиньо наляво, той свали към Меси на дузпата, а ударът на Ла Пулга беше точен, ала недостатъчно силен. В 69-ата Меси копна топката над стената, но защитник предвидливо притича и изби пред голлинията. В 80-ата Ернесто Валверде предприе защитна смяна: пусна Иван Ракитич вместо Коутиньо и смени схемата на 4-4-2. В 82-ата домакините реализираха трети гол, който изпепели интригата. Попадението падна след ново включване на Семедо отдясно и върната топка. Ракитич асистира за Луис Суарес, който се разписа с технично насочване от шест метра за 3:1.

В сряда вечер Барса посреща Лион след 0:0 в първата среща от 1/8-финалите в Шампионската лига.

МИЛАН ЛЕТИ КЪМ ШАМПИОНСКАТА ЛИГА

Отборът на Милан постигна много трудна, но изключително важна победа по пътя към мечтаното завръщане в Шампионската лига. “Росонерите” надвиха с 2:1 Киево в гостуването си от 27-ия кръг на Серия “А”. Лукас Билия беше точен от фаул в 31-ата минута. Капитанът на “жълтите” Перпарим Хетемай изравни с глава в 40-ата минута. Голмайсторът Кшищоф Пьонтек в 57-ата минута пък отново даде аванс на “червено-черните”, което се оказа достатъчно за поредните три точки за тима му.

Грандът от Милано записа пета поредна победа в калчото, както и десети пореден мач без поражение в първенството. Поредният успех остави 18-кратните шампиони на трето място в класирането с актив от 51 точки. Той позволи на тима да дръпне с четири точки пред Интер, който приема СПАЛ.

“Летящите магаренца” изиграха добър мач, но нямаха късмет да вземат точки от Дявола. Съставът на Доменико Ди Карло имаше сериозни претенции за победното попадение на гостите, което беше зачетено след съдействието на ВАР. Отборът от Верона остана на последно място с 10 точки, като изостава на 12 пункта от 17-ото място.

Първата добра възможност се откри пред Франк Кесие от Милан в 15-ата минута, но той прати топката в аут, въпреки че Пьонтек го чакаше на удобна позиция. В 31-ата минута Билия отбеляза страхотен гол след брилянтно изпълнение на пряк свободен удар от 22 метра. Бившият капитан на Лацио прати топката в горния десен ъгъл на Сорентино, който остана безпомощен. Попадението отпусна леко гостите, които останаха без своя треньор. Гатузо имаше претенции към рефера Пайрето за фаул срещу Пакета, което му костваше отстраняването. Легендата на Милан догледа срещата от трибуните, а все още не е сигурно дали ще може да води тима си в дербито с “нерадзурите”. Неговото отсъствие подейства негативно на играчите му, които допусна изравняване в 40-ата минута. Хетемай изпревари Конти с глава и прати топката в долния десен ъгъл на Донарума.

В 57-ата минута Милан отново излезе напред в резултата. Първо Сорентино спаси удар на Пьонтек отблизо след центриране на Сусо, а при последвалата атака в наказателното поле на домакините Чалханоглу центрира, Кастийехо игра с глава, като топката стигна до Пьонтек, който на шпагат вкара своя 19-и гол в Серия “А” през този сезон. Шести с екипа на Милан, който му позволи да се изравни с Кристиано Роналдо и Фабио Куалярела на върха при стрелците. Реферът изчака своите колеги зад мониторите няколко минути да гледат различни повторения, за да видят дали полякът не е бил в засада, каквато искаха домакините. Накрая попадението беше зачетено, а пълният сектор с тифози на гостите избухна. Кесие пропусна отлична възможност в 74-ата минута, когато прати топката в аут след добра атака на Милан. В последната минута удар на Романьоли с пета облиза дясната греда, но въпреки това момчета на Гатузо стигнаха до трите точки, които ще им дадат сериозна доза спокойствие и самочувствие в оставащите мачове до края на сезона.

БАЙЕРН ПРЕВЗЕ ВЪРХА В ГЕРМАНИЯ

Байерн (Мюнхен) не показа никаква милост срещу Волфсбург и измести Борусия (Дортмунд) от лидерската позиция в Бундеслигата. Шампионите наказаха съперника си с 6:0, постигайки осемнадесетата си победа за сезона, а изразителният успех изстреля шампионите на върха в таблицата заради по-добра голова разлика от “жълто-черните”.

По този начин баварците продължиха впечатляващата си серия като домакини срещу “вълците”, която вече се простира в 22 последователни мача без загуба – 20 победи и 2 равенства.

Роберт Левандовски вкара два гола, а с първото си попадение задмина Клаудио Писаро и еднолично оглави списъка с чуждестранните реализатори в историята на Бундеслигата. Полският голмайстор вече има 197 гола на сметката си. Серж Гнабри също записа силен мач, а Франк Рибери напомни за класата си, включвайки се от пейката след почивката.

Напълно очаквано срещата започна с натиск от страна на домакините, а Роберт Левандовски можеше да открие резултата още в 3-ата минута. Полският голмайстор овладя елегантно топката във вратарското поле, но ударът му не бе достатъчно силен. Баварците продължиха да пресират, а играта се развиваше предимно в половината на Волфсбург. “Вълците” се бяха прибрали зад центъра и разчитаха най-вече на контраатаки, като първото по-добро положение за тях дойде в 27-ата минута, когато Яник Герхарт стреля с глава, но не затрудни Нойер. Футболистите на Нико Ковач откриха резултата в 34-ата минута, когато Серж Гнабри завърши отблизо отлична акция, развила се по десния фланг. Йошуа Кимих показа страхотно самочувствие и техника, пробивайки добре, за да намери Томас Мюлер в наказателното поле. Той от своя страна центрира по перфектен начин, сервирайки топката на крака на Серж Гнабри, който преодоля Кастеелс от по-малко от метър за 1:0. Само три минути след това дойде и времето на Левандовски. Полякът порази Волфсбург за пореден път, след като Тиаго подаде от дълбочина на Гнабри, а той комбинира с деветката на Мюнхен, за когото не представляваше проблем да прати топката в опразнената врата – 2:0.

Байерн продължи да пресира и след подновяването на играта, като домакините имаха нужда от едва седем минути през второто полувреме, за да стигнат до третия си гол. Тиаго асистира на Хамес Родригес, който с удар по земя с левия крак от границата на наказателното поле порази долния десен ъгъл на Кастеелс за 3:0. Малко след това Нико Ковач направи две смени – Леон Горетцка влезе на мястото на Хави Мартинес, а Франк Рибери замени изигралия перфектен двубой Серж Гнабри. В следващите петнадесетина минути добри възможности се откриха преди Тиаго и Левандовски, но и двамата не успяха да реализират. Горетцка отправи силен шут извън наказателното в 67-ата минута, но Кастеелс демонстрира отличен рефлекс и изчисти в корнер. Резервата Рибери се включи силно, като след само двадесетина минути на терена асистира за четвъртия гол, който бе дело на Томас Мюлер. Вече бившият национал на Германия отбеляза с премерен удар по земя за 4:0, а феновете го аплодираха на крака. В 82-ата минута се случи нещо рядко срещано, защото Йошуа Кимих отбеляза с глава за 5:0, а в 84-ата Левандовски вкара за втори път, също с глава, насочвайки топката неспасяемо в мрежата след центриране на Рибери – 6:0.

МАРСЕЛО НАСТОЯВА ДА СЕ СЪБЕРЕ С КРИСТИАНО

Вторият капитан на Реал (Мадрид) Марсело иска да напусне “Сантиаго Бернабеу” през лятото. Според вестник AS левият защитник и негови представители на два пъти са разговаряли с шефове на “лос бланкос” в търсене на разрешение на проблема. Бразилецът е огорчен от статута си на резерва при Сантиаго Солари и смята, че е време да смени обстановката.

Южноамериканецът предпочита да отиде в Ювентус, където би се събрал със своя близък приятел и доскорошен съотборник Кристиано Роналдо. Още от лятото се говори за сериозен интересен от страна на “бианконерите” към 30-годишния футболист. Испанските медии писаха за оферта от 45 милиона евро и годишна заплата в размер на 12 млн. евро. От “Сантиаго Бернабеу” обаче били склонни да го пуснат за сума около 70 млн. евро, пише още AS.

РУУНИ: ОЩЕ ИМАМ КЛАСАТА ДА ИГРАЯ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА

Нападателят на ДС Юнайтед Уейн Рууни смята, че все още има качества да играе на най-високо ниво в Премиър лийг. 33-годишният англичанин, който изкара най-силния период в кариерата си с екипа на Манчестър Юнайтед, се представи доста силно и в Мейджър Сокър Лигата на САЩ, като отбеляза 12 гола и направи 7 асистенции, с което помогна на отбора си да се добере до плейофите и бе сред финалистите за наградата „Най-полезен играч в МЛС”. “Ако трябва да съм честен, смятам, че още имам класата да играя в Премиър лийг. Винаги съм бил уверен и съм имал големи очаквания към себе си. Дойдох в САЩ, вярвайки, че ще се представя добре. Може би изненадах определени хора, които имат право на свое мнение, но аз никога не съм се съмнявал в себе си”, отсече Рууни.

НАНИ ЩЕ ПРОДЪЛЖИ КАРИЕРАТА СИ В САЩ

Португалският нападател Луиш Нани подписа договор за следващите три сезона с Орландо Сити. 32-годишният нападател подсилва отбора от Мейджър Лийг Сокър на САЩ със свободен трансфер от Спортинг (Лисабон), за който записа 9 гола и 7 асистенции в 29 мача през настоящата кампания.

Нани е четирикратен шампион на Англия с Манчестър Юнайтед, за който игра в периода 2007-2014 година. След това той защитаваше цветовете на Фенербахче, Валенсия и Лацио, а по-рано през миналата седмица разтрогна по взаимно съгласие с родния си клуб Спортинг, за да продължи кариерата си в САЩ. Нани помогна на Португалия да спечели европейската титла през 2016 година.

МИЛАН ПРЕДЛАГА НОВ ДОГОВОР НА ДОНАРУМА

Милан възнамерява да продължи договора на вратаря Джанлуиджи Донарума. Според Sport Mediaset новото споразумение с 20-годишния италианец ще бъде до юни 2024 година. Заплатата на Донарума също ще претърпи сериозна промяна. Сега Джиджо прибира по 6 милиона евро на сезон. Настоящият договор на италианската надежда изтича през 2021 година. През текущия сезон Донарума изигра 29 срещи за Милан, в които допусна 23 гола.

АГУЕРО И ГУАРДИОЛА ВЗЕХА ОЧАКВАНИ НАГРАДИ

Голмайсторът на Манчестър Сити Серхио Агуеро спечели приза за играч на месец февруари в Премиър лийг. Аржентинецът отбеляза седем гола в четири мача на “гражданите”, като в това число и два хеттрика. Агуеро печели месечната награда за шести път в кариерата си, но за първи път през тази кампания. Нападателят вече има 18 гола в Премиър лийг от началото на сезона и води при реализаторите с едно попадение повече от Мохамед Салах.

Наградата за мениджър на февруари пък очаквано отиде у Пеп Гуардиола, който спечели в конкуренцията на Унай Емери и Оле Гунар Солскяер.