ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: ДОБРУДЖАНЦИ СЕ ХВЪРЛЯТ ЗА СКЪПОЦЕННИ ТРИ ТОЧКИ; БЪЛГАРИЯ ИЗЛИЗА СРЕЩУ ДАНИЯ В ДОБРИЧ В ПОСЛЕДЕН МАЧ ОТ ГРУПОВАТА ФАЗА НА ЕВРО 2019 ; ЛЕВСКИ ПРИВЛИЧА БИВШ ИГРАЧ НА ИНТЕР; ТОТНЪМ ОБЪРНА АЯКС И ХВАНА ПОСЛЕДНИЯ ВЛАК ЗА ФИНАЛА В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА; ПОЧЕТИНО: БЛАГОДАРЯ ТИ, ФУТБОЛ! ИГРАЧИТЕ МИ СА ГЕРОИ!; ДИМИТЪР БЕРБАТОВ ЩЕ ИЗНЕСЕ ОТКРИТА ЛЕКЦИЯ В НСА

0
1267

ДОБРУДЖАНЦИ СЕ ХВЪРЛЯТ ЗА СКЪПОЦЕННИ ТРИ ТОЧКИ

Изключително важен мач имат в събота футболистите на Добруджа, които се борят за оцеляването си във Втора професионална лига. В двубой от 28-ия кръг те гостуват на новака в групата Кариана (Ерден), който също е сред застрашените от изпадане. „Жълто-зелените” са на последното 16-о място в класирането с актив от 21 точки, а ерденци са с три точки повече и са на 14-а позиция – непосредствено над зоната на изпадащите. А това означава, че само победата ще съхрани шансовете на добричкия тим, който през 2019-а отбелязва 100 години от създаването си, да защити правото си да остане сред професионалистите.

Тъй като мачът е много важен, ръководството на футболен клуб Добруджа осигурява безплатен превоз на феновете, които искат да подкрепят отбора при гостуването в близкото до Монтана село Ерден. Сборният пункт е на паркинга пред стоматологията в Добрич в събота, в 8.30 часа, откъдето ще тръгне 50-местен автобус. Двубоят започва в 18.00 часа и на практика е пряка битка за оставане в групата.

По същото време е мачът от кръга и на другия тим от Добричка област, играещ във Втора лига – Черноморец (Балчик). Момчетата на Георги Иванов-Геша гостуват на Пирин (Благоевград).

* ВТОРА ПРОФЕСИОНАЛНА ЛИГА

ПРОГРАМА ЗА XXVIII КРЪГ

10 май 2019 г., петък, 18:00 ч.

ЦСКА 1948 (София) – Локомотив (Горна Оряховица)

11 май 2019 г., събота, 15:30 ч.

Литекс (Ловеч) – Монтана (Монтана) – пряко по Диема спорт 2

11 май 2019 г., събота, 18:00 ч.

Несебър (Несебър) – Локомотив 1929 (София)

Пирин (Благоевград) – Черноморец (Балчик)

Кариана (Ерден) – Добруджа 1919 (Добрич)

Ботев (Гълъбово) – Царско село 2015 (София)

Арда 1924 (Кърджали) – Поморие (Поморие)

12 май 2019 г., неделя, 18:00 ч.

Струмска слава (Радомир) – Лудогорец II (Разград)

2. Добруджа 27 4       9       14     14:32         21

БЪЛГАРИЯ ИЗЛИЗА СРЕЩУ ДАНИЯ В ДОБРИЧ В ПОСЛЕДЕН МАЧ ОТ ГРУПОВАТА ФАЗА НА ЕВРО 2019

В събота са последните срещи от груповата фаза на Европейското първенство по футбол за девойки до 17 години, което се провежда в Добричка област. Отборът на България, част от който е добричлийката Димитра Иванова, ще се изправи срещу състава на Дания – срещата е на стадион „Дружба” в Добрич от 11.30 часа. По същото време на стадион „Албена 1“ Португалия среща Испания. Стадионът в к.к. Албена ще приеме още един мач от 16:30 ч. – между Германия и Австрия. По същото време в Каварна Холандия и Англия ще изиграят последния двубой от груповата фаза.

Първите два отбора от група „А“ и група „Б“ ще продължат към полуфиналите, планирани за 14 май – от 14:00 ч. на стадион „Дружба“ и от 18:30 ч. на стадион „Калиакра”. Новият шампион на Европа ще стане ясен на 17 май (петък) от 14:00 ч. на стадион „Албена 1“.

ЛЕВСКИ ПРИВЛИЧА БИВШ ИГРАЧ НА ИНТЕР

Левски може да удари джакпот на гърба на Астра. Безпаричието, което удари комшиите, може да прати една от звездите на клуба Денис Алибец на “Герена”, твърди “Меридиан мач”. Клубът от Гюргево има финансови проблеми и бави заплатите на играчите. Дори ръководството си призна открито, че има затруднения. Самият Алибец се забърка в скандал. Той поиска да напусне терена самоволно при загубата с 1:5 от Клуж.

Денис има договор с Астра до 2021 година, но не крие, че може да си тръгне още през това лято. Той може да играе и като ляво крило. Освен това има зад гърба си престой в Интер. Италианският гранд го привлича още като юноша. Тимът от Милано го е преотстъпвал в Мехелен, Виторул и Болоня.

През този сезон има 26 мача, 6 гола и 7 асистенции във всички турнири. Освен това има 9 мача и 1 гол за националния отбор на Румъния.

“Сините” вече демонстрираха интерес към още двама играчи от румънското първенство. Това са италианците Диего Фабрини и Матия Монтини.

ТОТНЪМ ОБЪРНА АЯКС И ХВАНА ПОСЛЕДНИЯ ВЛАК ЗА ФИНАЛА В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА

Отборът на Тотнъм възкръсна и победи Аякс с 3:2 на “Йохан Кройф Арена” в среща реванш от полуфиналите на Шампионската лига. Амстердамци поведоха с попадения на Матийс Де Лихт (5′) и Хаким Зиех (35′) през първата част, но през втората Лукас Моура отбеляза хеттрик (55′, 59′, 90+6′) за гостите. Първият двубой преди седмица завърши 1:0 за холандския гранд, като с общ резултат 3:3 и повече голове на чужд терен “шпорите” ще срещнат Ливърпул на 1 юни в директен спор за трофея в турнира.

Ерик Тен Хаг направи две промени в стартовия си състав в сравнение с победата с 4:0 над Вилем II във финала за Купата на Холандия. Каспер Долберг и Ласе Шьоне започнаха от първата минута за сметка на Клаас-Ян Хунтелаар и Расмус Кристенсен. Маурисио Почетино пък заложи на почти същите 11 като при загубата с 0:1 от Борнемут във Висшата лига. Единствено Виктор Уаняма и възстановилият се от мозъчно сътресение от първата среща Ян Вертонген замениха сътоветно Ерик Дайър и контузения Давинсон Санчес. В 4-ата минута Юго Лорис изби в корнер рикоширал удар на Душан Тадич. При последвалото му изпълнение капитанът Де Лихт се извиси над Деле Али и прати топката в мрежата за 1:0. Още в първата атака след това Хюн-Мин Сон нацели гредата след изстрел от много малък ъгъл. В последвалите минути играта се успокои. В 23-ата отново южнокореецът пробва шут по земя, който обаче беше спасен от Андре Онана, а секунди след това и Моура не успя да се разпише. В 31-ата минута въртелив удар на Тадич мина встрани от вратата. Четири по-късно именно той намери Зиех в наказателното поле на гостите и мароканецът с мощен шут удвои аванса на своя тим.

С началото на втората част лондончани се събудиха и натиснаха противника си. В 54-ата минута Онана спаси изстрел от воле от въздуха на Али, а секунди по-късно английският национал елиминира противников играч и подаде на Моура, който намали изоставането на Тотнъм. Едва четири минути по-късно резултатът беше изравнен. Онана изби удар на резервата Фернандо Йоренте, но след груба грешка на застаналия пред съотборника си Шьоне топката се озова у Моура, който без проблеми вкара втория си гол в мача. В 63-ата минута опасен удар на Зиех премина на сантиметри от съперниковата врата, а отговорът на “шпорите” дойде чрез шут на Йоренте, блокиран от Де Лихт. В следващите минути опасните атаки зачестиха и преминаваха от врата на врата. В 79-ата гредата помогна на Тотнъм след поредния шут на Зиех. След това обаче лондончани натикаха домакините в тяхната половина и в 87-ата минута бившият играч на холандците Вертонген нацели напречната греда. В началото на добавеното време Лорис изби удар на Зиех, а добавката на Тадич прелетя покрай вратата. Героят на вечерта Моура довърши започнатото в последните секунди на добавеното време, когато получи топката на границата на наказателното поле и с изключително прецизен удар оформи своя хеттрик, записвайки името си в историята на клуба. За първи път от 1999 г. насам отбор на полуфиналната фаза в ШЛ печели мач, след като губи с 0:2. Тогава това прави Манчестър Юнайтед срещу Ювентус. Така Ливърпул и Тотнъм ще се изправят в едва втория изцяло английски финал в историята на турнира след този между Челси и “червените дяволи” през 2008 г.

ПОЧЕТИНО: БЛАГОДАРЯ ТИ, ФУТБОЛ! ИГРАЧИТЕ МИ СА ГЕРОИ!

Мениджърът на Тотнъм Маурисио Почетино не успя да удържи емоциите си след невероятната победа с 3:2 над Аякс и класирането на отбора му на финала в Шампионската лига. След мача той бе облян в сълзи и засипа с похвали своите играчи. “Трудно ми е да говоря. Емоцията е невероятна, благодаря ти, футбол! Моите играчи са герои! Постоянно повтарям това през последната година. През второто полувреме бяхме просто невероятни. Благодаря ти, футбол – тази емоция не би била възможна без теб. Благодаря на всички, които вярваха в нас. Трудно ми е да опиша чувствата си с думи. Преди мача казах на футболистите, че когато работиш с любов, тогава няма стрес, а има страст. Ние показахме любовта към спорта и към футбола. Това бе просто удивително. Истинска радост е да гледаш подобен мач”, заяви Почетино.

ДИМИТЪР БЕРБАТОВ ЩЕ ИЗНЕСЕ ОТКРИТА ЛЕКЦИЯ В НСА

Димитър Бербатов – едно от най-големите имена в българския и световния футбол, ще изнесе открита лекция на тема „По моя начин към успеха“ пред академичната общност на Национална спортна академия „Васил Левски“. Събитието ще се състои на 15 май (сряда) от 11:30 ч. в най-голямата зала на НСА – Аула Максима, и е открито за представители на медиите.

Бербатов е футболист № 1 на България рекордните седем пъти и голмайстор на националния отбор. Започва професионалната си кариера в ЦСКА, с който печели и първия си трофей. Впоследствие е играл в някои от най-големите отбори на Стария континент, сред които Байер (Леверкузен), Тотнъм, Манчестър Юнайтед, Монако.

С Манчестър Юнайтед печели два пъти титлата в Англия, „Златната обувка” за най-добър реализатор на Премиършип, както и световното клубно първенство. Има над 200 мача в една от най-значимите от спортно-техническа, икономическа и маркетингова гледна точка висша футболна лига в света – английската. Със своите отбори е достигал три пъти до финала на Шампионската лига.

С едноименната си фондация той повече от десетилетие убедително показва своята социална ангажираност към България и нейните таланти в областта на образованието, науката, изкуствата, спорта. Преследвайки своя бъдещ избор, Бербатов завърши успешно бакалавърска степен в специалността „Спортен мениджмънт“ на НСА, а съвсем скоро му предстои да се дипломира и като магистър в същата специалност.