ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: ДОБРУДЖА ЗАГУБИ И ОТ СТРУМСКА СЛАВА;ЧЕРНОМОРЕЦ (БАЛЧИК) С ОБРАТ В КРАЯ;МОНТАНА НА БАРАЖ СЛЕД ДВА ГОЛА НА АТАНАС ИЛИЕВ;СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) СЕ НАЛОЖИ С 3:1 НАД БОТЕВ (НОВИ ПАЗАР);МЕСИ НАПРАВИ ПОСЛЕДНА КРАЧКА КЪМ “ЗЛАТНАТА ОБУВКА”

0
872

ДОБРУДЖА ЗАГУБИ  И ОТ СТРУМСКА СЛАВА

Футболистите на Добруджа записаха 16-ата си загуба във Втора професионална лига. В мач от 29-ия кръг те отстъпиха на стадион „Дружба” с 1:2 на Струмска слава (Радомир). Гостите поведоха още в 7-ата минута, когато Александър Аспарухов стреля неспасяемо от границата на наказателното поле. В 22-ата минута Аспарухов центрира от корнер и Юлиян Чапеав с глава прати за втори път топката в мрежата на „жълто-зелените”. Добруджанци върнаха един гол в 53-ата минута. Николай Минков бе избутан в наказателното поле на гостите и главният съдия Димитър Димитров отсъди дузпа. Тодор Колев изпълни удара от бялата точка и върна интригата в мача. Домакините обаче не успяха до края да застрашат вратата на съперника, който с добре подредена защита запази преднината си.

В последния кръг отборът на Добрич ще гостува на Литекс на 23 май, а наесен „жълто-зелените” ще играят отново с аматьорите в третия ешелон.

ЧЕРНОМОРЕЦ (БАЛЧИК) С ОБРАТ В КРАЯ

С късни голове Черноморец (Балчик) съвсем съсипа надеждите на Несебър, че може да остане във Втора лига. На стадиона в Белия град гостите, които се борят за оставане сред професионалистите, водеха до 88-ата минута, но допуснаха обрат и отстъпиха с 1:2. Успех в двубоя от 29-ия кръг на първенството щеше да изкачи Несебър над зоната на изпадащите. Иван Цачев даде аванс на гостите в 54-ата минута, но Янаки Смирнов в 88-ата минута и Николай Иванов в последната минута донесоха победата на Черноморец, който ще играе и догодина при професионалистите.

Така домакините прекъснаха серията си от осем мача без успех и останаха на 10-о място с 34 точки. Несебър пък е на предпоследното 15-о място с 27 точки, като завършва сезона с домакинство на Монтана.

Съставът на Черноморец: Християн Христов, Даниел Граматиков, Генади Луго, Виктор Митев, Валери Христов, Дони Дончев, Цветан Илиев, Николай Иванов, Янаки Смирнов, Валентин Йосков, Юнуз, Юнуз.

ЦСКА 1948 (София) – Локомотив (София)

Локомотив (Г. Оряховица) – Черноморец (Балчик)

Несебър (Несебър) – Монтана 1921 (Монтана)

Пирин (Благоевград) – Лудогорец II (Разград)

Литекс (Ловеч) – Добруджа 1919 (Добрич)

Струмска слава (Радомир) – Царско село (София)

Кариана (Ерден) – Поморие (Поморие)

Ботев (Гълъбово) – Арда 1924 (Кърджали)

МОНТАНА НА БАРАЖ СЛЕД ДВА ГОЛА НА АТАНАС ИЛИЕВ

Отборът на Монтана се класира на бараж и ще се опита да се върне в Първа лига. Тимът на Атанас Атанасов надви с 2:0 Пирин (Благоевград) в последното си домакинство от сезона във Втора лига. Герой за “сините” стана добричлията Атанас Илиев, който отбеляза и двата гола в мача от 29-ия кръг. Таранът беше точен първо в 72-ата минута, а след това удвои в 86-ата. Между двете попадения Тони Тасев пък изпусна дузпа, след като Филип Димитров спаси. Успехът е трети пореден в първенството за монтанци, които вече имат актив от 60 точки. Отборът от стадион “Огоста” е втори във временното класиране, като води с четири пред ЦСКА 1948, който загуби с 0:1 от Арда (Кърджали) и остана извън баражите за елита.

Съставът на Атанасов дори има предимството да избере срещу кой съперник да излезе в сблъсъка за Първа лига. Монтана гостува на Несебър в последния кръг. Както е известно, вторият в класирането от Втора лига ще играе с Витоша (Бистрица), докато третият в крайното класиране ще спори със загубилия сблъсъка между Дунав (Русе) и Септември. Треньорът на “бистришките тигри” Росен Кирилов беше на трибуните в Монтана, за да наблюдава своя евентуален съперник на баража.

През първото полувреме играта беше равностойна, а напрежението от задължителната победа си личеше в играта на двата тима. Домакините имаха цел да се класират на бараж, докато гостите да спечелят точки, за да останат сред професионалистите. В 17-ата минута Митрев от Пирин можеше да си вкара автогол, а в 33-ата минута Димитров със сетни усилия изби в корнер изстрел на Тасев.

През втората част Монтана се опита да увеличи натиска и да излезе напред. Това обаче можеше да стори тимът от Благоевград в 70-ата минута, но Димитър Благов изпусна сам срещу Василев, който изби с крак. При следващата атака Монтана взе аванс. Тони Тасев стреля от въздуха от около 20 метра в гредата, а при добавката Илиев вкара. Десет минути по-късно Тасев си изработи дузпа, която сам пропиля, след като Димитров с добър рефлекс спаси. Все пак в 86-ата минута Илиев сложи край на спора в мача. Младият Борислав Дамянов изведе Тасев, който центрира, вратарят изби, а Илиев при добавката вкара своя 16-и гол за сезона.

Така тимът на Монтана празнуваше, тъй като направи голяма крачка към Първа лига, но сега предстои най-важната. Пирин остана на 14-о място с 28 точки, но толкова има и 13-ият Кариана (Ерден). Несебър има една по-малко, но посреща Монтана в последния мач.

СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) СЕ НАЛОЖИ С 3:1 НАД БОТЕВ (НОВИ ПАЗАР)

Отборът на Септември (Тервел) спечели последното си домакинство в първенството на Североизточна трета лига. Двубоят се игра на градския стадион в Нови пазар и въпреки хубавото слънчево време за средата на месец май бе наблюдаван от малобройна публика – близо 100 зрители, информира „Спортал”.

Новопазарци още в началото се бяха прибрали в собственото си игрално поле с много разиграване на топката и като че ли чакаха удобния за атака момент на вратата на Дениз Александров. Напред бяха само Димитър Димитров и Васил Христов, които така и не можеха да преодолеят защитниците на гостите от Тервел. Два пъти Димитър Димитров беше изведен очи в очи с вратаря на гостите, но без голов резултат. С напредването на времето гостите от добруджанския град взеха инициативата и на няколко пъти застрашиха вратата на Симеон Красенов. Гол обаче падна във вратата на тима от Тервел  в 39-ата минута – след изпълнение на ъглов удар Весил Христов се разписа за 1:0. Пет минути след това след центриране от пряк свободен удар гостите изравниха. Автор на гола стана Танер Юсню, който пое топката в наказателното поле на домакините и я прати в мрежата им – 1:1.

През втората част гостите бяха по-дейният отбор и с головете на капитана Стефан Стефанов в 59-ата минута и на Георги Йорданов в 70-ата спечелиха гостуването в Нови пазар.

В следващия кръг Септември приема у дома лидера на групата Спартак (Варна), който от есента ще играе във Втора професионална лига.

24 май 2019 г., петък, 17:00 ч.

Светкавица (Търговище) – Ботев (Нови пазар)

в Шумен, ст. “Панайот Волов”:

Хитрино (Хитрино) – Суворово 1 (Суворово)

Септември 98 (Тервел) – Спартак 1918 (Варна)

ПРОГРАМА – XXXI КРЪГ

Калиакра (Каварна) – Тополи 2010 (Тополи)

Бенковски (Бяла, обл. Русе) – Локомотив (Русе)

Устрем Д (Дончево) – Волов (Шумен)

Кубрат 2016 (Кубрат) – почива

МЕСИ НАПРАВИ ПОСЛЕДНА КРАЧКА КЪМ “ЗЛАТНАТА ОБУВКА”

Шампионът Барселона не подходи достатъчно сериозно към гостуването си на Ейбар, но все пак направи 2:2 във финалната среща на сезона в Ла Лига. Лионел Меси беше главен герой и този път с две попадения в рамките на две минути. Така той вече има 36 гола в мрежата в рамките на Примера, с което почти си гарантира “Златната обувка”. Единственият му конкурент е Килиан Мбапе, който има с четири по-малко, но и му остава един двубой за Пари Сен Жермен – срещу Реймс. Общо пък геният от Росарио има 50 гола и над 20 асистенции във всички надпревари през настоящата кампания.

Това обаче не е всичко от Барса за сезона, защото след седмица тимът на Ернесто Валверде ще има шанс да запише дубъл, тъй като среща Валенсия във финала за Купата на Испания. Отборът завършва на 19 точки пред големия враг Реал (Мадрид).

Преотстъпеният от каталунците Марк Кукурейя вкара за Ейбар в 20-ата минута, но в рамките на две минути Лионел Меси (31′,32′) направи пълен обрат с два гола. В последната минута на първата част обаче Пабло Де Бласис изравни за 2:2. И двете попадения на баските дойдоха след грешки на вратаря Яспер Силесен.

Заради операцията на Луис Суарес, както и заради болежките на Усман Дембеле и Филипе Коутиньо, каталунците излязоха с променена атака. До Лео най-често действаха Малком, а Артуро Видал и Сержи Роберто дебнеха от задна позиция. На вратата Силесен почти сигурно записа последен двубой в Примера, тъй като през лятото се очаква да бъде продаден. Ейбар завършва на 12-а позиция. Баските излязоха с титулярния си състав със Серхи Енрик и Шарлиз в атака.

Преди началото на срещата домакините направиха шпалир на победителя в Примера дивисион. Лео Меси отправи първия си изстрел още в 4-ата минута, но домакините веднага отговориха с опасност пред Силесен. Играта беше равностойна, но баските нанесоха първия удар. В 20-ата минута Кукурейя шутира с левия крак и Силесен не се намеси добре, след което кълбото спря в мрежата му. Малко след това холандският страж спаси сигурен гол от аналогична ситуация. В 31-ата Меси взе нещата в свои ръце и изравни след отличен пас на Видал. Секунди по-късно аржентинецът добави още едно попадение – пак в положение сам срещу вратаря. Този път ситуацията беше преразгледана от ВАР за евентуална засада, но такава не беше регистрирана и “лос кулес” вече водеха с 2:1. Съставът на Валверде обаче не съумя да запази преднината си до паузата, защото секунди преди нея вратарят Силесен допусна втора грешка и Де Бласис го наказа с далечен прехвърлящ шут – 2:2.

През второто полувреме гостите не демонстрираха особено желание да изковат победата. Те стигнаха до няколко възможности, като интересното беше, че Жерард Пике се озоваваше на върха на атаката. Играчите на Ейбар видяха, че сега е шансът им да надвият именития противник, и смело го пресираха. Големият шанс за победен гол дойде в 81-ата минута, когато Кукурейя не уцели вратата от 7-8 метра.