ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: ДОБРУДЖА ЗАГУБИ ОТ ЦАРСКО СЕЛО С 3:1; БОТЕВ (ГЪЛЪБОВО) С УСПЕХ НАД ТИМА ОТ БЕЛИЯ ГРАД; ЕВРОПЕЙСКОТО ЗА ДЕВОЙКИ ЗАПОЧВА НА „ДРУЖБА”, МОМИЧЕ ОТ ДОБРИЧ ЩЕ ИГРАЕ ЗА БЪЛГАРИЯ; ЦСКА-СОФИЯ СЕ ИЗРАВНИ С ЛУДОГОРЕЦ; ПЕЛЕ ПРЕТЪРПЯ УСПЕШНА ОПЕРАЦИЯ ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА БЪБРЕК; БАРСЕЛОНА НЕ МОЖА ДА ВКАРА НА ПОСЛЕДНИЯ В ИСПАНИЯ; ДВЕ ДУЗПИ СПАСИХА МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД СРЕЩУ УЕСТ ХАМ

0
1152

ДОБРУДЖА ЗАГУБИ ОТ ЦАРСКО СЕЛО С 3:1

Отборът на Добруджа загуби с 3:1 гостуването си на Царско село от XXIV кръг на Втора професионална лига. Футболистите на Никола Спасов, които са на броени дни от историческа първа промоция в елита на България, не срещнаха особени затруднения срещу „жълто-зелените”, които пък са последни в класирането. Така „царете” поне временно дръпнаха с 18 точки пред втория Монтана, който днес има тежко гостуване на Арда (Кърджали). С три гола в рамките на само шест минути столичният клуб си подсигури победа №22 от началото на шампионата. Точни за лидера във втория ни ешелон бяха Георги Андонов (45’), Емануил Манев (48’) и Реян Даскалов (51’). В края на срещата гостите от Добрич върнаха едно попадение чрез резервата Дениз Кадир (85′).

С поредните три точки Царско село събра 67 в актива си и при добро стечение на обстоятелствата този кръг – загуба на Монтана на “Арена Арда”, още следващата седмица може да официализира участието си в Първа лига наесен.

Добруджа пък записа 13-ата си загуба в първенството. “Жълто-зелените” са на дъното в класирането със скромните 15 точки, като шест кръга преди края са на цели 7 от спасителното 14-о място.

Следващият мач на добричлии е в сряда, 17 април, когато на стадион „Дружба” от 17.00 часа ще гостува съставът на Ботев (Гълъбово). Двубоят е от XXVII кръг и е изтеглен заради заетостта на стадиона в Добрич с финалите на Евро 2019 за девойки до 17 години.

Съставът на Добруджа: Стефано Кунчев, Михаил Венков, Кристиян Григоров, Николай Николаев, Тодор Паланков, Петър Тончев, Янчо Андреев, Николай Минков (55-Денис Кадир), Георги Колев, Кристиян Пешков (74-Атанас Куманов), Етиен Кабобола (68-Росен Кръстев).

БОТЕВ (ГЪЛЪБОВО) С УСПЕХ НАД ТИМА ОТ БЕЛИЯ ГРАД

Отборът на Ботев (Гълъбово) победи с 3:1 Черноморец (Балчик) в мач от 24-ия кръг на Втора лига. Домакините стигнаха до успеха благодарение на две попадения на Рангел Абушев и един гол на Милен Митев. За гостите от дузпа се разписа Валентин Йосков.

Ботев поведе с попадение на Абушев в 19-ата минута. В началото на втората част обаче Йосков изравни. В крайна сметка в 69-ата нападателят на домакините вкара и второто си попадение в срещата, а десетина минути преди последния съдийски сигнал Митев оформи крайния успех за домакините.

В класирането Ботев вече е на 11-а позиция с актив от 26 точки. Черноморец пък е с три повече на девето място.

Съставът на Черноморец: Християн Христов, Генади Луго, Даниел Граматиков, Мирослав Начев, Виктор Митев (81-Кристиян Георгиев), Валери Христов, Цветан Илиев, Николай Иванов, Янаки Смирнов, Валентин Йосков (68-Георги М. Георгиев), Юнуз Юнуз (57-Румен Касабов).

Черноморец (Балчик) – Кариана (Ерден)

Локомотив (София) – Струмска слава (Радомир)

Локомотив (Г. Оряховица) – Литекс (Ловеч)

Несебър (Несебър) – Пирин (Благоевград)

21 април 2019 г., неделя, 17:00 ч.

Добруджа 1919 (Добрич) – Поморие (Поморие)

Лудогорец II (Разград) – Арда (Кърджали)

22 април 2019 г., понеделник, 17:00 ч.

Царско село (София) – ЦСКА 1948 (София) – пряко по Диема спорт

22 април 2019 г., понеделник, 19:00 ч.

Монтана 1921 (Монтана) – Ботев (Гълъбово)

ЕВРОПЕЙСКОТО ЗА ДЕВОЙКИ ЗАПОЧВА НА „ДРУЖБА”, МОМИЧЕ ОТ ДОБРИЧ ЩЕ ИГРАЕ ЗА БЪЛГАРИЯ

България ще се изправи срещу Португалия на 5 май от 14:00 ч. на стадион “Дружба” в Добрич в откриващия мач на Европейското първенство за девойки до 17 години. Това стана ясно, след като УЕФА обяви програмата по дни и часове за надпреварата, която ще се проведе между 5 и 17 май на терените в Добрич, Албена, Балчик и Каварна. Другите два двубоя на “лъвиците” от груповата фаза са срещу Испания на 8 май от 16:00 ч. в Балчик и срещу Дания на 11 май от 14:00 ч. Полуфиналите на европейското първенство са насрочени за 14 май, а финалът – за 17 май.

Радващото е, че в отбора на България има момиче от Добрич – Димитра Иванова. Тя е на 15 години и от 5 сезона играе за момчетата на „Добруджа“, информира радио „Добруджа”. Димитра се изявява в нападение, като се справя много добре както на върха на атаката, така и по двата фланга. Изиграла е вече 4 мача за България, а в контролата със Сърбия отбеляза и първото си попадение за националния отбор за девойки.

ЦСКА-СОФИЯ СЕ ИЗРАВНИ С ЛУДОГОРЕЦ

ЦСКА-София спечели с 2:0 домакинството си от 29-ия кръг на Първа лига срещу състава на Берое и се изравни по точки с лидера Лудогорец, който късно вчера имаше трудно гостуване на Левски. Резултата откри Евандро от дузпа в 13-ата минута, а в 89-ата минута Кристиян Малинов вкара втори гол. През последните 12-13 минути заралии играха с човек по-малко, тъй като появилият се в 77-ата минута Владимир Гаджев получи травма и напусна терена, а гостите вече бяха извършили трите смени. Така негативната серия на старозагорци срещу ЦСКА-София на “Армията” продължава, тъй като те имат само загуби и не са отбелязали гол срещу „червените” от 2016 година насам.

Лошо впечатление направи съдията Валентин Железов, който не показа еднакъв критерий спрямо двата отбора при отсъждането на нарушения и показването на жълти картони. Иначе като цяло мачът бе равностоен, а изненадващо Берое държеше доста по-дълго топката, но пък „червените” имаха предимство при головите положения, колкото и малко да бяха те.

Домакините извършиха принудителна смяна още във втората минута, тъй като Тиаго получи травма и на негово място се появи Антов. Първата опасна ситуация дойде в петата минута и тя отиде в актива на Берое. Бандаловски пусна дълъг пас към Мешка, Томаш можеше да изчисти, но се размина с топката и за момент двама играчи на заралии се оказаха срещу Черниаускас. Мешка обаче подаде много лошо към Педро Еуженио и вторият не успя да прати топката в празната врата. Така се стигна до 13-ата минута, в която ЦСКА-София откри резултата след точно изпълнение на дузпа. Евандро надбяга Баранов отдясно в наказателното поле, защитникът на заралии сложи дясната си ръка върху рамото на нападателя, който падна на земята. Реферът Валентин Железов прецени, че това е достатъчно да посочи бялата точка и да покаже жълт картон, а потърпевшият реализира, с което вкара първото си попадение в Първа лига. За отбелязване е, че до 40-ата минута Железов показа картони на цялата халфова линия на Берое – Цветков, Яя Меледже и Охене, а също така и на централните бранители Никита Баранов и Ерол Алкан. След това съдията декорира в жълто Евандро и Турицов от домакините. В 37-ата минута „червените” като по чудо не вкараха второ попадение. Иван Бандаловски опита да върне към Перниш, но го направи твърде слабо, Евандро пресече подаването, но стражът на гостите се хвърли на шпагат извън наказателното поле и отне чисто топката на червения нападател.

През първия четвърт час на втората част Берое продължи да държи доста повече топката от своя противник, както бе и през първата, но без да създава кой знае какви опасности. В 61-ата минута Енрике се възползва от грешка на гостуващата отбрана, набра скорост, финтира Желев в наказателното поле и стреля опасно, но Перниш изби в корнер. В 70-ата минута резервата Камбуров вкара топката в мрежата на „червените” след центриране от фаул и удар с глава, но попадението правилно бе отменено поради засада. В 79-ата минута Берое остана с 10 човека, след като Владимир Гаджев, който се появи две минути по-рано на терена, получи травма в ахилеса и напусна игра. Заралии бяха извършили трите си смени и продължиха с човек по-малко. Численото предимство на ЦСКА-София веднага даде резултат и домакините взеха инициативата. В 89-ата минута те стигнаха и до втори гол след хубав изстрел на Кристиян Малинов от границата на наказателното поле за крайното 2:0.

ПЕЛЕ ПРЕТЪРПЯ УСПЕШНА ОПЕРАЦИЯ ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА БЪБРЕК

Пеле претърпя успешна операция за отстраняване на бъбрек. Легендарният бразилец беше опериран в болница “Алберт Айнщайн” в Сао Пауло. “Процедурата премина успешно. Пациентът е обратно в своята стая”, съобщиха лекарите, оперирали Пеле. Преди няколко седмици трикратният световен шампион с Бразилия беше приет в болница във Франция заради спазми и треска. Пеле беше в Париж за специално събитие с участието на френския национал Килиан Мбапе.

78-годишният бивш футболист на Сантос и Ню Йорк Космос страда от сериозни проблеми с простата и бъбреците.

БАРСЕЛОНА НЕ МОЖА ДА ВКАРА НА ПОСЛЕДНИЯ В ИСПАНИЯ

Шампионът на Испания Барселона си позволи отпускане и равенство 0:0 при гостуването си на 20-ия в класирането Уеска в двубой от 32-рия кръг на Ла Лига. Каталунският тим показа по всякакъв начин, че този мач не е толкова важен предвид приближаващия реванш в Шампионската лига срещу Манчестър Юнайтед. Играчи от калибъра на Лионел Меси, Луис Суарес и Серхио Бускетс дори не пътуваха за Арагон. Въпреки изпуснатите точки в най-лошия за “синьо-червените” случай след края на кръга Барса ще има преднина от 9 точки пред втория Атлетико (Мадрид).

Ернесто Валверде реши да заложи на абсолютно експериментален състав, включвайки неопитни футболисти като Муса Уаг, Жан-Клер Тодибо и Рики Пуч. Специалистът изненада и с постройка 3-5-2, изнасяйки в предни позиции Кевин-Принс Боатенг и Усман Дембеле. Наставникът на арагонския тим Франсиско Родригес избра 4-1-4-1 с Енрик Гайего като централен нападател.

В началото на двубоя личеше нервност в действията на гостите от “Камп Ноу”. Домакините действаха по-напористо в опит да притеснят своите съперници. В първия четвърт част продукцията на терена не беше никак вълнуваща. В 16-ата минута Пуч изведе по прекрасен начин Дембеле, който сам срещу вратаря не намери достатъчно добър ъгъл, за да отбележи, и допусна вратарят да избие. След центрирането от корнер дебютиращият Тодибо намери топката с глава и отправи опасен удар, отразен от стража на Уеска Роберто Сантамария. Въпреки експерименталния си състав момчетата на Валверде установиха контрол върху топката. В 40-ата Гайего премина двама бранители, но топката му избяга и не успя да нанесе по-силен и точен изстрел. Като цяло полувремето ще се запомни с шанса пред Дембеле.

Второто полувреме започна с шанс пред Карлес Аленя. Талантливият полузащитник показа техника в наказателното поле, но не си изработи коридор за шут. В 52-ата домакините имаха в ръцете си голяма възможност за попадение. Топката беше центрирана на втора греда, получи се разбъркване, а Тер Стеген зае чудесна отбранителна позиция, спирайки опита на Гайего. В 54-ата каталунците изградиха скоростна атака отляво, която беше спряна със съмнителна засада на Дембеле. Той излизаше сам срещу вратаря. Стотина секунди по-късно Барса отново организира нападение отдясно, Уаг извади топката за Дембеле и той не съумя да я насочи в мрежата от 13 метра. В 57-ата Малком получи отляво и стреля към близкия ъгъл. Топката се отби от гредата, а при добавката също не намери очертанията на вратата. В средата на второто полувреме “блаугранас” бяха подсилени с Филипе Коутиньо и Жорди Алба. Арагонският тим пък вече можеше да разчита на Кучо Ернандес. Гостите от “Камп Ноу” владееха много повече топката, но трудно намираха идеи за разнообразие в атака. В 86-ата Самюел Юмтити направи ценен шпагат в краката на Чими, с който предотврати огромна опасност за вратата на Марк-Андре тер Стеген.

В крайна сметка мачът завърши без попадение. Рики Пуч и Тодибо показаха, че могат да се борят за изяви с първия отбор. Във вторник вечер Барса приема Манчестър Юнайтед във втори сблъсък от 1/4-финалите. Каталунците спечелиха първата среща с 1:0.

ДВЕ ДУЗПИ СПАСИХА МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД СРЕЩУ УЕСТ ХАМ

Манчестър Юнайтед постигна много важна за целите си победа с 2:1 над Уест Хам на “Олд Трафорд”, благодарение на която се доближи на две точки от четвъртото място. “Червените дяволи” прекъснаха серията си от две поредни загуби, но всъщност изиграха доста слаб мач, в големи моменти от който отстъпваха на своя съперник. Въпреки това домакините стигнаха до победата с два гола от дузпи на Пол Погба (19′, 80′). Фелипе Андерсон (49′) се разписа за гостите, които бяха ощетени в самото началото, след като друго попадение на бразилеца бе неправилно отменено заради засада. Първата дузпа на Юнайтед също бе оспорвана от лондончани, които удариха и гредата през втората част.

Мениджърът на домакините Оле Гунар Солскяер не можеше да разчита на наказаните Люк Шоу и Ашли Йънг, както и на контузения Андер Ерера. Норвежецът бе направил общо пет промени в сравнение с мача с Барселона през седмицата. Фил Джоунс, Маркос Рохо, Хуан Мата, Антони Марсиал и Джеси Лингард започнаха. Виктор Линдельоф, Скот Мактоминей и Маркъс Рашфорд осанаха на скамейката. Пабло Сабалета, Роберт Снодграс и Артур Масуаку стартираха за “чуковете”.

Лондончани влязоха по-добре в мача и атакуваха по-опасно в началото. В десетата минута гостите дори стигнаха до гол, след като Ернандес свали с глава центриране на Масуаку към Андересон, който стреля покрай Де Хеа. Попадението погрешно бе отменено заради засада, каквато повторенията показаха, че няма, тъй като Далот покриваше бразилеца. В 17-ата минута домакините получиха дузпа. Марсиал потърси Мата на границата на наказателното поле, а Снодграс се хвърли на шпагат. Испанецът падна, а Греъм Скот посочи малко пресилено бялата точка. Пол Погба изпълни точно дузпата, давайки аванс на Юнайтед. Към края на полувремето гостите отново опитаха да натиснат. Андерсон направи един добър пробив по десния фланг, след което опита нещо средно между центриране и удар, но Де Хеа се намеси.

В 49-ата минута Де Хеа хвърли лошо към Погба, който също не успя да запази владението на топката. Райс изостри атаката, след което Лансини центрира много добре към далечната греда, където Андерсон бе оставен сам. Бразилецът стреля в близкия ъгъл, Де Хеа се намеси, но не успя да спре топката, която влезе във вратата му. След това “чуковете” още повече са активизираха в търсене на пълния обрат. Оле Гунар Солскяер реагира с включването на Рашфорд, който замени Мата. Именно младият нападател излезе на стрелкова позиция в 59-ата минута, но Фабиански се намеси добре. Уест Хам продължи да играе по-добре, а следващият ход на Солскяер бе да пусне Перейра и Гринууд. В 76-ата минута късметът лиши лондончани от втори гол, след като страхотен удар на Антонио срещна напречната греда. Две минути след това отново Антонио бе на крачка от попадението, но този път Де Хеа демонстрира котешки рефлекс и изби, спасявайки отбора си сигурен гол. Така дойде 79-ата минута, когато Марсиал изскочи зад отбраната на Уест Хам. Фредерикс опита да го спре с отчаян шпагат, но фаулира нападателя. Този път дузпата бе безспорна, а Погба отново бе точен от бялата точка.

До края домакините успяха да държат контрола в свои ръце и спечелиха важни три точки в битката за топ 4.